اپلای چیست

زمانی که تصمیم می گیرید در یکی از کشورهای خارجی تحصیل کنید و وارد کالج و یا دانشگاه شوید اپلای کردن اولین قدمی است که باید برای ورود به دانشگاه های خارج از کشور بردارید.

برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور اپلای کردن و چگونگی انجام آن می تواند باعث ایجاد سردرگمی و چالش برانگیز باشد. با توجه به اینکه طی کردن مراحل پذیرش تحصیلی مهمترین بخش برای موفقیت و یا عدم موفقیت در قبولی در دانشگاه و مؤسسه آموزشی مد نظر متقاضی است و شامل مراحل حساسی است، لذا در ادامه مطلب ارائه شده توسط کارشناسان مؤسسه چاوش مهاجر تلاش کرده ایم با ارائه اطلاعات در این خصوص که  اپلای چیست و چگونگی انجام آن راه را برای شما هموار سازیم.

اپلای چیست؟

در پاسخ به این سوال که اپلای چیست می توان گفت اپلای به معنای اخذ پذیرش تحصیلی در مؤسسات آموزشی عالی است که با نام ادمیشن نیز شناخته می شود. اغلب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کشورها برای پذیرش متقاضیان تحصیلی، درخواست آن ها را بررسی می کنند و در صورتی که مدارکی که از دانشجو دریافت می کنند با اطلاعات خواسته شده مطابقت داشته باشد دانشجو را می پذیرند و نامه پذیرش او را برایش ارسال می کنند تا در یک فرجه کوتاه، دانشجو بتواند خود را برای حضور در دانشگاه آماده کند.

مدارکی که هر دانشگاه و کالج از دانشجویان درخواست می کند ممکن است متغیر باشد. اما بیس و پایه اصلی آن مدارک و سوابق تحصیلی متقاضی، مدارک اثبات تمکن مالی مبنی بر توان پرداخت شهریه و زندگی در طول دوره تحصیلی، مدارک و مهارت های زبان انگلیسی و برخی از مدارک دیگر است که با توجه به خود دانشگاه و رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی تعیین می شود.

تمامی مراکز آموزشی ظرفیت، شرایط، مدارک لازم و هزینه بررسی درخواست برای پذیرش دانشجو را در وب سایت خودشان منتشر می کنند، بنابراین زمانی که در مورد انتخاب دانشگاه تصمیم گیری کردید نیاز است که از این طریق اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید تا تمامی مدارک درخواست شده را به موقع آماده و ارسال کنید.

باتوجه به اینکه ثبت درخواست و ارائه و ارسال مدارک و پرداخت هزینه (ادمیشن فی) از طریق کردیت کارت برای متقاضیان بین المللی قدری مشکل و یا به تنهایی ناممکن است، اغلب متقاضیان باید از طریق مؤسسات اعزام دانشجو و مؤسسات مهاجرتی که در زمینه پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فعالیت دارند، برای اپلای اقدام کنند.

مراحل اپلای و پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور

جهت اخذ پذیرش تحصیلی و انجام اپلای در مقاطع دانشگاهی مراحلی را که در زیر آمده است را می توانید حتی خودتان طی کنید. اگرچه مراحل اپلای مهم است اما آنقدر که گمان می شود سخت نیست و با ارائه مشخصات و مدارک دقیق شانس شما برای دریافت ادمیشن بالا می رود. این مراحل عبارتند از:

  1. انتخاب دانشگاه

انتخاب دانشگاه به خصوص در خارج از کشور مرحله اولیه و مهم است، نوع رشته ای که می خواهید مطالعه کنید، نحوه تدریس دوره، نحوه ارزیابی دوره، موقعیت مکانی دانشگاه، هزینه زندگی و شهریه و بسیاری فاکتورهای دیگر را باید در نظر بگیرید.

  1. توجه به ددلاین

مهلت ثبت نام در دانشگاه و زمان شروع ترم تحصیلی را در نظر داشته باشید. از زمانی که درخواست خود را ثبت می کنید ممکن است یک تا دوماه بررسی درخواست شما به طول بی انجامد، بنابر میزان و تعداد درخواست های متقاضیان بین المللی گاهی این زمان طولاتی تر نیز خواهد شد و نتیجه از طریق ایمیل برای متقاضی ارسال می شود. به محض موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند که این پروسه نیز ممکن است یک الی دوماه به طول بیانجامد. بنابراین با توجه به تمام زمان پروسه مطمئن شوید که مهلت ها را از دست نخواهید داد.

  1. شروع درخواست

برای شروع درخواست وب سایت رسمی دانشگاه موردنظر را یافته و در بخش اپلای شروع به تکمیل اطلاعات شخصی کرده و سوابق تحصیلی خود را ثبت کنید. مدارک مورد نیاز را به دقت مطالعه و آن ها را آماده کنید، می توانید با دپارتمان پذیرش دانشگاه مکاتبه کنید و از سوالات و جزئیات مطلع شوید.

برخی از دانشگاه ها نیاز به توصیه نامه از طرف اساتید و معلمین شما دارند که در این صورت می توانید از آن ها توصیه نامه ای در خصوص توانایی ها و نقاط قوت خود دریافت کنید.

علاوه بر مدارک، شما نیاز به ارسال یک انگیزه نامه نیز دارید. بیانیه شخصی شما بخش بسیار مهمی از درخواست شما است و بین شما و سایر متقاضیان با وضعیت مشابه می تواند تفاوت ایجاد کند.

 فرصتی است که دقیقاً به افسران پذیرش بگویید که چرا می خواهید دوره انتخابی خود را مطالعه کنید و تا کنون برای نشان دادن علاقه خود به این موضوع چه کرده اید. از اینکه چرا برای این دوره می توانید مناسب باشید و دلیل علاقه خود برای تحصیل در آن رشته و از مهارت ها و دستاورد هایتان صحبت کنید.

Personal statement شما باید توجیه کننده هدف شما باشد و مقامات پذیرش را برای قبولی درخواست قانع کند.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی می توانید برای چند دانشگاه درخواست بدهید ولی باید به زمان ددلاین و هزینه بیشتری که برایتان در پی دارد، توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای تحصیل در انگلستان و دانشگاه های این کشور می توانید در 5 دانشگاه درخواست بدهید و شانس خود را افزایش دهید.

به عنوان آخرین چالشی که برای اپلای ممکن است با آن مواجه شوید ادمیشن تست است.

اگر آزمون های پذیرش را به عنوان بخشی از درخواست خود در دانشگاه دارید، مهم است که از قبل برای آن ها آماده شوید تا بهترین شانس ممکن برای موفقیت را به خود بدهید. با سبک سوالات آشنا شوید و برای یافتن تست های تمرینی به صورت آنلاین نگاهی بیندازید.

اما نکته نگران کننده ای نیست، اکثر آزمون ‌های درخواست دانشگاه به مطالعه اضافی زیادی نیاز ندارند، زیرا این آزمون‌ ها مهارت ‌هایی هستند که شما باید از قبل داشته باشید.

مدارک اپلای در دانشگاه

لازم است مدارک مورد نیاز جهت درخواست دانشگاه همراه با اطلاعات شخصی خود و مدارک فتوکپی شده ای که هویت و سابقه تحصیلی شما را تایید می کند، ارائه دهید. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شناسنامه
  • پاسپورت
  • در صورت لزوم نامه ها و توصیه نامه اساتید
  • مدارک صلاحیت زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک، تافل iBT، C1 پیشرفته، آکادمیک PTE
  • کپی مدارک تحصیلی دیپلم و یا دوره کارشناسی
  • ریز نمرات تحصیلی

گاهی از فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی که متقاضی کارشناسی ارشد و دکترا هستند درخواست می شود که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهند.

اکثر یا همه کپی های اسناد باید توسط یک مرجع حرفه ای تأیید شود که صحت آن ها را تأیید می کند. تمامی اسناد، مدارک و اظهارنامه ها  به ترجمه رسمی محضری نیز نیاز دارند.

در برخی موارد، دانشگاه ها ممکن است پس از ارسال درخواست خود، مدارک اضافی را درخواست کنند. برای جلوگیری از تأخیر یا از دست دادن مهلت‌، مدارک خود را با فاصله زمانی زیادی از قبل ارسال کنید.

هزینه اپلای و پذیرش تحصیلی

هزینه ای که برای اپلای اخذ می شود که ادمیشن فی نام دارد در مؤسسات مختلف متغیر است، اما به صورت کلی حدوداً بین 100 تا 200 دلار است. برای پرداخت هزینه نیاز دارید که از کردیت کارت استفاده کنید.

اگر نتوانید این هزینه را خودتان بپردازید نیاز است که از طریق مؤسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو کمک بگیرید. در هر صورت گرفتن مشاوره از متخصصینی که در این حوزه فعالیت و البته تجربه دارند بسیار کمک کننده است. اغلب این موسسات با عوامل و کارشناسان خود اطلاعات کاملتری از این فرآیند دارند که شانس شما را در اپلای بالا می برند.

چاوش مهاجر با سال ها تجربه و تخصص در اخذ ویزای تحصیلی از جمله ویزای تحصیلی کانادا، انگلیس، آمریکا و استرالیا برای مقاصد برتر تحصیلی در دنیا و با بهره مندی از توانایی کارشناسان و وکلای خود آماده همکاری با متقاضیان گرامی است.

در این مقاله تلاش شد به توضیح جامع این موضوع که اپلای چیست و چکونه انجام می شود پرداخته شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت ویزاهای تحصیلی و توریستی با این مجموعه از طریق وب سایت رسمی و سایر راه های ارتباطی در تماس باشید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *