راهنمای تکمیل فرم DS-260

اگر شما یکی از برندگان خوش شانس برنامه لاتاری هستید، اکنون باید کار‌های اداری برای شرکت در جلسه مصاحبه و سپس دریافت ویزای آمریکا را انجام دهید. اولین قدم، تکمیل فرم  DS-260 است. شما باید بدانید که این فرم دقیقاً چه کارایی دارد و چگونه باید آن را تکمیل نمایید. پس در این مطلب با راهنمای تکمیل فرم DS-260 برندگان لاتاری آشنا شوید.

فرم DS-260 چیست؟

به طور کلی در برنامه لاتاری دو فرم تعریف شده است. فرم اول تحت عنوان DS-5501 می‌باشد. افرادی که می‌خواهند در برنامه لاتاری شرکت کنند، باید این فرم را تکمیل نمایند. اما فرم دوم، فرم  DS-260می‌باشد که مخصوص برندگان لاتاری است. تکمیل این فرم به صورت آنلاین انجام می‌شود. بنابراین شما نمی‌توانید این فرم را دانلود کرده و سر فرصت تکمیل کنید بلکه باید به صورت آنلاین تمامی مراحل تکمیل فرم لاتاری  DS-260 را انجام دهید.

برای تکمیل فرم DS-260، به کیس نامبر و کد رهگیری ۱۶ رقمی نیاز دارید. زمانی که در برنامه لاتاری ثبت نام کردید، در پایان ثبت نام به شما کیس نامبر و کد رهگیری ۱۶ رقمی داده شده است. باید این فرم ثبت نام را نگه دارید تا زمانی که نتایج اعلام شد. اگر برنده شده بودید، باید از کیس نامبر و کد رهگیری ۱۶ رقمی استفاده کنید تا بتوانید فرم   DS-260را تکمیل نمایید. اگر بنا به هر دلیلی فرم ثبت نام اولیه را گم کردید و در نتیجه کیس نامبر و کد رهگیری را ندارید، باید درخواست ارسال مجدد داشته باشید.

راهنمای تکمیل فرم  DS-260

مراحل تکمیل فرم DS-260 برندگان لاتاری به ترتیب زیر می باشد:

تأیید شرایط فرم DS-260

در اولین مرحله شما باید یک سری شرایط تعریف شده را بپذیرید تا به شما اجازه داده شود وارد فرم DS-260 شده و بتوانید آن را تکمیل نمایید. این شرایط به شرح زیر می‌باشد:

  • شما باید تأیید کنید که کلیه اطلاعات فرم در اختیار آفیسر اداره مهاجرت قرار گیرد.
  • همچنین فرم شما در اختیار سازمان‌های دولتی، فدرال، ایالتی و محلی، اعضای کنگره و مقامات دولت‌های خارجی آمریکا قرار خواهد گرفت و شما باید این موضوع را نیز تأیید کنید.
  • سپس باید محل مصاحبه خود را نیز تعیین نمایید. با توجه به اینکه سفارتخانه‌ای از آمریکا در ایران وجود ندارد، بنابراین شما باید به کشور‌های ترکیه، امارات و یا ارمنستان بروید. شما مشخص می‌کنید که قصد دارید جلسه مصاحبه در کدام کشور برگزار شود.

تکمیل کردن اطلاعات شخصی

در مرحله بعدی باید اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی همراه با پسوند‌ها، تابعیت، ملیت، جنسیت، وضعیت تاهل، محل تولد و کلیه اطلاعات شخصی دیگر خود را در داخل این فرم وارد کنید.

وارد کردن اطلاعات محل سکونت و شبکه‌های اجتماعی

فرد متقاضی باید اطلاعات محل زندگی خود را از سن ۱۶ سالگی تا زمان حال وارد کند. اگر از ۱۶ سالگی تا زمان حال چندین بار محل زندگی خود را تغییر داده‌اید، باید آدرس هر کدام از منازل قبلی خود را در داخل فرم DS-260 وارد کنید. البته لازم به ذکر است که شما فقط باید کد پستی آدرس فعلی خود را وارد نمایید و برای آدرس‌های قبلی نیازی به کد پستی نخواهد بود. اگر مدت زمانی را در خوابگاه سپری کرده‌اید، باید آدرس خوابگاه را نیز قید کنید. در کنار آدرس محل سکونت، باید تلفن محل تماس را نیز وارد نمایید. همچنین شما باید ‌ایمیل و آدرس شبکه‌های اجتماعی خود را نیز در داخل این فرم درج کنید.

تکمیل اطلاعات خانوادگی

در این قسمت شما باید اطلاعات مربوط به خانواده شامل مشخصات پدر، مادر، همسر و فرزندان را وارد نمایید. اگر یکی از اعضای خانواده فوت شده است، باید تاریخ درگذشت او در داخل فرم DS-260 ذکر شود. اگر متاهل هستید، در کنار وارد کردن مشخصات همسر، شما باید شغل او را نیز در داخل فرم بنویسید. اگر قبلاً ازدواج کرده و اکنون طلاق گرفته‌ای،د لازم است حتماً زمان دقیق جدایی خود را در داخل این فرم بنویسید. افرادی که ازدواج مجدد داشته‌اند نیز حتماً باید اطلاعات همسر سابق خود را همراه با زمان دقیق جدایی در داخل فرم قید نمایند. در مورد وارد کردن اطلاعات فرزندان نیز باید بدانید این موضوع فقط مختص فرزندان زیر ۲۱ سال می‌باشد چون شما فقط می‌توانید این دسته از فرزندان را با خود به عنوان همراه به کشور آمریکا ببرید.

ثبت نام لاتاری

تکمیل اطلاعات مربوط به تراول هیستوری

اگر قبلاً سفر‌هایی به کشور آمریکا داشته‌اید، باید در فرم DS-260 تاریخ سفر و دلیل سفر خود را به طور کامل ذکر نمایید.

تکمیل اطلاعات شغلی و تحصیلی

در کنار وارد کردن اطلاعات و سوابق تحصیلی، شما باید اطلاعات شغلی خود را نیز وارد نمایید. اگر شغل شما تخصصی است، بنابراین شما در زیر گروه SVP بالای ۷ قرار می‌گیرید. در نتیجه با تأیید گزینه SVP ،اکنون شما باید وظایف خود در محل کار و مسئولیت‌هایی که به شما سپرده شده است را به طور کامل توضیح دهید چون با تأیید این گزینه، شما مشخص می‌کنید که یک کار کاملاً تخصصی داشته‌اید. افرادی که چند شغله هستند باید حتماً در فرم DS-260  این موضوع را ذکر کنند. لازم است اطلاعات شغلی مربوط به ۱۰ سال گذشته خود را در داخل این فرم توضیح دهید. اگر در این ۱۰ سال شغلی عوض کرده‌اید، باید اطلاعات محل کار و آدرس را در داخل فرم قید شود.

تکمیل اطلاعات امنیتی

کشور آمریکا برای جلوگیری از ورود افراد خرابکار یا فعالان سیاسی که امنیت کشور آمریکا را تهدید می‌کنند، در داخل فرم DS-260  گزینه مربوط به بخش امنیتی قرار داده است. شما باید با دقت به این موضوع پاسخ دهید. اگر اطلاعات اشتباه و یا دروغین منتشر کنید، آفیسر اداره مهاجرت درجا پرونده شما را باز می‌گرداند و حتی امکان کلیرنس شدن را به شما نخواهد داد چون بحث اطلاعات امنیتی، واقعاً یک موضوع جدی برای کشور آمریکا است. پس بهتر است هر گونه سابقه سیاسی و یا فعالیت‌های امنیتی داشته‌اید، در داخل این فرم ذکر کنید.

دسترسی به شماره امنیت اجتماعی

در این قسمت از فرم شما با سه سؤال مواجه خواهید شد. یک سؤال مربوط به این است که شما اجازه می‌دهید آیا آفیسر اداره مهاجرت به اطلاعات فرم شما دسترسی داشته باشد یا خیر که باید این گزینه را تأیید کنید. اما دو سؤال دیگر مربوط به شماره امنیت اجتماعی فرد برنده است. هدف از دسترسی داشتن به اطلاعات فرم، ارائه شماره امنیت اجتماعی، صدور کارت به وزارت امنیت ملی، اداره تأمین اجتماعی و ارگان‌های دولتی دیگر می‌باشد. پس شما حتماً باید این سؤال را تأیید کنید تا بتوانید شماره امنیت اجتماعی را به دست بیاورید.

در پایان

همانگونه که در این متن متوجه شدید، تکمیل فرم DS-260 بسیار حساس است و یک بی‌دقتی می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای آمریکا از بین ببرد. به همین دلیل نباید خطایی در تکمیل فرم داشته باشید. بهترین راهکار این است که تکمیل فرم را به مؤسسات مهاجرتی شناخته شده همانند چاوش مهاجر بسپارید تا با مهارت کامل این مسئولیت را برای شما انجام دهند. در این صورت مطمئن خواهید بود که هیچ خللی در کار به وجود نمی‌آید و فرم بدون اینکه نقصی داشته باشد، برای اداره مهاجرت آمریکا ارسال خواهد شد. پس بدون تردید در اولین فرصت با موسسه چاوش مهاجر تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *