تحصیل رایگان در انگلیس

کشور انگلستان با طیف گسترده ای از مؤسسات عالی و دانشگاه های برجسته هرساله میزبان دانشجویان بین المللی است. با هدف جذب دانشجویان شایسته و با پتانسیل بالای تحصیلی، دانشگاه های این کشور هر ساله تعداد بسیاری بورس تحصیلی و کمک هزینه برای تحصیل رایگان در انگلستان به دانشجویان خارجی اختصاص داده است.

 برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه انگلستان، لازم است بدانید که چه بورس هایی به دانشجویان بین المللی اختصاص پیدا کرده است و اگر قصد تحصیل رایگان در این کشور را دارید بدانید که چگونه برای آن باید درخواست بدهید.

بورسیه های تحصیلی انگلیس

بورسیه های تحصیلی انگلستان کمک هزینه هایی هستند که برای حمایت مالی از برخی دانشجویان در طول دوره تحصیلی به آن ها اعطا می شود. این بورسیه ها طیف متفاوتی از هزینه های تحصیل و یا زندگی دانشجو را پوشش می دهند و می­تواند به دلایل مختلفی اعطا شود که به نوع سازمان هایی بستگی دارد که این هزینه ها را تأمین می کنند و یا دوره تحصیلی که دانشجو در آن تحصیل می کند.

اصطلاحات متعددی همچون بورسیه تحصیلی (scholarship/bursary) یا کمک هزینه تحصیلی (grant) برای این جوایز مالی اختصاص داده شده است که هر دانشگاه و یا کالج در این کشور با همکاری سازمان ها و یا دولت، میزان متفاوتی از هزینه های تحصیلی دانشجویان را تأمین می کند.

میزان پوشش هزینه های بورسیه ها با یکدیگر  متفاوت است. برخی تنها بخشی از هزینه شهریه دانشگاه را پوشش می دهد و برخی کل شهریه را پرداخت می کند و بهترین نوع آن تمام هزینه های تحصیل در دانشگاه و همچنین زندگی را تأمین می کند.

در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک هزینه مالی و یا شهریه رایگان ارائه می شود اما در مقطع دکترا این شانس را دارید که با یک سابقه تحصیلی خوب از بورسیه فول فاند برخوردار شوید.

در ادامه با معرفی یکی از  مهمترین بورسیه های تحصیلی انگلیس همراه ما باشید.

مهم ترین بورسیه تحصیلی انگلیس

بورسیه های گسترده ای توسط سازمان های مختلف و دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی توسط بخش های دولتی، آکادمیک، بر اساس نیاز مالی و شخصی، موسیقی، ورزشی، صنعتی، بازاریابی، خیریه و بسیاری دیگر ارائه می شود.  تنها در سال اخیر 1500 بورسیه مختلف به دانشجویان اختصاص داده شده است که در این بین  یکی از مهمترین، معتبرترین و رقابتی ترین آن ها بورسیه های Chevening است که توسط دولت انگلستان به دانشجویان بین المللی بیش از 160 کشور اختصاص یافته است.

این بوررسیه در مقاطع ارشد و دکترا با بودجه کامل به دانشجویان داده می شود. اما برای برخورداری از آن باید از سوابق علمی برجسته برخوردار باشید. تمام افرادی که برای این بورسیه اقدام می­کنند تحت یک سیستم ارزیابی دقیق مورد بررسی قرار می­گیرند و شخصاً توسط سفارتخانه ها و کمیسیون های عالی این کشور در سراسر جهان انتخاب می شوند.

این سختگیری برای اختصاص این بودجه به دلیل فول فاند بودن آن است زیرا تمام هزینه های زندگی، هزینه اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، شهریه تحصیلی، فوق برنامه، سفرهای رفت و برگشت به انگلستان، رویدادهای اجتماعی و دوره های کارآموزی را پوشش می دهد. بنابراین باید انتظار داشت که تنها به افراد شایسته با سوابق علمی و تحصیلی عالی تعلق می گیرد. اغلب این بورسیه به دانش پژوهان با فرصت های تحقیقاتی، تحصیل و افرادی که به فکر توسعه حرفه خود هستند داده می شود.

شرایط تحصیل رایگان در انگلیس

هر دانشجویی که بخواهد برای دریافت بورسیه تحصیلی در انگلیس درخواست دهد نیاز به برآورده کردن برخی شروط اصلی آن دارد. البته شرایط دانشگاه های مختلف و یا هر بورسیه با یکدیگر متفاوت است و دارای فاکتورهای متغیری است، اما معیارهای اصلی و پیش نیازهای رایج همگی آن ها به شرح زیر است:

  • سوابق تحصیلی

متقاضیان باید دارای ریز نمرات و معدل بالایی در دوره های پیشین تحصیلی خود باشند. اگرچه بسیاری از دانشگاه های انگلیس نمرات متوسط رو به بالا را مورد قبول می دانند، اما برای برخورداری از بورسیه تحصیلی هرچه نمرات بالاتر باشند، کیس موفق تر و شایسته تری برای قبولی در مقاطع دانشگاهی محسوب می شوند.

  • مهارت زبان انگلیسی

تمام دانشجویان بین المللی با زبان های غیر انگلیسی برای اینکه بتوانند برای بورسیه های تحصیلی اقدام کنند نیاز دارند در آزمون آیلتس حداقل نمره 6.5 را کسب کنند. اگر بدون مدرک آیلتس قرار است اقدام کنید باید معادل این نمره را در آزمون های مشابه کسب کنید.

  • فعالیت های پژوهشی و علمی

داشتن فعالیت های فوق برنامه همچون تحقیقات پژوهشی و علمی، سابقه کاری در زمینه تحصیلی، برای برخی رشته های ورزشی دستاوردهای ورزشی و هرگونه مهارت و مدرکی که شما را از سایر متقاضیان برجسته می کند می تواند به شما در کسب بورسیه کمک کند.

نحوه اپلای برای بورسیه انگلیس

هر دانشگاه و یا کالج در انگلستان، شرایط خاصی برای بورسیه های خود دارد. زمانی که برای اپلای می خواهید اقدام کنید فرم درخواست خود را باید به صورت آنلاین تکمیل نموده و ارسال کنید.

روند و فرآیند درخواست در دانشگاه ها با یکدیگر کمی متفاوت است و برخی از آن ها ممکن است به برخی مدارک خاص تری احتیاج داشته باشند. مثلاً شاید لازم باشد به چند سؤال پاسخ دهید و یا یک بیانیه شخصی (UCAS) ارائه دهید و هدف خود و علایق و تواناییتان را شرح دهید.

همچنین مهلت و ددلاین را در نظر داشته باشید زیرا اگر درخواست خود را دیر هنگام ارسال کنید ممکن است درخواست شما اصلاً بررسی نشود. اغلب زمان درخواست آن در دسامبر است.

شرایط ورود دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است بنابراین باید شرایط و الزامات هر کدام را در وب سایت رسمی خودشان بررسی کنید. رشته های تحصیلی و دوره های تحصیلی و نوع بورسیه ای که به آن تعلق میگیرد را نیز به دقت بررسی کنید. مدارک مورد نیاز را آماده و ارسال کنید. مدتی طول می  کشد تا تمامی درخواست ها بررسی شود و در صورت موافقت از طریق ایمیل به دست دانشجو  میرسد.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

خوشبختانه کشور انگلستان اهمیت زیادی به تحصیل به خصوص برآورده کردن شرایط لازم برای بسیاری از دانشجویان خارجی برجسته که توانایی و شرایط مالی برای تحصیل در این کشور را ندارند، ارائه می دهد. بیش از 1500 نوع از انواع بورسیه برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و فوق دکترا برای طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی مهندسی، علوم  پایه، وکالت، پزشکی، موسیقی، ادبیات، زبان انگلیسی، ورزشی و… در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. تنها باید یک کیس خوب و موفق ارائه دهید و برروی مهارت های خود تمرکز کنید.

با این حال خوب است بدانید که رقابت برسر اخذ فاند در دوره کارشناسی بسیار بالا است و تعداد تقاضا در دوره های ارشد و دکترا کمتر و  شانس دریافت به نسبت بالاتر است.

یک نکته حائز اهمیت این است که یکسری شروط اضافی در برخی بورسیه ها همچون بورسیه های آکادمیک وجود دارد. بدین گونه که آنهایی که به صورت اقساطی در دوره تحصیلی اعطا می شوند مشروط بر عملکرد شما در طول هرسال و ترم تحصیلی هستند. ممکن است نیاز باشد که برای تداوم پرداخت ها به یک نمره حداقلی دست پیدا کنید و یا اینکه حضور منظمی در کلاس ها داشته باشید.

دریافت بورسیه تحصیلی و شانس تحصیل رایگان در انگلیس رؤیایی دست نیافتنی نیست بلکه در صورتی که بتوانید برروی سوابق تحصیلی خود کار کنید و مهارت های زبان را کسب  کنید، به کمک یک مؤسسه معتبر و با سابقه می توانید آن را بدست آورید.

مؤسسه چاوش مهاجر یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در کشور است که متخصص در زمینه اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، آمریکا و کانادا و سایرکشورهای محبوب برای تحصیل دانشجویان با همکاری کارشناسان و مشاورین خدمات خود را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی از مشاوره کارشناسان این مؤسسه بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *