ثبت نام لاتاری آمریکا

لاتاری و یا به عبارتی دیگر گرین کارت آمریکا، یک قرعه کشی بزرگ است که با هدف حفظ تنوع نژادی در آمریکا و با نظارت کنگره ایالات متحده آمریکا برگزار می گردد. پس از اتمام مهلت ثبت نام لاتاری آمریکا، از طریق قرعه کشی 55000 ویزا به متقاضیان مهاجرت به آمریکا تعلق می گیرد. برندگان لاتاری از میان 10 تا 12 میلیون نفر طی برنامه قرعه کشی گرین کارت آمریکا مشخص می شوند.

ثبت نام لاتاری آمریکا

افرادی که علاقه مند به دریافت گرین کارت آمریکا هستند، می توانند در صورت داشتن شرایط لازم برای ثبت نام در لاتاری، شانس خود را در این قرعه کشی امتحان کنند. از میان 55000 ویزایی که به افراد در سراسر جهان تعلق می گیرد، سهم ایرانیان 3000 ویزا است. نگران نباشید، چراکه شرایط سختی برای لاتاری تعریف نشده است. در ادامه این مقاله از چاوش مهاجر با ما همراه شوید تا با جزئیات بیشتری از شرایط، مدارک و هزینه ثبت نام در لاتاری آشنا شویم.

لاتاری چیست؟

لاتاری و یا گرین کارت آمریکا، برنامه ای است که با هدف حفظ تنوع نژادی در آمریکا برگزار می شود. برنامه ای که بهترین، سریع ترین و ارزان ترین روش مهاجرت به آمریکا در سراسر دنیا به شمار می رود.

مدت زمان کلی دریافت گرین کارت از زمان شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت آمریکا، کمتر از دو سال به طول می انجامد.  ثبت نام در لاتاری آمریکا و اعطای ویزا به برندگان، هر ساله انجام می شود. ضمن اینکه نیاز به شرایط خاص و ویژه ای برای شرکت در آن نیست و تقریباً می توان گفت که تمامی افراد می توانند در لاتاری آمریکا ثبت نام کنند.

با توجه به اینکه لاتاری با هزینه بسیار کمی برای افراد همراه است و همینطور جزو معدود روش ها برای دریافت کارت اقامت دائم می باشد، دارای طرفداران بسیار زیادی است.

برندگان هر دوره از لاتاری، پس از دریافت ویزا و اقامت دائم آمریکا، می توانند با خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر 21 سال مجردشان، به کشور آمریکا مهاجرت کنند. علاوه بر اینکه برندگان می توانند برای همیشه در کشور آمریکا زندگی کنند، از امتیازات شهروندان آمریکایی شامل کار در آمریکا، افتتاح حساب بانکی، تحصیل در آمریکا و… نیز برخوردار هستند.

زمان ثبت نام لاتاری آمریکا 2024

زمان ثبت نام لاتاری 2024 آمریکا به پایان رسیده است. علاقه مندان به ثبت نام در لاتاری آمریکا می توانستند از تاریخ 5 اکتبر 2022 (13 مهرماه 1401) تا تاریخ 8 نوامبر 2022 (17 آبان ماه 1401) مراحل ثبت نام در لاتاری را طی کنند.

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

ایرانیان با هدف دریافت اقامت دائم آمریکا، در لاتاری و یا قرعه کشی برای گرین کارت آمریکا ثبت نام می کنند. در صورتی که علاقه مند به زندگی در ایالات متحده آمریکا هستید، لاتاری از آسان ترین روش ها می باشد.

می توان گفت تقریباً تمامی افراد می توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند. فقط چند شرط برای واجد الشرایط بودن و ثبت نام در این دوره از قرعه کشی آمریکا تعریف شده است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری

کشوری که متقاضی در آن ساکن است، باید جزو کشورهای مجاز جهت شرکت در لاتاری باشد. خوشبختانه کشور ایران جزو کشورهای مجاز جهت ثبت نام لاتاری آمریکا است.

مدرک تحصیلی حداقل دیپلم

جهت ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا، متقاضیان باید در زمان ثبت نام، حداقل تحصیلات معادل دیپلم آمریکا را داشته باشند.

سابقه شغلی لازم برای ثبت نام لاتاری

در صورتی که مدرک تحصیلی نداشته باشید، می توانید با داشتن دو سال سابقه شغلی، نسبت به ثبت نام در لاتاری اقدام نمایید.

حداقل سن مجاز برای ثبت نام

ثبت نام در لاتاری، دارای شرط سنی نمی باشد. اما با تعیین شرط تحصیلی داشتن حداقل مدرک دیپلم، در واقع به متقاضیان با سنین پایین اجازه ثبت نام در این قرعه کشی داده نمی شود.

افرادی که شرایط نامبرده را داشته باشند، مجاز هستند پس از دریافت ویزای لاتاری، به همراه خانواده خود وارد کشور آمریکا شوند و ضمن دریافت اقامت دائم در کشور آمریکا، از امتیازات شهروندان آمریکایی نیر بهره مند گردند.

مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا چیست؟

متقاضیان باید فرم ثبت نام لاتاری آمریکا را با اطلاعات هویتی خود شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شهر و کشور تولد، وضعیت تأهل و مشخصات همسر فعلی در صورت تأهل ( فقط یک همسر)، آدرس، تلفن و اطلاعات ارتباطی دیگر، تعداد فرزند و مشخصات فرزندان زیر 21 سال ازدواج نکرده، وضعیت تحصیلی به اختصار و عکس پرسنلی خود را تکمیل کنند.

علاقه مندان به ثبت نام لاتاری، باید عکس مورد نظر را در کمتر از شش ماه گذشته تهیه کرده باشند؛ همینطور بر خلاف دیگر مدارک، تهیه عکس برای تمامی اعضای خانواده به صورت دیجیتالی و بر اساس شرایط گفته شده، ضرورت دارد.

آیا پاسپورت معتبر نیز جزو مدارک ثبت نام لاتاری است؟

در طی سال های گذشته، پاسپورتی که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد، جزو مدارک مورد نیاز برای متقاضی اصلی و نه برای همسر و نه برای فرزندان بود. اما بر خلاف سال های گذشته، برای ثبت نام در لاتاری 2024 نیازی به پاسپورت نیست.

شرایط عکس لاتاری 2024

برای تهیه عکس پرسنلی جهت شرکت در لاتاری آمریکا، رعایت کردن برخی نکات ضرورت دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • زاویه عکس باید به صورت مستقیم به سمت دوربین باشد.
 • کیفیت عکس باید واضح، بدون سایه و روتوش باشد.
 • نیم تنه فرد باید در عکس مشخص باشد و همینطور عکس باید با فاصله مشخصی گرفته شود. فضای بالای سر و همینطور اطراف شانه ها بایستی که به طور کامل مشخص باشد.
 • عکس باید به شکل مربع و در سایز 600*600 پیکسل تا 1200*1200 و با فرمت jpg در سایت ثبت نام لاتاری بارگذاری شود.
 • زمینه عکس به رنگ سفید قابل قبول است. ضمن اینکه عکس باید رنگی باشد و هر گونه عکس سیاه و سفید مردود خواهد بود.
 • عکس تهیه شده برای لاتاری باید بدون استفاده از عینک و سمعک گرفته شده باشد.
 • موی صورت نباید روی صورت را در عکس لاتاری بپوشاند.
 • نیازی به مشخص بودن گوش ها در عکس ثبت نام لاتاری آمریکا نیست.
 • مسلمانان و دیگر ادیان که حجاب برای آن ها تعریف شده است، می توانند عکس با حجاب از خود تهیه کنند. اما گردی صورت باید کاملاً واضح و مشخص باشد و با چیزی پوشانده نشود.
 • سن عکس نباید بیش از 6 ماه باشد. بنابراین از عکسی که سال گذشته تهیه کرده اید، مجدد استفاده نکنید.
 • نیازی به چاپ عکس نیست، عکس لاتاری را به صورت یک فایل دیجیتال دریافت کنید.

تمامی افرادی که در لاتاری ثبت نام می کنند، نیاز به عکس با مشخصات گفته شده دارند. حتی اگر کودکان و نوزادان نیز جزو خانواده شما هستند، باید در تهیه عکس آن ها استانداردهای گفته شده را رعایت کنید.

لازم به توضیح است چنانچه عکس متقاضی اصلی و خانواده او دارای استانداردهای لازم نباشد، به طور خودکاراز روند قرعه کشی حذف می شود.

هزینه ثبت نام لاتاری آمریکا

برای بسیاری از علاقه مندان به ثبت نام لاتاری آمریکا، یک سوال وجود دارد که هزینه ثبت نام لاتاری چقدر است. به طور کلی هزینه ثبت نام در لاتاری و اخذ گرین کارت آمریکا رایگان می باشد.

لازم است اشاره کنیم که اگر متأهل هستید، می توانید نسبت به متأهلین، دو شانس در لاتاری داشته باشید. هر کدام از شما که برنده شوید، می توانید با کل خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر 21 سال به آمریکا مهاجرت نمایید.

زمان اعلام نتایج گرین کارت لاتاری

اعلام نتایج و اسامی برندگان ثبت نام لاتاری آمریکا، معمولاض طبق روال سال های گذشته، شش ماه پس از اتمام فرصت ثبت نام، در ماه MAY اعلام می شود.

اینگونه تمام کسانی که در اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه در لاتاری آمریکا شرکت کرده باشند، می توانند از نتیجه مطلع گردند.

پس از اتمام ثبت نام در سایت لاتاری گرین کارت، به کسانی که مراحل ثبت نام خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند، یک کانفرمیشن نامبر(confirmation number) اختصاص داده می شود. می توان با کانفرمیشن نامبر و از طریق سایت وزارت امور خارجه آمریکاstate.gov  مراحل پرونده لاتاری و فرآیند بدست آوردن ویزا را پیگیری نمود.

مشاهده نتایج ثبت نام لاتاری آمریکا 2024

اگر می خواهید از نتایج لاتاری 2024 مطلع شوید، مطابق مراحل زیر اقدام کنید.

 • وارد سایت” state.gov” شوید. پس از کلیک بر روی گزینه “Continue” در نهایت گزینه ” Submit” را انتخاب نمایید.
 • اگر پیام “Session time out” را مشاهده کردید، مجدد تلاش کنید.
 • اگر پس از ورود به سامانه پیام “Based on provided information the entry has not been selected for further process” را مشاهده کردید، یعنی شما برنده نشده اید. اما اگر در صفحه بعدی یک شماره کیس (Case No) به شکل “2020AS000000” به شما اختصاص داده شده بود، یعنی شما برنده لاتاری هستید. شماره کیس نشان دهنده این است که شما چندمین برنده در آسیا می باشید.

لازم به توضیح است که برای برخی از کاربران پیام ” The information entered is not valid” نمایش  داده می شود. این پیام به این معنی است که شما به دلیل وارد کردن اطلاعات اشتباه، از روند قرعه کشی حذف شده اید.

بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا چه باید کرد؟

قبل از مصاحبه، لازم است که فرم درخواست ویزا S-260 را برای هر یک از اعضای خانواده خود تکمیل نمایید. پس از مشخص شدن تاریخ مصاحبه، شما دو الی تا سه هفته فرصت خواهید داشت تا مدارک لازم را آماده کنید.

از مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه لاتاری آمریکا، اصل و ترجمه شناسنامه، پاسپورت، سند ازدواج و یا طلاق، عدم سوء پیشینه و اسناد مرتبط به تمکن مالی می باشد.

حتماً معاینات پزشکی و واکسیناسیون خود را برای دریافت گرین کارت پشت سر بگذارید و مدارک خود را نیز مهر و موم کنید تا در روز مصاحبه تحویل دهید.

پس از اتمام مراحل مصاحبه، ویزای آمریکا به شما تعلق می گیرد. پس از این به مدت شش ماه فرصت خواهید داشت تا وارد خاک آمریکا شوید. در غیر اینصورت، ویزا به طور خودکار باطل می شود.

لازم به ذکر است به شخص برنده گرین کارت آمریکا، هیچ گونه کمک مالی شامل بلیت هواپیما، بیمه یا هزینه اسکان و… تعلق نمی گیرد.

در پایان

چاوش مهاجر یکی از برترین موسسات مهاجرتی در کشور در زمینه اخذ ویزای آمریکا و ارائه مشاوره رایگان در تمامی مراحل ثبت نام لاتاری آمریکا، ویزای تحصیلی آمریکا و همچنین ویزای توریستی آمریکا می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان متخصص در حوزه مهاجرت به آمریکا و لاتاری آمریکا با شماره تماس 02188558004 تماس حاصل نمایید.