لاتاری و یا به عبارتی دیگر گرین کارت آمریکا، یک قرعه کشی بزرگ است که با هدف حفظ تنوع نژادی در آمریکا و با نظارت کنگره ایالات متحده آمریکا برگزار می گردد. پس از اتمام مهلت ثبت نام لاتاری آمریکا، از طریق قرعه کشی 55000 ویزا به متقاضیان مهاجرت به آمریکا تعلق می گیرد. برندگان لاتاری از میان 10 تا 12 میلیون نفر طی برنامه قرعه کشی گرین کارت آمریکا مشخص می شوند.

ثبت نام لاتاری آمریکا

ثبت نام لاتاری آمریکا

افرادی که علاقه مند به دریافت گرین کارت آمریکا هستند، می توانند در صورت داشتن شرایط لازم برای ثبت نام در لاتاری، شانس خود را در این قرعه کشی امتحان کنند. از میان 55000 ویزایی که به افراد در سراسر جهان تعلق می گیرد، سهم ایرانیان 3000 ویزا است. نگران نباشید، چراکه شرایط سختی برای لاتاری تعریف نشده است. در ادامه این مقاله از چاوش مهاجر با ما همراه شوید تا با جزئیات بیشتری از شرایط، مدارک و هزینه ثبت نام در لاتاری آشنا شویم.

فرم ثبت نام لاتاری 2025

لاتاری چیست؟

لاتاری و یا گرین کارت آمریکا، برنامه ای است که با هدف حفظ تنوع نژادی در آمریکا برگزار می شود. برنامه ای که بهترین، سریع ترین و ارزان ترین روش مهاجرت به آمریکا در سراسر دنیا به شمار می رود.

مدت زمان کلی دریافت گرین کارت از زمان شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت آمریکا، کمتر از دو سال به طول می انجامد.  ثبت نام در لاتاری آمریکا و اعطای ویزا به برندگان، هر ساله انجام می شود. ضمن اینکه نیاز به شرایط خاص و ویژه ای برای شرکت در آن نیست و تقریباً می توان گفت که تمامی افراد می توانند در لاتاری آمریکا ثبت نام کنند.

با توجه به اینکه لاتاری با هزینه بسیار کمی برای افراد همراه است و همینطور جزو معدود روش ها برای دریافت کارت اقامت دائم می باشد، دارای طرفداران بسیار زیادی است.

برندگان هر دوره از لاتاری، پس از دریافت ویزا و اقامت دائم آمریکا، می توانند با خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر 21 سال مجردشان، به کشور آمریکا مهاجرت کنند. علاوه بر اینکه برندگان می توانند برای همیشه در کشور آمریکا زندگی کنند، از امتیازات شهروندان آمریکایی شامل کار در آمریکا، افتتاح حساب بانکی، تحصیل در آمریکا و… نیز برخوردار هستند.

زمان ثبت نام لاتاری آمریکا 2024

زمان ثبت نام لاتاری 2024 آمریکا به پایان رسیده است. علاقه مندان به ثبت نام در لاتاری آمریکا می توانستند از تاریخ 5 اکتبر 2022 (13 مهرماه 1401) تا تاریخ 8 نوامبر 2022 (17 آبان ماه 1401) مراحل ثبت نام در لاتاری را طی کنند.

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

پیش ثبت نام لاتاری و مزایای آن

همانگونه که متوجه شدید اگر بتوانید در برنامه لاتاری آمریکا برنده شوید، به عنوان یک شهروند در این کشور شناخته شده و می‌توانید در کمترین زمان ممکن کار‌های لازم برای سفر به کشور آمریکا و زندگی در این کشور را انجام دهید. اما چون سالانه افراد زیادی برای ثبت نام در لاتاری اعزام می‌کنند بنابراین سایت‌ها بسیار شلوغ شده و همین مساله باعث می‌شود که اغلب مردم با مشکل مواجه گردند. به خصوص در مناطقی که سرعت اینترنت بسیار پایین است، این مسئله بسیار کلافه‌کننده می ‌شود. در نتیجه شما می‌توانید از خدماتی مانند پیش ثبت نام لاتاری استفاده کنید. کافی است در سایت‌های معتبر همانند سایت چاوش جهان سیر فرآیند پیش ثبت نام لاتاری را انجام دهید. در واقع شما ثبت نام اولیه خود را در داخل این سایت انجام می‌دهید و زمانی که تاریخ برای ثبت نام لاتاری مشخص شد، کارشناسان در این شرکت‌ها فرایند ثبت نام اصلی را برای شما انجام داده و اطلاعات ثبت نام را برای شما ارسال خواهند کرد. مهمترین مزیت پیش ثبت نام لاتاری این است که ثبت نام اصلی در زمان مقرر با سرعت بسیار بالایی انجام می‌گیرد. بنابراین فرصت‌ را از دست نخواهید داد. از طرف دیگر کارشناسان حرفه‌ای که سال‌هاست در زمینه مهاجرت فعالیت دارند وظیفه ثبت نام اصلی شما در لاتاری را برعهده می‌گیرند بنابراین بدون هیچ مشکلی فرآیند ثبت نام پیش خواهد رفت.

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

ایرانیان با هدف دریافت اقامت دائم آمریکا، در لاتاری و یا قرعه کشی برای گرین کارت آمریکا ثبت نام می کنند. در صورتی که علاقه مند به زندگی در ایالات متحده آمریکا هستید، لاتاری از آسان ترین روش ها می باشد.

می توان گفت تقریباً تمامی افراد می توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند. فقط چند شرط برای واجد الشرایط بودن و ثبت نام در این دوره از قرعه کشی آمریکا تعریف شده است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری

کشوری که متقاضی در آن ساکن است، باید جزو کشورهای مجاز جهت شرکت در لاتاری باشد. خوشبختانه کشور ایران جزو کشورهای مجاز جهت ثبت نام لاتاری آمریکا است.

مدرک تحصیلی حداقل دیپلم

جهت ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا، متقاضیان باید در زمان ثبت نام، حداقل تحصیلات معادل دیپلم آمریکا را داشته باشند.

سابقه شغلی لازم برای ثبت نام لاتاری

در صورتی که مدرک تحصیلی نداشته باشید، می توانید با داشتن دو سال سابقه شغلی، نسبت به ثبت نام در لاتاری اقدام نمایید.

حداقل سن مجاز برای ثبت نام

ثبت نام در لاتاری، دارای شرط سنی نمی باشد. اما با تعیین شرط تحصیلی داشتن حداقل مدرک دیپلم، در واقع به متقاضیان با سنین پایین اجازه ثبت نام در این قرعه کشی داده نمی شود.

افرادی که شرایط نامبرده را داشته باشند، مجاز هستند پس از دریافت ویزای لاتاری، به همراه خانواده خود وارد کشور آمریکا شوند و ضمن دریافت اقامت دائم در کشور آمریکا، از امتیازات شهروندان آمریکایی نیر بهره مند گردند.

مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا چیست؟

متقاضیان باید فرم ثبت نام لاتاری آمریکا را با اطلاعات هویتی خود شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شهر و کشور تولد، وضعیت تأهل و مشخصات همسر فعلی در صورت تأهل ( فقط یک همسر)، آدرس، تلفن و اطلاعات ارتباطی دیگر، تعداد فرزند و مشخصات فرزندان زیر 21 سال ازدواج نکرده، وضعیت تحصیلی به اختصار و عکس پرسنلی خود را تکمیل کنند.

علاقه مندان به ثبت نام لاتاری، باید عکس مورد نظر را در کمتر از شش ماه گذشته تهیه کرده باشند؛ همینطور بر خلاف دیگر مدارک، تهیه عکس برای تمامی اعضای خانواده به صورت دیجیتالی و بر اساس شرایط گفته شده، ضرورت دارد.

آیا پاسپورت معتبر نیز جزو مدارک ثبت نام لاتاری است؟

در طی سال های گذشته، پاسپورتی که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد، جزو مدارک مورد نیاز برای متقاضی اصلی و نه برای همسر و نه برای فرزندان بود. اما بر خلاف سال های گذشته، برای ثبت نام در لاتاری 2024 نیازی به پاسپورت نیست.

شرایط عکس لاتاری 2024

برای تهیه عکس پرسنلی جهت شرکت در لاتاری آمریکا، رعایت کردن برخی نکات ضرورت دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

شرایط عکس لاتاری

 • زاویه عکس باید به صورت مستقیم به سمت دوربین باشد.
 • کیفیت عکس باید واضح، بدون سایه و روتوش باشد.
 • نیم تنه فرد باید در عکس مشخص باشد و همینطور عکس باید با فاصله مشخصی گرفته شود. فضای بالای سر و همینطور اطراف شانه ها بایستی که به طور کامل مشخص باشد.
 • عکس باید به شکل مربع و در سایز 600*600 پیکسل تا 1200*1200 و با فرمت jpg در سایت ثبت نام لاتاری بارگذاری شود.
 • زمینه عکس به رنگ سفید قابل قبول است. ضمن اینکه عکس باید رنگی باشد و هر گونه عکس سیاه و سفید مردود خواهد بود.
 • عکس تهیه شده برای لاتاری باید بدون استفاده از عینک و سمعک گرفته شده باشد.
 • موی صورت نباید روی صورت را در عکس لاتاری بپوشاند.
 • نیازی به مشخص بودن گوش ها در عکس ثبت نام لاتاری آمریکا نیست.
 • مسلمانان و دیگر ادیان که حجاب برای آن ها تعریف شده است، می توانند عکس با حجاب از خود تهیه کنند. اما گردی صورت باید کاملاً واضح و مشخص باشد و با چیزی پوشانده نشود.
 • سن عکس نباید بیش از 6 ماه باشد. بنابراین از عکسی که سال گذشته تهیه کرده اید، مجدد استفاده نکنید.
 • نیازی به چاپ عکس نیست، عکس لاتاری را به صورت یک فایل دیجیتال دریافت کنید.

تمامی افرادی که در لاتاری ثبت نام می کنند، نیاز به عکس با مشخصات گفته شده دارند. حتی اگر کودکان و نوزادان نیز جزو خانواده شما هستند، باید در تهیه عکس آن ها استانداردهای گفته شده را رعایت کنید.

لازم به توضیح است چنانچه عکس متقاضی اصلی و خانواده او دارای استانداردهای لازم نباشد، به طور خودکاراز روند قرعه کشی حذف می شود.

ثبت نام لاتاری برای متأهلین

یکی از نکات بسیار قابل‌ توجه در ثبت‌ نام لاتاری برای متأهلین، برخورداری از شانس دو چندان این افراد نسبت‌ به دیگر شرکت‌ کنندگان لاتاری می‌ باشد. ثبت‌ نام لاتاری برای متاهلین نیز همانند سایر افراد، نیازمند شرایط، مدارک و قوانین تقریباً یکسانی بوده و یکی از تفاوت‌ های مهم آن‌ ها با افراد مجرد، پر نمودن فرم مرتبط با همسر و ارائه مدارک و مشخصات همسر می‌ باشد. همچنین کسانی که اقدام به ثبت‌ نام لاتاری به‌ عنوان زوج می‌ نمایند، باید دارای سند و مدارک رسمی و معتبر ازدواج باشند و بدون در دست داشتن این مدارک، نمی‌توانند تحت عنوان متأهل اقدام به ثبت‌ نام لاتاری نمایند. در صورت برنده شدن شخص متأهل در لاتاری آمریکا نیز، این فرد می‌ تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود، گرین کارت آمریکا را دریافت نماید.

از دیگر شرایط لازم ثبت‌ نام لاتاری برای متأهلین، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پر نمودن فرم همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال، حتی در صورت عدم تمایل به مهاجرت آن‌ ها به آمریکا
 • هر ۲ فرد متأهل می‌ توانند به‌ صورت مستقل در لاتاری آمریکا ثبت‌ نام نموده و نام خود را به‌ عنوان فرد اصلی و همسر و فرزندان خود را به‌ عنوان زیر مجموعه ثبت‌ نام کنند
 • ارائه کلیه مدارک همسر همچون پاسپورت، عکس، اطلاعات شخصی و غیره در هنگام ثبت‌ نام
 • ارائه کلیه مدارک فرزند زیر ۲۱ سال همچون پاسپورت، عکس مخصوص لاتاری، اطلاعات شخصی و غیره در هنگام ثبت‌ نام

مزایای برنده شدن در لاتاری

قطعاً روش‌های مختلفی برای ورود به کشور آمریکا و زندگی در آن وجود دارد اما چرا بسیاری از افراد به دنبال دریافت ویزای لاتاری آمریکا هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید مزایای لاتاری آمریکا را با یکدیگر بررسی کنیم که عبارتند از:

 • افرادی که ویزای لاتاری آمریکا را به دست می ‌آورند می‌توانند کد ملی آمریکایی داشته باشند.
 • سرعت انجام امور برای ورود به کشور آمریکا و اقامت از طریق ویزای لاتاری بسیار بالاتر است.
 • کسانی که ویزای لاتاری آمریکا را دارند می ‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.
 • همچنین شما می ‌توانید همسر و فرزندان خود را نیز به کشور آمریکا ببرید.
 • با کمک ویزای لاتاری می‌ توانید در کشور ایالت متحده آمریکا زندگی کنید.
 • همچنین امکان ثبت درخواست سیتیزن شیپ و یا همان شهروندی نیز برای شما وجود دارد.
 • یکی از مهم‌ترین مزایای ویزای لاتاری آمریکا، داشتن حق تحصیل و همچنین دریافت کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور است.

نحوه تقسیم بندی ویزای لاتاری بین کشورها

یکی از سوالات رایج در بین کسانی که برای دریافت ویزای لاتاری اقدام می‌کنند این است که تقسیم‌بندی ویزای لاتاری بین کشور‌ها به چه صورت انجام می‌گیرد. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که هر کشوری تنها می‌تواند حداکثر ۷ درصد از کل سهمیه جهانی برای دریافت ویزای لاتاری به خود اختصاص دهد. ولی جالب است بدانید که ایران از جمله کشور‌هایی شناخته شده است که تقریباً بیشتر از ۶ درصد از جمعیت این ویزا را به خود اختصاص می‌دهد. در واقع در طول سال بیش از ۳ هزار نفر برای دریافت ویزای لاتاری ثبت نام می‌کنند و این نشان می‌دهد که هر ساله تعداد متقاضیان برای خروج از ایران و زندگی در آمریکا در حال افزایش است.

هزینه ثبت نام لاتاری آمریکا

برای بسیاری از علاقه مندان به ثبت نام لاتاری آمریکا، یک سوال وجود دارد که هزینه ثبت نام لاتاری چقدر است. به طور کلی هزینه ثبت نام در لاتاری و اخذ گرین کارت آمریکا رایگان می باشد.

لازم است اشاره کنیم که اگر متأهل هستید، می توانید نسبت به متأهلین، دو شانس در لاتاری داشته باشید. هر کدام از شما که برنده شوید، می توانید با کل خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر 21 سال به آمریکا مهاجرت نمایید.

زمان اعلام نتایج گرین کارت لاتاری

اعلام نتایج و اسامی برندگان ثبت نام لاتاری آمریکا، معمولاض طبق روال سال های گذشته، شش ماه پس از اتمام فرصت ثبت نام، در ماه MAY اعلام می شود.

اینگونه تمام کسانی که در اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه در لاتاری آمریکا شرکت کرده باشند، می توانند از نتیجه مطلع گردند.

پس از اتمام ثبت نام در سایت لاتاری گرین کارت، به کسانی که مراحل ثبت نام خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند، یک کانفرمیشن نامبر(confirmation number) اختصاص داده می شود. می توان با کانفرمیشن نامبر و از طریق سایت وزارت امور خارجه آمریکاstate.gov  مراحل پرونده لاتاری و فرآیند بدست آوردن ویزا را پیگیری نمود.

مشاهده نتایج ثبت نام لاتاری آمریکا 2024

اگر می خواهید از نتایج لاتاری 2024 مطلع شوید، مطابق مراحل زیر اقدام کنید.

 • وارد سایت” state.gov” شوید. پس از کلیک بر روی گزینه “Continue” در نهایت گزینه ” Submit” را انتخاب نمایید.
 • اگر پیام “Session time out” را مشاهده کردید، مجدد تلاش کنید.
 • اگر پس از ورود به سامانه پیام “Based on provided information the entry has not been selected for further process” را مشاهده کردید، یعنی شما برنده نشده اید. اما اگر در صفحه بعدی یک شماره کیس (Case No) به شکل “2020AS000000” به شما اختصاص داده شده بود، یعنی شما برنده لاتاری هستید. شماره کیس نشان دهنده این است که شما چندمین برنده در آسیا می باشید.

لازم به توضیح است که برای برخی از کاربران پیام ” The information entered is not valid” نمایش  داده می شود. این پیام به این معنی است که شما به دلیل وارد کردن اطلاعات اشتباه، از روند قرعه کشی حذف شده اید.

بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا چه باید کرد؟

قبل از مصاحبه، لازم است که فرم درخواست ویزا S-260 را برای هر یک از اعضای خانواده خود تکمیل نمایید. پس از مشخص شدن تاریخ مصاحبه، شما دو الی تا سه هفته فرصت خواهید داشت تا مدارک لازم را آماده کنید.

از مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه لاتاری آمریکا، اصل و ترجمه شناسنامه، پاسپورت، سند ازدواج و یا طلاق، عدم سوء پیشینه و اسناد مرتبط به تمکن مالی می باشد.

حتماً معاینات پزشکی و واکسیناسیون خود را برای دریافت گرین کارت پشت سر بگذارید و مدارک خود را نیز مهر و موم کنید تا در روز مصاحبه تحویل دهید.

پس از اتمام مراحل مصاحبه، ویزای آمریکا به شما تعلق می گیرد. پس از این به مدت شش ماه فرصت خواهید داشت تا وارد خاک آمریکا شوید. در غیر اینصورت، ویزا به طور خودکار باطل می شود.

لازم به ذکر است به شخص برنده گرین کارت آمریکا، هیچ گونه کمک مالی شامل بلیت هواپیما، بیمه یا هزینه اسکان و… تعلق نمی گیرد.

توصیه می شود مطالعه “سوالات متداول لاتاری” شامل پرتکرارترین سوالات مراجعین چاوش مهاجر در این حوزه و پاسخ های کارشناسان ما را از دست ندهید.

در پایان

چاوش مهاجر یکی از برترین موسسات مهاجرتی در کشور در زمینه اخذ ویزای آمریکا و ارائه مشاوره رایگان در تمامی مراحل ثبت نام لاتاری آمریکا، ویزای تحصیلی آمریکا و همچنین ویزای توریستی آمریکا می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان متخصص در حوزه مهاجرت به آمریکا و لاتاری آمریکا با شماره تماس 02188558004 تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا پس از تکمیل فرم ثبت نام لاتاری آمریکا، امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد؟

بله، تا زمانی که ثبت نام شما در لاتاری نهایی نشده باشد، مجاز به ویرایش اطلاعات خود خواهید بود. اما پس از اینکه کد پیگیری ثبت نام لاتاری را دریافت کنید، نمی توانید اطلاعات خود را ویرایش نمایید.

هزینه ثبت نام لاتاری آمریکا چقدر است؟

در بین تمامی روش های مهاجرتی دائم به آمریکا، برنده شدن در لاتاری به عنوان ارزان ترین روش شناخته می شود. این روش مهاجرتی دائم از شروع ثبت نام تا رسیدن به آمریکا به طور میانگین 1500 دلار هزینه دارد.

آیا در صورت برنده شدن در لاتاری، می توان به همراه خانواده به آمریکا مهاجرت کرد؟

بله، در صورتی که متقاضی اصلی در لاتاری برنده شود، می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال و مجرد خود را نیز به آمریکا ببرد. لازم به توضیح است که خواهر، برادر، مادر و سایر بستگان به عنوان همراه شما در نظر گرفته نمی شوند.

آیا در صورت ارسال درخواست ویزا تحصیلی، می توان در لاتاری ثبت نام کرد؟

بله، حتی با وجود ارسال درخواست ویزای تحصیلی آمریکا نیز امکان ثبت نام در لاتاری آمریکا وجود دارد.

آیا با وجود داشتن اقامت کانادا، می توان در لاتاری ثبت نام کرد ؟

در صورتی که متولد ایران باشید، می توانید در لاتاری ثبت نام کنید. افرادی که متولد ایران هستند، حتی در صورت داشتن اقامت دائم یا پاسپورت دیگر کشورها نیز می توانند در لاتاری ثبت نام نمایند.

آیا متاهلین می توانند دو بار در لاتاری ثبت نام کنند؟

بله، کسانی که متاهل هستند، می توانند دو بار در لاتاری ثبت نام کنند. اینگونه که یکبار آقا متقاضی اصلی باشد و مشخصات خانم و فرزندان را در بخش همراهان درج کند. یک بار نیز خانم متقاضی اصلی باشد و مشخصات آقا و فرزندان را در بخش همراهان درج نماید. اینگونه شانس پذیرفته شدن در لاتاری نیز دو برابر می شود.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *