ویزای کار آلمان

اخذ ویزای کار آلمان یکی از بهترین روش ها جهت دریافت اقامت کوتاه و یا بلند مدت در این کشور است. آلمان به واسطه اقصاد بزرگ و صنایع پیشرفته به نیروی کار نیازمند است و علاوه بر آن کیفیت زندگی بالا، هزینه زندگی مناسب و دانشگاه های خوب همگی باعث شده است، دریافت ویزای این کشور برای اغلب افراد فرصتی مغتنم باشد.

هدف ما از ارائه این مطلب پرداختن به انواع ویزای کاری آلمان، شرایط و مدارک دریافت آن و هزینه های ویزای کاری این کشور است.

انواع ویزای کاری آلمان

ویزاهای کاری کشور آلمان به طور کلی در دو دسته ویزای کوتاه مدت (short-stay) و بلند مدت (Long-stay) قرار می‌گیرد.

ویزای کار بلند مدت

ویزای کاری بلند مدت آلمان که مورد بحث ماست به ویزای ملی نوع D معروف است. این ویزا امکان اقامت بیش از سه ماه و چند ساله و امکان دریافت اقامت را در این کشور می دهد، انواع مختلفی از این ویزا وجود دارد که عبارتند از:

 • ویزای بلو کارت آلمان Blue Card

بلوکارت اتحادیه اروپا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی با جاب آفر از سوی یک کارفرمای مورد تأیید داده می شود که برای اکثر مشاغل STEM است. مشاغل STEM شامل تمام زیر مجموعه های رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. دولت و دانشگاه های این کشور به دلیل کمبود نیروی فارق التحصیل واجد شرایط در این مشاغل پیشرفته و دانش محور، جذب این افراد را در اولیت قرار می دهند و یکی از آسانترین موارد برای مهاجرت به کشورهای اتحادیه اروپا بخصوص آلمان است. دارنده این ویزا از 21 ماه تا 33 ماه بعد از اقامت در آلمان می تواند اقامت دائم را بگیرد.

مهندسی هوا فضا، ستاره شناسی، بیوشیمی، زیست شناسی، مهندسی شیمی، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، مهندسی برق، ریاضیات، مهندسی مکانیک، فیزیک، روانشناسی،آمار از جمله این مشاغل هستند.

 • ویزای جستجوی کار Job Seeker

این ویزا برای دارندگان مدرک دانشگاهی و کسانی که دارای دیپلم فنی حرفه‌ای هستند که جاب آفری در آلمان دریافت نکرده اند. این ویزا شش ماه اعتبار دارد و به دارنده اجازه می دهد در صورت یافتن شغل برای دریافت ویزای کاری اقدام کند. البته برای اخذ این ویزا حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط، مدرک زبان آلمانی، مدرک دانشگاهی و تمکن مالی برای تأمین هزینه در مدت زمان 6 ماه نیاز است.

 • ویزای Ausbildung

این ویزا  که به عنوان دوره کارآموزی نیز شناخته می شود، یک مسیر آموزشی و حرفه ای رایج در آلمان هم برای افراد خارجی و خود آلمانی هاست. با شرکت در دوره های کارآموزی حقوق دریافت می کنید و برای یک شغل خاص آموزش داده می شوید. حداقل شرایط سنی برای این دریافت این نوع ویزا 17 سال است و داشتن مدرک یا دانش زبان آلمانی و مدرک فارق التحصیلی (معادل 9 سال در آلمان) جزو شروط اصلی آن است.

 • ویزای فریلنسر و خوداشتغالی

اگر می خواهید در آلمان به عنوان فریلنسر یا کارآفرین کار کنید می توانید برای این ویزا اقدام کنید و به صورت آزاد یک کسب و کار را راه اندازی کنید. البته برای اینکه اثبات کنید کسب و کار شما صلاحیت لازم را دارد باید شواهدی را مبنی بر وجود مهارت و سرمایه کافی را داشته باشید. این ویزا تا 3 سال اعتبار دارد و برای بیشتر از این مدت نیز قابل تمدید است.

 • ویزای Au Pair

هدف از ارائه ویزای au pair بهبود مهارت های زبان آلمانی برای افرادی است که قصد دارند به صورت تجربی سطح زبان خود را با زندگی و کار بین یک خانواده ارتقاء دهند. برای کار به عنوان یک au pair متقاضی حداقل 18 سال و حداکثر باید 26 سال داشته باشد. بازه زمانی اعتبار این ویزا 6 الی 12 ماه است و قابل تمدید هم نیست. البته باید توجه کنید متقاضی و خانواده میزبان نباید با یکدیگر نسبت فامیلی داشته باشند.

Au pairs باید حداقل سطح A1 زبان آلمانی را که توسط چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها تعریف شده است، داشته باشند. مهارت های زبانی شما در طول مصاحبه ویزای شما ارزیابی می شود.

ویزای کار کوتاه مدت

ویزای کاری کوتاه مدت آلمان که تنها 3 ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نیست، مناسب برای افرادی است که به دلایل تجاری مانند شرکت در جلسات، کنفرانس و رویدادها یا به دلایل فرهنگی و ورزشی و شرکت در نمایشگاه های صنعتی و سایر دلایل کاری نیاز دارند وارد آلمان شوند. هزینه دریافت ویزای کوتاه مدت 80 یورو است و تا یک بازه 6 ماهه معتبر است.

 

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

اگرچه شرایط دریافت ویزای کاری برای کشور آلمان با یکدیگر متفاوت است اما می توان حداقل شرایطی که متقاضی باید برای دریافت این ویزا داشته باشد را می توان در زیر خلاصه کرد.

 • شرایط سنی خاصی برای ویزای کاری بجز ویزای au pair(18 تا 26 سال) اعلام نشده است اما سن 18 تا 45 سال را می توان ایده آل دانست.
 • سطح پیشنهادی زبان آلمانی متقاضی B1 یا B2 است. با این حال بنا به شرایطی که کارفرما اعلام می کند می تواند متفاوت تر باشد. داشتن مهارت زبان آلمانی برای اکثر ویزاهای کاری جزو شروط اصلی و مهم است.
 • داشتن جاب آفر (پیشنهاد شغلی) از یک کارفرما در این کشور برای اکثر ویزاها صادق است.
 • داشتن سابقه کاری مفید و مرتبط بنابه نوع ویزا مهم است.
 • متناسب و یا یکسان بودن عنوان شغلی با مهارت و تخصص فرد ضروری است.
 • داشتن تمکن مالی که بنا به نوع ویزا می تواند متفاوت باشد.

هزینه ویزای کاری آلمان

هزینه ویزاهای کاری آلمان متغیر است و متناسب با نوع آن تعیین شده است. برای صدور ویزا 75 یورو، مجوز اقامت 113 یورو، بلو کارت 100 یورو، جواز خوداشتغالی یا فریلنسری 124 یورو و نیروی کار متخصص 147 یورو است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان چاوش مهاجر در تماس باشید.

البته بجز هزینه ویزا، شرایط هزینه مهاجرت کاری به آلمان یعنی همان تمکن مالی برای زندگی خود و یا خانواده تان در مدت زمان اقامتتان را نیز باید برآورده کنید که آن نیز با توجه به نوع ویزا متفاوت است.

شرایط تمکن مالی برای برخی ویزاهای کاری مهم عبارتند از:

 • ویزای جستجوی کار یا Job seeker، ماهانه 720 یورو
 • ویزای کار موقت، ماهانه 853 یورو
 • ویزای ausbildung، ماهانه 863 یورو

مدارک ویزای کاری آلمان

برای اینکه به سفارت یا کنسولگری آلمان ثابت کنید که شرایط ویزای کار را دارید، باید مدارک زیر را ارائه دهید. این مدارک بخش مهمی از درخواست شما برای ویزای کار آلمان به همراه مصاحبه ویزا می باشند که عبارتند از:

 • دو فرم درخواست کاملاً تکمیل و امضاء شده که به صورت چاپ شده باشد
 • دو عدد عکس پاسپورتی
 • پارسپورت معتبر
 • مدارک تأیید محل سکونت شامل گواهینامه رانندگی یا قبض آب و برق
 • بیمه سلامت
 • یک قرارداد کار یا جاب آفر الزام آور با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح مفصلی از استخدام در آلمان
 • رزومه (رزومه به روز شده شما، که نشان دهنده مدارک تحصیلی و تجربه شغلی شما باشد)
 • مدرک صلاحیت شغلی و مدارک تحصیلی
 • نامه شخصی که هدف و مدت اقامت دقیق را توضیح می دهد
 • اثبات عدم سابقه کیفری
 • مدرک پرداخت هزینه ویزا (هزینه ویزا برای ویزای طولانی مدت آلمان 75 یورو است)
 • اعلامیه صحت اطلاعات

از آنجایی که دریافت ویزای کاری آلمان می تواند یک فرصت مناسب برای اخذ اقامت دائم این کشور باشد و یا حتی یک فرصت شغلی عالی برایتان در طول چندین سال بوجود آورد مهم است که برای دریافت ویزای کاری این کشور با مشاوره با کارشناسان که اطلاعات به روز از قوانین کاری بین المللی دارند شروع کنید.

مؤسسه چاوش مهاجر به ارائه خدمات تخصصی اخذ ویزا شما را در این مسیر پشتیبانی و راهنمایی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

همچنین اگر موفق به اخذ ویزای کاری آلمان شده اید، از تجربه خود در قسمت نظرات همین صفحه برای ما و دیگر خوانندگان ما بنویسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *