دوره کوآپ کانادا

آیا این مسئله برای شما مهم است که بتوانید بعد از مهاجرت به کانادا و در حین تحصیل، همزمان کار کنید و درآمدی برای خود به دست بیاورید؟ ما به شما دوره‌ های کوآپ کانادا را پیشنهاد می‌کنیم. در واقع شما با مهاجرت تحصیلی به کانادا و شرکت در دوره‌ های کوآپ، به راحتی می‌توانید در رشته تخصصی خود، مشغول به کسب درآمد شوید. در این مطلب قرار است صفر تا صد برنامه ‌های کوآپ کانادا را برای شما توضیح دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

منظور از دوره کوآپ کانادا چیست؟

یکی از دغدغه‌های تمامی کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، بحث هزینه‌هایی است که باید برای تحصیل و زندگی خود بپردازند. به هر حال شرایط زندگی در کشور مقصد متفاوت است و ما ذهنیت دقیقی در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد نداریم. شاید شما متقاضی تحصیل در کانادا هستید و در بین دوستان و آشنایان کسانی را دارید که به کانادا مهاجرت کرده‌اند. ممکن است این افراد به شما پیشنهاد ‌دهند با شرکت در برنامه کوآپ کانادا، بدون اینکه دغدغه‌ای در مورد هزینه‌ها داشته باشید، بهترین شرایط تحصیل را برای خود رقم بزنید.

دوره کوآپ (Co-Operative Education) از دو بخش تئوری و کار عملی تشکیل شده است. این دوره مرتبط با رشته تحصیلی خود شما می‌باشد. بنابراین با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم بنیه علمی خود را تقویت می‌کنید و هم مهارت‌های عملی در رشته تحصیلی خود را آموزش خواهید دید. بنابراین بعد از فارغ التحصیلی، با دانش علمی و عملی قوی‌تری وارد بازار کار خواهید شد.

معمولاً دوره‌ های کوآپ در کانادا با حمایت شرکت‌های مختلف برگزار می‌شود. یعنی دانشگاه‌ها و کالج‌ها متناسب با رشته‌های تحصیلی، قراردادهایی را با شرکت‌های مختلف منعقد می‌کنند و این شرکت‌ها موظف هستند دوره‌های کوآپ را برای دانشجویان برگزار نمایند. این دوره‌ها برای تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود.

آیا کوآپ همان کارآموزی در کانادا است؟

شاید تا این قسمت از مطلب این تصور برای شما به وجود آمده باشد که دوره ‌های کوآپ در کانادا همان دوره کارآموزی است. اما این دو با یکدیگر تفاوت دارند:

دوره کوآپ کانادا دوره کارآموزی کانادا
دوره‌های کوآپ ۴ تا ۱۶ ماه طول می‌کشد. طول دوره کارآموزی ۲ تا ۳ ماه می‌باشد.
دوره کوآپ همواره با پرداخت حقوق همراه خواهد بود. دوره کارآموزی، یا با حقوق و یا بدون حقوق برگزار می‌شود.
دوره‌های کوآپ فقط مختص دانشجویانی است که مشغول به تحصیل هستند و می‌توانند اکنون کسب و کاری برای خود راه‌اندازی کنند. دوره کارآموزی برای افراد غیر دانشجو نیز برگزار می‌شود.
دوره های کوآپ هم با مهارت‌های علمی و هم با مهارت‌های عملی همراه می‌باشد. بنابراین مباحث نظری را نیز یاد آموزش خواهید دید. شما با شرکت در دوره‌های کارآموزی، فقط تجربه کار را کسب خواهید کرد.

مزایای دوره کوآپ کانادا

مزایای دوره کوآپ کانادا عبارت است از:

 • از آنجایی که این دوره‌ها مهارت‌های تخصصی و عملی دانشجویان را افزایش می‌دهند، بنابراین دانشجویانی که در دوره کوآپ کانادا شرکت می‌کنند، آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کار دارند.
 • همچنین شما می‌توانید در یک محیط کاملاً علمی، در حوزه رشته تحصیلی خود تجربه کار کسب کنید.
 • پس بعد از فارغ التحصیلی، زمانی وارد بازار کار می‌شوید که آزمون و خطاها را پشت سر گذاشته‌اید.
 • مهمترین مزیت دوره کوآپ در کانادا بحث حقوقی است که در حین آموزش مهارت‌های عملی دریافت می‌کنید. پس می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنید.
 • وقتی شما در این دوره‌ها شرکت می‌کنید، چون به نوعی سابقه کار کسب کرده‌اید، بنابراین بهتر می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی نظر کارفرمایان را به خود جلب کرده و سریع‌تر کسب و کار مناسب خود را پیدا کنید.
 • این دوره‌ها مهارت دانشجویان برای تقویت رزومه و مصاحبه کاری را نیز افزایش می‌دهند که همین موضوع بر روی آینده کاری آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
 • اگر شما بتوانید با موفقیت دوره کوآپ کانادا را پشت سر بگذارید و به عنوان یک دانشجوی مستعد شناخته شوید، به احتمال زیاد شرکت مربوطه شما را بعد از اتمام تحصیل، استخدام خواهد کرد.

تحصیل در آمریکا

معایب دوره کوآپ کانادا

از معایب این دوره می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مسلماً با شرکت در برنامه‌های کوآپ کانادا، مدت زمان تحصیل شما طولانی‌تر خواهد شد و دیرتر فارغ التحصیل می‌شوید.
 • آنجایی که دوره کوآپ کانادا در زمان‌های خاصی برگزار می‌شود، بنابراین شما باید برای تحصیل خود یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید تا بتوانید در این دوره‌ها شرکت کنید.
 • گاهی اوقات مجبور هستید برای شرکت در برنامه کوآپ کانادا هزینه‌ای اضافه بپردازید. برای مثال اگر می‌خواهید دوره را طولانی‌تر کنید و به جلسات اضافه نیاز دارید، موظف هستید هزینه‌ای را مازاد بپردازید.
 • طبق برنامه‌هایی که در دوره کوآپ کانادا در نظر گرفته شده است، دانشجویان موظف هستند برای ترم کاری به منطقه یا شهرهای دیگری از استان مربوطه بروند.
 • این تصور را نداشته باشید که با سپری کردن دوره کوآپ کانادا و بعد از فارغ التحصیلی، شرکت مربوط شما را استخدام می‌کند. بلکه کیفیت کاری شما تضمین کننده آینده کاری شما خواهد بود.

شرایط شرکت در دوره‌های کوآپ کانادا

شما به عنوان دانشجوی بین‌الملل در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید می‌توانید در برنامه‌های کوآپ کانادا شرکت کنید:

 • لازمه است دانشجو حتماً استادی پرمیت یا مجوز تحصیلی داشته باشد. بنابراین اگر شما به عنوان یک دانشجو می‌خواهید به کشور کانادا بروید و در حال ارائه درخواست برای استادی پرمیت از ایران هستید، می‌توانید از همین اکنون برای کوآپ ورک پرمیت کانادا نیز درخواست دهید تا مجوز در اختیار شما قرار گیرد.
 • شما حتماً باید یک یا چند ترم کاری تحت عنوان کوآپ کانادا را سپری کنید تا دوره فارغ التحصیلی شما به اتمام برساند.
 • باید نامه‌ای از دانشگاه یا کالج مربوطه دریافت کنید که نشان می‌دهد شما صلاحیت شرکت در دوره کوآپ کانادا را دارید.
 • در صورتی که در مرحله سپری کردن پیش نیاز برنامه‌های تحصیلی دیگر هستید، نمی‌توانید در دوره کوآپ کانادا شرکت کنید.
 • فقط دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های مورد تایید  IRCC می‌توانند در دوره کوآپ شرکت کنند. در غیر این صورت اگر در حال سپری کردن دوره تحصیلی غیر آکادمیک هستید، امکان شرکت در دوره کوآپ کانادا برای شما وجود ندارد.

هزینه دوره کوآپ کانادا چقدر است؟

 قطعاً سوال مهمی که در ذهن شما به وجود آمده است این است که برای شرکت در دوره کوآپ کانادا باید چه مبلغی را به عنوان هزینه بپردازید. هزینه‌ها بسته به نوع دانشگاه انتخابی، طول دوره تحصیلی، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. حداقل شهریه برای شرکت در دوره کوآپ کانادا، ۱۲ هزار دلار می‌باشد. البته اگر شما به جلسات اضافه‌تر برای تکمیل کردن مهارت‌های عملی خود نیاز دارید، باید مبلغ بیشتری را بپردازید. شاید اکنون تصور کنید که شرکت در این دوره اصلاً ارزش هزینه کردن ندارد ولی دو نکته را در نظر بگیرید:

 • شما با شرکت در دوره کوآپ کانادا حقوق دریافت می‌کنید و حقوق شما بخشی از این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.
 • شما مهارت‌های عملی خود را ارتقا می‌دهید و اگر بتوانید این دوره را با موفقیت و با کیفیت بالا پشت سر بگذارید، شانس پذیرش شما در شرکت مربوطه، بیشتر می‌شود. پس آینده کاری شما تضمین خواهد شد.

در پایان

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید، دوره کوآپ کانادا یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که می‌خواهند همزمان با تحصیل، شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. در این صورت درآمد خوبی نیز دریافت خواهند کرد. می‌توانید با موسسه چاوش مهاجر در تماس باشید تا از همین اکنون که در ایران هستید، بتوانید مجوز شرکت در کوآپ ورک پرمیت کانادا را نیز دریافت کنید. ما تمامی امور جهت مهاجرت تحصیلی شما را انجام می‌دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *