معادل سازی مدرک تحصیلی در آمریکا

تمامی کسانی که می‌ خواهند برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا یا ویزای کار این کشور درخواستی را به سفارت‌ های آمریکا ارائه کنند حتماً باید معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در آمریکا را انجام دهند. آیا می‌ دانید منظور از معادل ‌سازی مدرک تحصیلی چیست و چرا باید در زمان تکمیل فرم سفارتی آمریکا حتماً این پروسه انجام شده باشد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا دلیل لزوم معادل سازی مدرک تحصیلی در آمریکا و مراحل انجام این کار را برای شما توضیح دهیم.

بررسی نظام آموزشی ایران و آمریکا

نظام آموزشی کشور‌ های مختلف جهان با یکدیگر تفاوت‌ هایی دارد و همین موضوع باعث می‌ شود اعتبار مدارک تحصیلی در بین کشور‌ ها متفاوت باشد. برای مثال ممکن است شما در کشور ایران مدرک دکترای خود را گرفته باشید ولی وقتی معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در آمریکا انجام می‌ شود مشخص می‌ گردد که از نظر دانشگاه‌ های کشور آمریکا این مدرک در حد فوق لیسانس اعتبار دارد و در نتیجه شما مجدداً باید برای تحصیل در دوره دکترا اقدام نمایید. در کشور ایران مقاطع تحصیلی به این صورت است که فرد باید ۶ سال در مقطع ابتدایی و ۶ سال در مقطع متوسطه تحصیل کند که مقطع متوسطه به دو قسمت متوسطه اول و دوم تقسیم می‌ گردد. این تقسیم‌ بندی نظام آموزشی برای دوران مدرسه مربوط به چند سال اخیر است و در دهه‌ های گذشته به این صورت بود که فرد باید ۵ سال دوران ابتدایی، 3 سال راهنمایی، 3 سال دبیرستان و 1 سال دوران پیش دانشگاهی را سپری می‌ کرد. همانگونه که متوجه شدید مدت زمان تکمیل دوران آموزش از ابتدایی تا دبیرستان در هر دو دسته‌ بندی کاملاً یکسان و معادل ۱۲ سال است. پس از آن دوران کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین دوران دکترای تخصصی در سیستم آموزشی ایران قرار گرفته است.

در کشور آمریکا نیز مقطع متوسطه به دو قسمت متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم می‌ شود. از طرف دیگر مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا نیز در کشور آمریکا وجود دارد. اگر شما می‌ خواهید وارد کشور آمریکا شوید و در این کشور به ادامه تحصیل یا حتی کار بپردازید باید تمامی مدارک تحصیلی خود را به ترتیب معادل‌ سازی کنید. در اولین قدم شما باید معادل‌ سازی مدرک دیپلم را انجام دهید. اگر شما دیپلم فنی حرفه‌ ای و یا کار و دانش داشته باشید چون از نظر سیستم آموزشی آمریکا مورد قبول نیست پس در واقع هیچ اعتباری برای شما در نظر گرفته نمی‌ شود و باید از روش‌ های دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی یا کار اقدام کنید. در این زمینه می‌ توانید با کارشناسان ما در مؤسسه چاوش مهاجر در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت به آمریکا

دلیل اهمیت معادل‌ سازی مدرک تحصیلی در آمریکا

اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چرا کشور آمریکا بر روی این موضوع بسیار حساس بوده و حتماً لازم است متقاضیان مهاجرت به آمریکا جهت کار یا تحصیل معادل ‌سازی مدرک تحصیلی را انجام دهند؟ در ابتدا لازم است بگوییم که این موضوع فقط مختص کشور آمریکا نیست بلکه تمام کشور‌های غرب به این مسأله اهمیت می‌ دهند چون برای آن‌ ها بسیار مهم است که هر مهاجر پس از ورود به کشور جهت شروع کار یا تحصیل از نظر میزان آموزش علمی و مهارت‌ های عملی در حد شهروندان آن کشور باشد. برای مثال اگر شما می‌ خواهید برای دوره دکترا وارد دانشگاه‌ های کشور آمریکا شوید در صورتی که مهارت‌ های علمی و عملی کافی را از دوره‌ های تحصیلی قبلی به دست نیاورده باشید در دوره دکترا به مشکل برخورد می‌ کنید و همین موضوع باعث افت کیفیت نظام آموزشی آمریکا خواهد شد. یا اینکه فرض کنیم شما می‌ خواهید در کشور آمریکا مشغول به کار شوید. باید مشخص گردد که آیا مدرک شما با استاندارد‌ های کاری در کشور آمریکا تطابق دارد یا اینکه باید یکسری دوره‌ های کارآموزی را سپری کنید. بنابراین شما در ابتدا معادل‌ سازی مدرک تحصیل در آمریکا را انجام ‌دهید. ممکن است از شما خواسته شود که آخرین دوره تحصیلی را مجدداً سپری کنید ولی گاهی اوقات ممکن است از نظر واحد‌ های سپری کرده و دانشگاهی که شما تحصیل کرده‌ اید امتیازات ویژه‌ ای به شما تعلق گرفته و تنها از شما بخواهند که برخی از مهارت‌ ها را سپری نمایید تا از نظر علمی قوی‌ تر گردید.

مراحل معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در آمریکا

در اولین قدم از مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی در آمریکا شما باید تمامی مدارک تحصیلی و ریز نمرات خود را به زبان رسمی کشور آمریکا ترجمه کنید. معمولاً ترجمه به انگلیسی انجام می‌ شود. این ترجمه باید براساس استاندارد‌ های روز انجام شود. اگر کوچکترین نقصی داشته باشد پرونده شما از طرف سفارت آمریکا بازگردانده خواهد شد. پس شما نمی‌ توانید به هر مرکزی برای ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات خود اعتماد کنید. مؤسسه چاوش مهاجر در این زمینه شما را حمایت می‌ کند. ما کارشناسان حرفه‌ ای در کنار خود داریم که مدارک تحصیلی و ریز نمرات شما را دریافت کرده و به صورت کاملاً استاندارد و تحت نظر نهاد‌ های قانونی و معتبر ترجمه مدارک تحصیلی را برای شما انجام می‌ دهند.
اگر شما معادل ‌سازی مدرک تحصیلی را قبل از ورود به کشور آمریکا انجام دهید قطعاً روند کار برای شما سرعت پیدا خواهد کرد. اما بعضی از افراد می‌ خواهند معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در آمریکا انجام شود که در این صورت باید به سایت‌ های معتبر کشور آمریکا یا مؤسساتی که در این کشور وجود دارد مراجعه کنید و هزینه را براساس نرخ تعیین شده در کشور آمریکا بپردازد تا معادل‌ سازی برای شما انجام گیرد. پس از آن مدرک معادل‌ سازی شده را همراه با فرم درخواست خود به سفارت کشور آمریکا می‌ فرستید تا پرونده شما مورد بررسی قرار گیرد.


اینجا بخوانید: بهترین شهر های آمریکا برای تحصیل

در پایان

به همان اندازه که مصاحبه در سفارت‌ های آمریکا می‌ تواند سرنوشت پرونده مهاجرت به آمریکا شما را تعیین کند، معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در آمریکا نیز نقش بسیار مؤثری در این زمینه ایفا می‌ کند. باید مدارک شما براساس استاندارد ترجمه شود و اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته و یا زبان شما مبتدی باشد قطعاً آفیسر اداره مهاجرت شما را رد می‌ کند. بهترین کار این است که از کارشناسان حرفه‌ ای کمک بگیرید. مؤسسه چاوش مهاجر مفتخر است اعلام نماید که سال‌ ها است در این زمینه فعالیت دارد. از آنجایی که اغلب متقاضیان مهاجرت به کشور‌ های غربی برای دریافت ویزای تحصیلی یا کار اقدام کنند، بنابراین معادل‌ سازی مدرک تحصیلی بخش مهمی از فعالیت‌ های مؤسسه چاوش مهاجر است. کافی است با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *