گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل

روش های متفاوتی برای مهاجرت و دریافت اقامت کشور های دیگر وجود دارند، اما بدون شک یکی از بهترین روش ها را می توان دریافت ویزای تحصیلی کشور مورد نظر دانست. یکی از مهمترین فاکتور هایی که افراد برای مهاجرت تحصیلی به کشور های گوناگون مدنظر قرار می ‌دهند، میزان هزینه تحصیل در آن کشور است. تحصیل در برخی از کشور ها از هزینه کمی برخوردار بوده و در برخی دیگر از کشور ها نیز بسیار پر هزینه تر است.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل

در واقع یکی از بخش‌ های اصلی و مهم مهاجرت، تأمین هزینه‌ های آن است و لازم است که قبل‌ از اقدام به هر گونه مهاجرت به‌ خصوص مهاجرت تحصیلی، به بررسی هزینه‌ های قابل پرداخت در کشور مورد نظر بپردازید و سپس اقدامات اولیه را انجام دهید.

انواع کمک هزینه‌ ها، بورس‌ های تحصیلی، فاند ها و همچنین برنامه‌ های تبادل دانشجویی برای کسانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند، در میزان شهریه آن ها تأثیرگذار بوده و می ‌تواند هزینه آن ها را تا حدودی کاهش دهد.

بدون شک اطلاع از هزینه تحصیل در کشور های مختلف پیش از اقدام به مهاجرت تحصیلی حائز اهمیت است چرا که هزینه ها می توانند فاکتوری تعیین کننده باشند، در ادامه این مطلب با معرفی گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل با همراه باشید.

معرفی ارزانترین کشور ها برای تحصیل 

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که علاقه مند به مهاجرت تحصیلی بوده و قصد دارید که از میزان بودجه و هزینه تحصیل در کشور مورد نظر اطلاعات کسب کنید، لازم است بدانید فاکتور های متفاوتی از جمله کیفیت تحصیل، کشور مورد نظر و همچنین حمایت‌ های مالی این کشور در میزان هزینه تحصیل بسیار تأثیر گذار خواهند بود.

از جمله ارزانترین کشور ها جهت تحصیل عبارتند از:

 • ایتالیا

یکی از کشور هایی که بسیاری از دانشجویان آن را به‌ عنوان مقصد اصلی خود برای تحصیل انتخاب می‌ کنند، کشور اروپایی ایتالیا است. این کشور دارای قدیمی‌ترین دانشگاه‌ های اروپا بوده و از تنوع بالایی در انتخاب رشته بهره ‌مند است که از جمله مزیت‌ های مهم این دانشگاه ها می ‌توان به صحبت کردن به زبان انگلیسی اشاره کرد. همچنین دانشگاه‌ های ایتالیا به دانشجویانی که واجد شرایط هستند، بورسیه داده و این بورسیه از میزان هزینه‌ های لازم برای تحصیل دانشجویان می‌کاهد. میانگین هزینه سالیانه در دانشگاه‌ های ایتالیا در حدود ۲۰۰۰ یورو محاسبه شده و این مبلغ برای شهر های بزرگ بین ۹۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در ماه می ‌باشد.

 • اسپانیا

یکی از کشور های اروپایی که از کیفیت بسیار بالایی در تحصیل و آموزش بهره ‌مند است، کشور اسپانیا است. این کشور دارای آب‌ و هوایی بسیار مطلوب و مطبوع بوده و دارای شرایط اقتصاد پایداری است. کشور اسپانیا دارای چندین دانشگاه برتر در جهان بوده و افراد می ‌توانند با توجه به رشته خود، هر یک از این دانشگاه‌ ها را انتخاب کرده و در آن تحصیل نمایند.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ های اسپانیا در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو و همچنین هزینه زندگی در این کشور بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو محاسبه شده‌ است.

 • آلمان

یکی از کشور هایی که در بین دانشجویان بسیار محبوب بوده و دارای بیشترین امکانات تحصیلی است، کشور آلمان است. این کشور فرصت‌ های بسیار زیاد تحصیلی و پژوهشی را برای دانشجویان فراهم کرده و از لحاظ اقتصادی دارای ثبات است. همچنین می ‌توان گفت که از ۳۰۰ دانشگاه‌ هایی که در کشور آلمان وجود دارند، ۱۰ دانشگاه آن دارای رنکینگ جهانی بوده و توانایی ارائه ۹۰۰ رشته تحصیلی به دانشجویان را دارد. کشور آلمان به‌ عنوان یکی از ارزان ‌ترین کشور های اروپایی شناخته‌ شده که حتی می‌ توان به‌ صورت رایگان نیز در آن تحصیل نمود. هزینه‌ زندگی در این کشور بین ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو بوده ولی بررسی مدارک و اعلام نتایج آن زمان‌ بر است. همچنین توجه داشته باشید که دوره‌ هایی مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در این کشور رایگان است.

 • فرانسه

از جمله کشور های ارزان اروپایی که دانشجویان آن را به‌ عنوان بهترین کشور برای تحصیل انتخاب می ‌کنند، فرانسه است. این کشور علاوه‌ بر زیبایی‌ های منحصر به‌ فرد خود، از فرهنگی بسیار مردمی و قومیتی نیز بهره ‌مند بوده و می ‌تواند مقصد مناسبی برای تحصیل، زندگی و کار باشد. مخارج در کشور فرانسه در مقایسه با آمریکا بسیار کمتر است و هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های این کشور بین ۱۷۰ تا ۶۵۰ یورو در سال و هزینه زندگی بین ۷۰۰ تا ۹۵۰ یورو تخمین زده می شود.

 • پرتغال

این کشور از وسعت بسیار کمی برخوردار است اما دارای ۵ دانشگاه بسیار مهم است که هر کدام از آن ها دارای رنکینگ جهانی بالایی می ‌باشند و همچنین از جایگاه ویژه ‌ای بهره‌مند هستند. کشور پرتغال به‌ علت دربرداشتن دانشگاه‌ های عالی و همچنین سیستم آموزشی بسیار عالی، در زمینه پروژه‌ های علمی و همچنین تحقیقات بسیار کارآمد بوده و هزینه تحصیل در این کشور بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو و هزینه زندگی بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه می ‌باشد.

 • ترکیه

همان طور که ممکن است بدانید، ترکیه یکی از کشور های همسایه ایران بوده و مقصد بسیاری از افراد ایرانی برای مهاجرت است. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبت‌ به کشور های آمریکایی و اروپایی بسیار کمتر است و زبان رایج در دانشگاه‌ های کشور ترکیه انگلیسی و ترکی است. دانشگاه‌ های موجود در ترکیه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار بوده اما هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبت‌ به کشور های دیگر بسیار کمتر است. هزینه‌ تحصیل در ترکیه بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است و شما می ‌توانید با توجه به میزان بودجه و علاقه‌مندی‌ های خود به این کشور مهاجرت نمایید.

معرفی گرانترین کشور ها برای تحصیل 

بعد از معرفی ارزانترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی، حال نوبت به بررسی گرانترین کشور ها جهت مهاجرت دانشجویی می رسد.

از جمله گرانترین کشور ها برای تحصیل می ‌توان به کشورهای زیر اشاره نمود:

 • استرالیا

یکی از کشور هایی که هزینه تحصیل در آن بسیار بالا است، کشور استرالیا است. هزینه‌ تحصیل در این کشور حدود ۴۳ هزار دلار بوده و همچنین هزینه زندگی نیز حدود ۱۸ هزار دلار در سال است. بنابراین افراد باید علاوه‌ بر پیدا کردن دانشگاه متناسب در استرالیا، به‌ دنبال شغلی مناسب و پردرآمد نیز باشند. سیستم آموزشی این کشور بسیار عالی بوده و از محبوبیت بالایی در سرتاسر دنیا برخوردار است و همچنین استرالیا از بیشترین افراد محصل دانشگاهی برخوردار می ‌باشد. استرالیا به دلیل مهاجرپذیر بودن، دارای تنوع گسترده ای در نژاد و فرهنگ است و در این کشور با بیش‌ از ۲۶۰ زبان مختلف صحبت می ‌شود.

 • سنگاپور

بعد از استرالیا، دومین کشوری که هزینه تحصیل در آن بسیار بالا است، کشور سنگاپور است. هزینه‌ تحصیل و زندگی در این کشور حدود ۴۰ هزار دلار در یک‌ سال است. در واقع باید گفت که کشور سنگاپور جزو کشور های بسیار پرهزینه و گران دنیا شناخته‌ شده و اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، باید تمامی هزینه‌ های تحصیل و زندگی در این کشور را بررسی کرده و و از حمایت مالی بالایی برخوردار باشید.

 • آمریکا

یکی از بهترین و محبوبترین کشور ها برای انواع مهاجرت به‌ خصوص مهاجرت تحصیلی، آمریکا است. این کشور دارای دانشگاه‌ های مشهوری همچون هاروارد، پنسیلوانیا و… بوده و هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نیز بسیار بالاست.

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند، باید علاوه‌ بر در نظر گرفتن هزینه‌ های تحصیلی، هزینه‌ های زندگی در این کشور را نیز مدنظر قرار دهند. زیرا اگر برای مهاجرت تحصیلی دارای فاند و بورسیه دانشگاهی نیز باشید، جهت برطرف کردن نیاز های زندگی در آمریکا باید به‌ دنبال یک شغل مناسب هم باشید. همچنین اگر قدرت پرداخت هزینه‌ های مالی در این کشور را نخواهید داشت، می‌توانید به کشور های ارزانتری مانند فرانسه و آلمان مهاجرت کنید.

کارشناسان چاوش مشاور می توانند راهنمای شما عزیزان در کسب اطلاعات تکمیلی و دریافت ویزای دانشجویی آمریکا باشند. تنها کافیست با شماره 02188558004 تماس حاصل نمایید.

 • انگلیس

همانطور که می‌دانید، کشور انگلیس جزو کشور های برتر دنیا به‌ خصوص برای تحصیل بوده و دارای بهترین دانشگاه‌ های جهان است. افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا خواهان تحصیل در دانشگاه‌ هایی چون آکسفورد و کمبریج در انگلیس هستند. ولی با توجه به محبوبیت این کشور در میان افراد، باید گفت که هزینه و مخارج زندگی و تحصیل در انگلیس بسیار بالا بوده و یک دانشجو برای یک‌ سال زندگی در این کشور باید حدوداً مبلغ ۱۴ هزار دلار را هزینه کند.

 • هنگ‌کنگ

هنگ کنگ را می توان از جمله کشور های مناسب برای تحصیل در قاره آسیا دانست. هزینه زندگی در این کشور ۱۸ هزار دلار و هزینه تحصیل ۱۴ هزار دلار است. همچنین تحصیل در کشور هنگ‌کنگ از شهرت جهانی بالایی برخوردار بوده و با تحصیل در این کشور می ‌توانید با سایر دانشگاه‌ های دنیا ارتباط برقرار نمایید.

 • کانادا

یکی از گرانترین کشور ها جهت تحصیل دانشجویان، کشور کانادا است که با وجود گرانی در این کشور، همچنان تقاضا برای ادامه تحصیل در این کشور رو به افزایش است. هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا در حدود ۱۶ هزار دلار در سال است. همچنین از جمله مزایای تحصیل در کشور کانادا می ‌توان به امکان کار کردن در زمان تحصیل، فرصت ارتقای مهارت زبانی، کیفیت بالای آموزشی و همچنین امکان دریافت ویزای کاری بعد از تحصیل اشاره کرد.

یکی از برترین خدمات موسسه چاوش مهاجر ارئه مشاوره در دریافت و اخذ ویزای دانشجویی کانادا است، تنها کافیست با کارشناسان بخش مهاجرت تحصیلی این مجموعه تماس حاصل نمایید.

در این مقاله تلاش شد به بررسی گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور پرداخته شود، تا راهنمای شما عزیزان در انتخاب مقصد مورد نظر برای تحصیل باشد.

شرکت چاوش مهاجر که به عنوان بهترین موسسه مهاجرتی در کشور نیز شناخته شده است، یکی از آژانس‌ های مهاجرتی بسیار معتبر و دارای مجوز در تهران است که همراه با تیمی متخصص و با تجربه از کارشناسان و مشاوران در دریافت ویزای تحصیلی و توریستی با شماره 02188558004 راهنمای شما عزیزان است. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای شما عزیزان هستیم، با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *