ویزای کاری کانادا

کانادا در طی سال های اخیر، در دسته کشورهایی قرار داشته است که دارای کم ترین آمار بیکاری و همین طور بیشترین آمار جذب نیروهای متخصص از سراسر جهان بوده است. در واقع این کشور با ایجاد فرصت های شغلی بسیار، زمینه ای را فراهم کرده است که افراد علاقه مند به مهاجرت، بتوانند اقدام به مهاجرت کاری به کانادا نمایند.

ویزای کار کانادا در واقع یک مجوز کار و یک سند قانونی است که از سوی دولت کانادا به تبعه خارجی داده می شود. متقاضیان خارجی با استفاده از آن در طول مدت اقامت در کشور کانادا، اجازه کار دارند. هر ساله حدود 500.000 مجوز کار از سوی کانادا به کارمندان موقت خارجی داده می شود. همین موضوع زمینه ای را فراهم کرده است که بسیاری از افراد که به دنبال کار در کشورهای خارجی هستند، کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. دریافت ویزای کار کانادا می تواند به عنوان اولین قدم ایده آل برای مهاجرت دائم به این کشور نیز باشد. جهت اطلاع از شرایط، مدارک لازم و انواع روش های دریافت ویزا کار کانادا، در ادامه این مقاله از چاوش مهاجر همراه ما باشید.

مهاجرت کاری به کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که با کمبود نیروی کار مواجه است. همین موضوع زمینه ای را فراهم کرده است که بخش زیادی از نیاز خود به نیروی کار را از طریق مهاجران تامین نماید. با در نظر گرفتن این موضوع، طی سال های اخیر، شاهد افزایش مهاجرت کاری به کشور کانادا بوده ایم.

طبق با برنامه سه ساله کانادا در زمینه پذیرش مهاجران، این کشور طی سال های 2021 تا 2024، یک میلیون و 233 هزار مهاجر را می پذیرد. توصیه می کنیم برای مهاجرت کاری به کانادا، حتماً با بازار کار کانادا و انواع ویزای کار کانادا و شرایط اخذ آن ها آشنا شوید. شما عزیزان می توانید در این زمینه از مشاوره رایگان کارشناسان چاوش مهاجر نیز بهره مند شوید.

بازار کار کانادا و مشاغل مورد نیاز

در کشور کانادا، تقریبا 18.5 میلیون نیروی کار فعال وجود دارد که در این میان 26 درصد از آن ها از میان مهاجران هستند. شما هر شغل و تخصصی که دارید، می توانید برای مهاجرت کاری به کانادا از آن استفاده کنید. در واقع با در نظر گرفتن نیاز گسترده کشور کانادا به نیروی کار، احتمال پیدا کردن کار برای اغلب افراد در این کشور بسیار است.

با این حال تمامی افرادی که می خواهند ویزای کاری کانادا را دریافت کنند، حتماً باید اطمینان حاصل کنند که آیا شغل آن ها در دسته بندی مشاغل کانادا و یا لیست ناک کانادا وجود دارد یا خیر.

کانادا مشاغل موجود در بازار کار را در قالب یک فایل تحت عنوان “طبقه بندی ملی مشاغل کانادا” (National Occupational Classification)  و یا به صورت خلاصه ” NOC ” منتشر می کند. در این طبقه بندی، شغل ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار، اهدافی مانند مهاجرت و… در پنج رده قرار می گیرند.

با توجه به اینکه وضعیت ناشی از ویروس کرونا فروکش کرده است، احتمالاً بازار کار کشور کادانا، به تدریج به دوران سابق خود بازگردد. به همین دلیل سال 2024 سال پررونقی برای بسیاری از مشاغل خواهد بود.

از حوزه های کاری بسیار پررونق در کشور کانادا، موارد زیر می باشند:

 • مشاغل مهندسی
 • مشاغل فنی و تدارکاتی
 • مشاغل اداری
 • حقوق و وکالت
 • مشاغل مرتبط با ارتباط با مشتریان
 • فناوری اطلاعات
 • مشاغل پزشکی و سلامت
 • مشاغل مالی و حسابداری
 • مشاغل فروش و بازاریابی
 • مشاغل تولیدی

بسیاری از افراد با تخصص در زمینه های مختلف، می توانند ویزای کاری کانادا را دریافت کنند. بنابراین اگر در حوزه های نامبرده، تخصصی دارید، می توانید شانس اخذ ویزا کار کانادا را داشته باشید.

شرایط دریافت ویزای کار کانادا

شرایط دریافت ویزای کار کانادا با توجه به نوع ویزا و همینطور روش مهاجرتی، متفاوت می باشد. به طور کلی گرفتن ویزای کاری کانادا دارای برخی شرایط عمومی است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم:

شرط سنی مهاجرت کاری به کانادا

در سیستم امتیاز بندی مهاجرت به کانادا، افرادی که دارای 25 الی 35 سال می باشند، بیشترین امتیاز را دریافت می کنند؛ اما به متقاضیان تا 44 سال سن نیز امتیاز تعلق می گیرد. افرادی که دارای 44 سن به بالا هستند، بهتر است امتیاز خود را در دیگر بخش ها بالا ببرند تا موفق به اخذ ویزای کاری کانادا شوند.

در برنامه‌ های اکسپرس اینتری و مهاجرت استانی PNP، شرط سنی تعریف شده است، در حالی که برای اخذ ویزای جاب آفر و روش کار پس از تحصیل  PGWP به محدودیت سنی اشاره ای نشده است.

لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای کار از طریق برنامه خوداشتغالی نیز محدودیت سنی وجود ندارد، اما بر اساس جدول امتیاز بندی این ویزا، به افراد بین 21 تا 49 سال امتیاز بیشتری تعلق می گیرد.

حداقل مدرک تحصیلی برای دریافت ویزای کار کانادا

در زمینه مدرک تحصیلی، محدودیتی وجود ندارد. اما داشتن حداقل مدرک لیسانس، منجر به کسب امتیاز بالایی در این بخش می گردد.

حداقل سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

در سیستم امتیاز بندی، داشتن حداقل یک سال سابقه کار برای دریافت ویزای کار کانادا بیان شده است. اما هر چه سابقه کار متقاضی بیشتر باشد، شانس بالاتری برای اخذ ویزا خواهد داشت.

مدرک زبان

جهت اخذ اقامت کاری کانادا، اثبات دانش زبان ضرورت دارد. به استثنای روش  ICT، مهاجرت کاری به کانادا بدون داشتن مدرک زبان، ممکن نیست. مدارک مورد تائید کانادا شامل IELTS  و سلپیپ CELPIP  برای انگلیسی و تف TEF برای زبان فرانسه می باشند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

جهت دریافت ویزای کاری کانادا به برخی مدارک شامل موارد زیر نیاز می باشد:

 • پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار از زمان برنامه ریزی شده جهت ورود به کشور کانادا
 • سه قطعه عکس پرسنلی از متقاضی و همراهان او
 • داشتن گواهی تمکن مالی جهت پرداخت حداقل مخارج زندگی در طی اقامت در کشور کانادا
 • ارائه تمامی سوابق شغلی
 • ارائه مدارک مرتبط با روابط شغلی
 • ارائه مدرک زبان
 • گواهی سلامت
 • رسید پرداخت هزینه های درخواست ویزای کار در کشور کانادا
 • سوابق تحصیلی + مدارک فنی و حرفه ای مرتبط با شغل درخواستی
 • گواهی D’Acceptation du Quebec
 • تکمیل کردن فرم IMM1295 (برای درخواست مجوز کار)
 • تکمیل کردن فرم IMM5645 (معرفی کردن اطلاعات خانوادگی به صورت کامل)
 • تکمیل کردن فرم IMM5488  (برای بررسی اطلاعات درخواستی)
 • تکمیل کردن فرم IMM5476 (برای معرفی نماینده)

در نظر داشته باشید که ممکن است در برخی شرایط آفیسر سفارت، مدارک بیشتری از متقاضیان درخواست کند.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه فدرال

متداول ترین روش اخذ اقامت کاری کانادا، از طریق برنامه فدرال است. به طوری که متقاضیان خارجی بایستی از طریق یکی از دو روش اسکیل ورکر (Skilled Worker) و اسکیل ترید (Skilled Trade) و از طریق سیستم اکسپرس انتری جهت دریافت ویزای کار کانادا اقدام نمایند.

 • اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

کارگران و نیروهای متخصص، می توانند از برنامه اسکیل ورکر کانادا و از طریق اکسپرس انتری و سیستم امتیاز بندی، اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا نمایند.

 • اسکیل ترید کانادا (Skilled Trade)

نیروهای متخصص و فنی، می توانند به واسطه برنامه اسکیل ترید و شرکت در سیستم امتیاز بندی، ویزای شغلی کانادا را دریافت نمایند.

جاب آفر کانادا (Job Offer)

جاب آفر کانادا، به معنای پیشنهاد شغلی است. در این روش یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما به متقاضی داده می شود. با دریافت یک پیشنهاد شغلی در کانادا، می توان ویزای جاب آفر کانادا و یا همان ویزای کاری کوتاه مدت کانادا را دریافت نمود.

در نظر داشته باشید که می توان دعوت نامه کاری کانادا را در سیستم اکسپرس اینتری نیز وارد کرد و اینگونه امتیاز خود را جهت اخذ اقامت کانادا از طریق کار افزایش داد.

ویزای کار استانی کانادا  (PNP)

دولت کانادا، به استان های کشور خود، این اجازه را داده است تا با توجه به نیازهای خود در زمینه های مختلف کار، سرمایه گذاری، تحصیل و… مهاجر جذب نمایند. در برنامه های استانی کانادا نیز یک سیستم امتیازدهی وجود دارد که افراد مطابق با آن ارزیابی می شوند و در نهایت نیز می توانند ویزای کار کانادا را دریافت کنند.

ویزای خود اشتغالی کانادا

در صورتی که در زمینه های فرهنگی، هنری و ورزشی فعال هستید و مایل به مهاجرت کاری به کانادا می باشید، برنامه خود اشتغالی کانادا، می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. از مهم ترین زمینه ها شامل تخصص های ورزشی و تخصص های فرهنگی و هنری، برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا موارد زیر است:

 • ورزشکار
 • مربی ورزشی
 • داور ورزشی
 • راهنما و مربی برنامه های ورزشی
 • طراح
 • نویسنده
 • نقاش
 • نوازنده
 • عکاس

دریافت ویزای کار خوداشتغالی نیز مشابه با دیگر روش ها، دارای شرایط خاص خود می باشد. می توانید برای اطلاع از این شرایط با کارشناسان چاوش مهاجر تماس بگیرید.

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا  (PGWP)

دانشجویانی که مقطع بالاتر از دیپلم خود را در کشور کانادا با دریافت ویزای دانشجویی کانادا گذرانده اند، پس از فارغ التحصیل شدن، به مدت شش ماه فرصت دارند تا کار پیدا کنند. در صورتی که در این بازه زمانی کار مورد نظر خود را پیدا کنند، می توانند درخواست ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (Post Graduate Work Permit) یا به اختصار PGWP را دریافت نمایند.

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

از دیگر روش های مهاجرتی شغلی به کانادا، برنامه ICT می باشد که قابل تبدیل به اقامت دائم و اخذ پاسپورت کانادا نیز می باشد. این برنامه، این امکان را به مدیران می دهد تا بدون نیاز به مدرک زبان و همینطور بدون نیاز به مدرک تحصیلی و بدون داشتن محدودیت سنی، کسب و کار خود را به این کشور انتقال دهند و اینگونه مهاجرت نمایند.

سخن آخر

برای مهاجرت کاری به کانادا، روش های مختلفی وجود دارد که هر یک نیز دارای شرایط متفاوتی می باشند. متقاضیان دریافت ویزای کار کانادا، باید مطابق با شرایط خود، از طریق یکی از روش هایی موجود اقدام نمایند.

در نظر داشته باشید که کانادا یک برنامه سه ساله از سال 2021 تا 2024 برای پذیرش مهاجران و با هدف جذب حداکثری نیروی کار تنظیم نموده است. بنابراین اگر تخصص و مهارت لازم را دارید، مهاجرت کاری به کانادا 2024 بهترین فرصت برای شماست.

کارشناسان چاوش مهاجر یاریگر شما عزیزان در زمینه دریافت ویزای کار کانادا هستند. تنها کافیست با کارشناسان چاوش جهان سیر با شماره 02188558004 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *