ویزای مولتی آمریکا

برای ورود به ایالات متحده، همه بازدیدکنندگان بین المللی غیرمهاجر (به جز کانادایی‌ ها) باید مهر ویزای مناسب را در گذرنامه خود داشته باشند. “غیر مهاجر” به این معنی است که شخصی قصد ندارد به طور دائم در ایالات متحده بماند. ویزا در سفارت یا کنسولگری آمریکا در خارج از این کشور اخذ می‌شود و ویزا را نمی ‌توان در داخل ایالات متحده دریافت کرد، چرا که ویزا فقط یک سند ورودی است.

هدف از دریافت ویزای مولتی آمریکا چیست؟

مردم به دلایل مختلف به ایالات متحده می‌ آیند و نوع ویزای درخواستی شما باید با هدف بازدید شما مطابقت داشته باشد. انواع ویزا با استفاده از یک سیستم عددی آلفا طبقه‌ بندی می ‌شوند. به عنوان مثال، به بازدیدکننده ‌ای که برای تحصیل در ایالات متحده می ‌آید و ویزای تحصیلی آمریکا را دارد، ممکن است طبقه ‌بندی ویزای دانشجویی “F-1” یا “J-1” داده شود. ممکن است به شخصی که برای سفر به ایالات متحده می ‌آید ویزای B-2 داده شود که در غیر این صورت ویزای توریستی آمریکا نامیده خواهد شد.

ویزا به افراد غیرمهاجر اجازه می ‌دهد تا به یک بندر ورودی ایالات متحده (به عنوان مثال فرودگاه) سفر کرده و خود را به یک بازرس مهاجرت ایالات متحده معرفی کنند. بازرس در مورد قصد آن ها برای آمدن به ایالات متحده سؤالاتی خواهد پرسید و بررسی می‌کند که آیا غیرمهاجر ویزای مناسبی دارد و یا خیر. پس از پذیرش، یک  رکورد ورود/خروج ایجاد خواهد شد که نشان می ‌دهد آن ها در کدام وضعیت غیرمهاجر پذیرفته شده ‌اند و چه مدت زمانی مجاز به اقامت هستند.

انقضای ویزای مولتی آمریکا و مدت اقامت در ایالات متحده

ویزا دارای تاریخ انقضا است، اما تعیین نمی کند که فرد چه مدت می‌تواند در ایالات متحده بماند. (به یاد داشته باشید، ویزا فقط یک سند ورود است.) هنگامی که در ایالات متحده هستید، عوامل دیگری وجود دارد که مدت اقامت مجاز را تعیین می‌کند. بازدیدکنندگان بین‌المللی که به عنوان دانشجویان F-1 یا J-1 به ایالات متحده می‌آیند، عموماً مجازند در طول دوره‌های تحصیلی خود در آن جا بمانند.

اما اگر تصمیم بگیرم بیشتر بمانم و در وزارت امنیت داخلی خارج از وضعیت باشم، اوضاع چگونه خواهد بود؟ گاهی اوقات درک تفاوت بین تاریخ انقضای ویزا و مدت زمانی که شما اجازه اقامت در ایالات متحده را دارید ممکن است کمی گمراه کننده باشد. این ها اصطلاحات بسیار متفاوتی هستند.

ویزای ایالات متحده در پاسپورت وی به یک شهروند خارجی اجازه می ‌دهد تا برای ورود به ایالات متحده درخواست دهد. ویزا به خودی خود اجازه ورود به ایالات متحده را نمی دهد و به سادگی نشان می‌ دهد که درخواست شما توسط یک افسر کنسولی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده بررسی شده است و این افسر تشخیص داده که شما واجد شرایط سفر به یکی از بندرهای ایالات متحده هستید.

در بندر ورودی، یک افسر مهاجرت ایالات متحده از وزارت امنیت داخلی (DHS) تصمیم می ‌گیرد که آیا به شما اجازه ورود بدهد و چه مدت می ‌توانید برای هر بازدید خاصی بمانید. فقط افسر مهاجرت ایالات متحده این اختیار را دارد که به شما اجازه ورود به ایالات متحده را بدهد.

تاریخ انقضای ویزای مولتی آمریکا به چه معناست؟

تاریخ انقضای ویزای مولتی آمریکا همراه با تاریخ صدور روی ویزا نشان داده شده است که زمان بین صدور ویزا و تاریخ انقضا اعتبار ویزای شما نامیده می ‌شود. اعتبار ویزا مدت زمانی است که شما مجاز به سفر به یک بندر ورودی در ایالات متحده هستید.

اگر اعتبار ویزای شما منقضی نشده و از تعداد ورودی‌ های مجاز در ویزای خود تجاوز نکرده باشید، درخواست ویزای جدید ضروری نیست و لطفاً توجه داشته باشید که ویزا ورود به ایالات متحده را تضمین نمی کند. علاوه بر این، تاریخ انقضایی که در ویزای شما درج شده است نشان دهنده مدت زمان اقامت شما در ایالات متحده نیست. ورود و مدت اقامت مجاز در ایالات متحده توسط افسر گمرک و حفاظت مرزی (CBP) در بندر ورودی هر بار که سفر می‌کنید تعیین می ‌شود.

لازم به ذکر است که شرایطی وجود دارد که می ‌تواند مدت اعتبار ویزا را باطل یا لغو کند. اگر از تاریخ پایان اقامت مجاز خود، همان طور که توسط افسر CBP در ورودی یا خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارائه شده است، بیشتر بمانید، ویزای شما به طور خودکار باطل یا لغو خواهد شد، مگر اینکه:

  • شما درخواستی را به موقع برای تمدید اقامت یا تغییر وضعیت ثبت کرده ‌اید.
  • آن درخواست در حال بررسی بوده و بیهوده نیست.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای آمریکا

متأسفانه، دریافت ویزای مولتی آمریکا برای ایرانیان مقدور نیست و شما باید تقاضای ویزای سینگل دهید که 6 ماه اعتبار دارد. مدارک لازم برای اخذ ویزای سینگل آمریکا عبارت‌اند از:

  • برگه CONFIRM فرم DS160
  • عکس پرسنلی
  • فیش پرداختی
  • مدارک شناسایی
  • برگه وقت سفارت
  • مدارک شغلی
  • ترجمه و اصل مدارکی چون کارت پایان خدمت، اسناد ملکی، اجاره نامه، تمکن مالی 6 ماه گذشته، عقدنامه متأهلین، سند طلاق برای مطلقین، سند خودرو و گواهی عدم سوپیشینه

اگر برای تنظیم وضعیت برای اقامت دائم (LPR که دارنده گرین کارت نیز نامیده می ‌شود) درخواست داده اید، باید قبل از ترک ایالات متحده در رابطه با دریافت پیشاپیش آزادی مشروط با USCIS تماس بگیرید.

پذیرش در ایالات متحده و مدت اقامت شما

اگر با ویزای غیر مهاجرتی به ایالات متحده آمده‌ اید و می‌خواهید اقامت خود را تمدید کنید، باید قبل از انقضای اقامت مجاز شما که روی مهر پذیرش یا برگه فرم I-94 مشخص شده است، با USCIS درخواست دهید. توصیه می ‌شود خیلی زودتر از تاریخ انقضا درخواست دهید.

اما اگر تصمیم بگیرم بیشتر بمانم و در وزارت امنیت داخلی خارج از وضعیت باشم، تکلیف چیست؟ شما باید به دقت تاریخ‌ های اقامت مجاز خود را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که مراحل را دنبال می ‌کنید. اگر این کار را انجام ندهید، شما را از وضعیت خارج می‌ کنند.

ماندن بیش از مدت زمان مجاز، توسط وزارت امنیت داخلی، و خارج از وضعیت در ایالات متحده، نقض قوانین مهاجرت ایالات متحده است و احتمالاً باعث شود که در آینده برای سفر برگشت واجد شرایط نباشید. اگر از تاریخ پایان اقامت مجاز خود، همان طور که توسط افسر CBP در ورودی، یا خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارائه شده است، بیشتر بمانید، همان طور که پیش از این اشاره شد، ویزای شما معمولاً به طور خودکار باطل  و یا لغو می ‌شود.

سخن پایانی

در پایان لازم به توضیح است هرچند که اخذ ویزای مولتی آمریکا برای ایرانیان قابل انجام نیست، اما با ویزای سینگل می ‌توانید اهداف تجاری و توریستی خود را در این کشور انجام دهید.

در این مطلب تلاش شد هر آنچه لازم است از ویزای مولتی آمریکا بدانید ارائه شود. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کارشناسان ما در چاوش مهاجر به عنوان بهترین آژانس مهاجرتی با شماره 02188558004 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *