معادل سازی مدرک تحصیلی در کانادا 

قطعاً تحصیلات ما بر روی شرایط زندگی اجتماعی و اقتصادی تأثیر بسیار زیادی می‌ گذارد. اگر ما دوران مدرسه و دانشگاه را در بهترین شرایط علمی سپری کنیم و از طرف دیگر بتوانیم تحصیلات دانشگاهی را در رشته بسیار عالی ادامه دهیم، از نظر آینده کاری هیچ مشکلی نداشته و همین موضوع باعث بهبود شرایط اجتماعی زندگی ما نیز خواهد شد. از آنجایی که کشور کانادا یکی از کشور‌ های مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت شناخته شده است در صورتی که شما برای ادامه تحصیل در کانادا می‌خواهید وارد این کشور شوید باید به بحث معادل سازی مدرک تحصیلی در کانادا توجه داشته باشید چون ممکن است برخی از دانشگاه‌ های کشور کانادا مدرک تحصیلی شما را قبول نکنند. پس قبل از هر اقدامی باید بدانید که مدارک شما چه اندازه در کشور کانادا اعتبار دارد. جهت بررسی این موضوع در این مطلب با ما همراه باشید.

مقایسه مقاطع تحصیلی در ایران و کانادا

در ابتدا باید بررسی کنید که سیستم آموزشی کانادا با کشور ایران چه تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت‌ ها از یک سو شامل طول دوران مقطع تحصیلی و از سوی دیگر شامل دروسی است که افراد در هر مقطع باید سپری نمایید:

   مقطع تحصیلی ابتدایی در کشور ایران و کانادا

تحصیلات ابتدایی در کشور ایران شامل ۶ سال است که به صورت رسمی از پایه اول تا ششم را شامل می‌ شود. ولی در کشور کانادا آموزش ابتدایی از دوران پیش دبستان آغاز شده و تا پایان دوره ششم ادامه دارد. برخلاف کشور ایران، کشور کانادا در راستای توسعه علمی جامع، علاوه بر موضوعات درسی، بر روی مهارت‌ های اجتماعی، توانایی‌های هنری و همچنین ورزش دانش‌ آموزان نیز تأکید دارد و همین موضوع تفاوت فاحشی را بین سیستم آموزشی کانادا و سیستم آموزشی ایران ایجاد می‌ کند. در واقع دانش‌ آموزان در کانادا لازم است در هر مقطع تحصیلی برخی از مهارت‌ها را نیز آموزش ببینند.

 مقطع تحصیلی متوسطه در ایران و کانادا

در شرایط تحصیلی جدید در کشور ایران دانش‌ آموزان وقتی دوران ابتدایی را سپری کردند باید وارد مرحله متوسطه شوند که شامل پایه هفتم تا دوازدهم است. دوره متوسطه در ایران به دو قسمت متوسطه اول شامل پایه هفتم تا نهم و متوسطه دوم شامل پایه دهم تا دوازدهم تقسیم می‌گردد. چنین تقسیم‌ بندی دقیقاً در کشور کانادا نیز وجود داشته و تحصیلات متوسطه در دو بخش متوسطه اول و دوم پیش می‌ رود.

مقطع تحصیلی لیسانس در ایران و کانادا

لیسانس در کشور ایران به دو نوع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته تقسیم می‌شود. دانشجویان کارشناسی پیوسته باید ۴ سال تحصیل را سپری کنند ولی دانشجویان کارشناسی ناپیوسته ابتدا ۲ سال در قطع کاردانی و سپس دو سال دیگر جهت دریافت مدرک کارشناسی مشغول به تحصیل خواهند بود. در کشور کانادا نیز دانشجویان کالج می‌توانند دو سال را جهت دریافت مدرک کاردانی و سپس دو سال دیگر را جهت دریافت مدرک لیسانس سپری کنند.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در ایران و کانادا

هم در ایران و هم در کانادا طول دوران کارشناسی ارشد ۲ سال است که در ایران دانشجویان باید ۳۲ واحد سپری کنند ولی در کشور کانادا تعداد واحد‌ها بسته به نوع رشته بین ۳۰ الی ۳۳ واحد متفاوت خواهد بود.

 مقطع تحصیلی دکترا در ایران و کانادا

در کشور ایران دانشجویان می‌ توانند مدرک دکترا را در رشته‌ ای که قبلاً کارشناسی ارشد آن را دریافت کرده‌ اند ادامه دهند ولی در کشور کانادا شما می‌ توانید در رشته‌ های دیگر همانند موسیقی و یا حقوق نیز برای دریافت مدرک دکترا اقدام نمایید.

چرا معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در کانادا اهمیت دارد؟

مهمترین دلیل معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در کانادا بحث کسب و کار شما در این کشور است. عمده افرادی که وارد کشور کانادا می‌ شوند می‌ خواهند در مؤسسات، ادارات و یا تحت نظر کارفرمایان مشغول به کار شوند. برای کارفرمایان و صاحبان مشاغل این موضوع بسیار اهمیت دارد که آیا مدرک تحصیلی شما هم سطح مدارک تحصیلی کشور کانادا است یا خیر. بنابراین با معادل سازی مدرک بهتر می‌ توانند مهارت‌ ها و دانش شما را کشف کرده و به شما در زمینه انجام کار اعتماد کنند.

از طرف دیگر کشور کانادا همواره به کیفیت آموزش اهمیت بسیار زیادی می‌ دهد. بنابراین فرض کنیم شما برای دوران تحصیلات تکمیلی می‌ خواهید به کشور کانادا بروید. در ابتدا باید مشخص شود که مدرک تحصیلی لیسانس و همچنین مدارک تحصیلی قبلی شما از نظر اعتبار در چه سطحی قرار دارد. حتی شاید لازم باشه قبل از ورود به دوران کارشناسی ارشد یکسری مهارت‌ ها را پشت سر بگذارید تا کمبود‌ های مدرک تحصیلی لیسانس شما جبران گردد. در این صورت وقتی شما وارد دوران تحصیلات تکمیلی می‌ شوید هم سطح دانشجویان دیگر بوده و کیفیت آموزشی این کشور حفظ می‌ شود.

تحصیل در کانادا

نحوه معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در کانادا

اکنون که متوجه شدید چه تفاوت‌ هایی بین مقاطع تحصیلی ایران و کانادا وجود دارد بهتر درک خواهید کرد که چرا معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در کانادا اهمیت دارد. به هر حال شما می‌ خواهید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید و باید با هم ورودی‌ های خود از نظر علمی در یک رتبه قرار داشته باشید. بنابراین برای مثال اگر شما می‌ خواهید وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید شاید لازم باشد یکسری واحد‌ ها را اضافه‌ تر پاس کنید. برای معادل‌ سازی مدرک تحصیل در کانادا سه راهکار وجود دارد:

مراجعه به مراکز معتبر ترجمه و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی

خوشبختانه بسیاری از مراکز تحصیلی و ادارات دولتی در کشور کانادا خدمات مربوط به ترجمه و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی خارجی را نیز انجام می‌دهند. می‌ توانید مدرک تحصیلی خود را به این مراکز ارائه کنید و منتظر بمانید تا معادل ‌سازی مدارک شما انجام گیرد.

مراجعه کردن به دفاتر تحصیلات عالی کانادا

در برخی از مؤسسات آموزشی کانادا دفاتری وجود دارد که افراد خارجی جهت معادل ‌سازی مدارک تحصیلی خود می‌توانند به سراغ این دفاتر بروند. کافی است مدرک خود را به دفاتر تحصیلات عالی کانادا تحویل دهید تا پروسه اعتبارسنجی و معادل‌ سازی مدارک انجام شود.

  استفاده از سیستم معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در کانادا

امکان معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در کانادا به صورت اینترنتی نیز وجود دارد. یک سیستم معادل‌ سازی تحت عنوان مرجع معادل ‌سازی تحصیلات عالی کانادا (CES) توسط این کشور راه‌ اندازی شده است که تحت عنوان وبسایت CES شناخته می‌شود. می‌توانید وارد این وبسایت شوید و دستور العمل ارائه شده را اجرا نمایید تا معادل ‌سازی مدرک تحصیلی شما به راحتی و به صورت آنلاین انجام گیرد. در این صورت بدون اینکه نیاز باشد به کشور کانادا وارد شوید توانسته‌ اید به صورت اینترنتی وضعیت اعتبار مدرک تحصیلی خود از نظر کشور کانادا را بررسی کنید.

هزینه و مدت زمان لازم جهت معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در کانادا

بسته به اینکه شما چه روشی را برای معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در کانادا انتخاب کرده‌ اید مبلغی که باید بپردازید متفاوت است. البته با توجه به اینکه قیمت دلار در کشور ایران نوسان دارد همین موضوع نیز بر روی هزینه معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در کانادا تأثیر می‌ گذارد. در کنار هزینه شما باید به مدت زمان فرآیند معادل ‌سازی مدرک تحصیلی نیز توجه داشته باشید. به خصوص اگر می‌ خواهید خود را به سال تحصیلی کانادا برسانید باید این پروسه هر چه زودتر سپری شود تا مشخص گردد که آیا امکان حضور شما در مقطع تحصیلی که مد نظر دارید وجود دارد یا خیر. براساس روشی که برای معادل سازی انتخاب می‌کنید، مدت زمان این فرآیند متفاوت است:

  • اگر از خدمات آموزش جهانی برای معادل‌ سازی مدرک خود استفاده می‌ کنید بین ۳۵ روز کاری تا ۳ ماه پروسه معادل‌ سازی زمان خواهد برد.
  • مدت زمان معادل‌ سازی در زمان استفاده از سیستم ارزیابی صلاحیت‌ های بین‌ المللی، ۲۳ هفته است.
  • اگر به سراغ سیستم ارزیابی مدارک بین‌ المللی بروید تقریباً ۲۰ روز زمان لازم است تا فرآیند معادل‌ سازی برای شما انجام شود.
  • روشی دیگر برای معادل‌ سازی مدرک تحصیلی، رفتن به سراغ سرویس آموزش مقایسه‌ ای یا همان CES است که در کشور کانادا راه‌ اندازی شده و تقریباً ۹۰ روز طول می‌ کشد تا پروسه معادل‌ سازی انجام شود.

در پایان

خوشبختانه در کشور ایران مؤسسه‌ های مهاجرتی زیادی وجود دارد که پروسه معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در کانادا را برای شما انجام می‌ دهند. مؤسسه چاوش مهاجر تمامی مسئولیت‌ ها را برای شما به عهده می‌ گیرد و کوتاه‌ ترین راه را با هزینه مناسب برای شما انتخاب می‌ کند تا مدارک تحصیلی خود را معادل‌ سازی کرده و بتوانید برای مهاجرت خود اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌ توانید با کارشناسان متخصص ما در مؤسسه تماس حاصل نمایید؛ سؤالات خود را مطرح نمایید و در صورت تمایل مسئولیت کار را به عهده کارشناسان ما بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *