سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا

 در مورد سیستم ناک چه می‌ دانید؟ در کانادا از این سیستم برای توصیف مشاغل استفاده می‌ شود. اگر شما هم قصد دارید به این کشور مراجعه کنید، بهتر است در مورد ناک یا همان سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید رده شغلی خود را در این کشور درک کنید. همراه ما باشید تا بیشتر در این مورد توضیح دهیم.

سیستم NOC  چیست؟

در هنگام مهاجرت به کانادا یکی از ویژگی‌ های مهم سابقه کار است؛ با این حال بسته به برنامه حرفه‌ های مناسب ممکن است متفاوت باشد. مشکل این است که موقعیت‌ ها ممکن است در کشور های مختلف متفاوت خوانده شود.

 به‌ عنوان‌ مثال در ایران مدیر فروش ممکن است کارمندی باشد که به سادگی با مشتریان تماس می‌ گیرد؛ اما در کانادا، مدیرانی هستند که بر کل بخش‌ ها نظارت می‌ کنند. برای اینکه افسر مهاجرت شغل شما را بر اساس استاندارد های کانادا بفهمد، باید کد شغلی خود را در طبقه‌ بندی مشاغل کانادا شناسایی کنید.

NOC یک سیستم طبقه‌ بندی مشاغل در کانادا است که برای تعیین مشاغل و الزامات آن ها مانند مهارت‌ های مورد نیاز، استفاده می‌ شود. چرا به NOC نیاز دارید؟ زیرا بسیاری از برنامه‌ های مهاجرتی کانادا از این سیستم برای تعیین معیار های شغلی استفاده می‌ کنند.

سیستم NOC همچنین به خارجی‌ هایی که مایل به مهاجرت به کانادا هستند کمک می‌ کند تا به درستی تعیین کنند که تخصص آن ها در کدام دسته قرار می‌ گیرد و مطابقت خود را با معیار ها به درستی ارزیابی کنند.

این سیستم طبقه‌ بندی مشاغل کانادایی است که توسط اداره مهاجرت کانادا استفاده می‌ شود. با انتخاب کد صحیح، افسر مهاجرت قادر خواهد بود بفهمد که شما با چه کسی با استاندارد های کانادا کار کرده‌ اید. آنچه در اینجا مهم است این است که چه وظایفی انجام داده‌ اید و نه نام حرفه شما.

سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا در سال 2022 تغییر کرده است

در 16 نوامبر 2022، کانادا به نسخه بعدی سیستم طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) منتقل شد؛ این یعنی ساختار فعلی انواع مهارت‌ ها و سطوح صلاحیت با سیستمی‌متشکل از 6 دسته که نشان دهنده آموزش، پرورش، تجربه و مسئولیت‌ های مورد نیاز (TEER) است جایگزین شده است. کانادا معیار های واجد شرایط بودن را برای همه برنامه‌ هایی که از NOC استفاده می‌ کنند به روز کرده است.

دسته‌ های شغلی TEER

برنامه‌ هایی که از نوع یا سطوح مهارت NOC استفاده می‌ کنند، اکنون از دسته‌ های TEER استفاده خواهند کرد. اکثر مشاغل در رده TEER باقی می‌ مانند که با سطح مهارت آن‌ ها مطابقت دارد. برخی از مشاغل ممکن است به دسته دیگر TEER منتقل شوند. مشاغل سطح مهارت B می‌ توانند به TEER 2 یا TEER 3 منتقل شوند.

چرا برای مهاجرت به NOC نیاز دارید؟

برای درخواست مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری و همچنین تعدادی از برنامه‌ های استانی، باید حداقل یک سال سابقه کار داشته باشید و پس از دریافت ITA این تجربه کاری تأیید شود. برای اینکه سرویس مهاجرت بفهمد در چه حرفه‌ ای تجربه دارید، باید کد آن را در NOC ذکر کنید. شما می‌ توانید در مورد سطح مهارت در وب سایت رسمی‌کانادا مطلع شوید.

اخذ اقامت کانادا

چگونه رتبه NOC خود را بفهمیم

در اینجا راه‌ حل خاصی وجود ندارد؛ زیرا موارد مانند حرفه، بسیار متفاوت هستند. ما یک الگوریتم ساده از اقدامات را گردآوری کرده‌ ایم که باید به شما کمک کند. در نظر داشته باشید که تحصیل ربطی به کار ندارد و هنگام تعیین NOC خود، باید فقط روی وظایفی که انجام داده‌اید تمرکز کنید.

 حتی نام حرفه یک عامل ثانویه است که می‌ تواند در یافتن گزینه‌ ها کمک کند؛ اما اساس نیست. به منظور فهمیدن رتبه ناک خود طبق این ترتیب عمل کنید.

  • اطلاعات را آماده کنید.
  • یک دفترچه یادداشت باز کنید و تمام اطلاعات مربوط به مشاغل قبلی و فعلی خود را شامل عنوان شغلی و مسئولیت‌ های اصلی یادداشت کنید.
  • کد مناسب خود را در NOC پیدا کنید.

دو گزینه برای پیدا کردن رتبه ناک وجود دارد:

  • وب‌ سایت رسمی کانادا راباز کرده و عبارت کلیدی حرفه خود را در نوار جستجو وارد کنید. به‌عنوان‌مثال: مهندس، دکتر و غیره. گزینه‌ های پیدا شده را بررسی کنید و مناسب‌ ترین را انتخاب کنید.
  • گروه‌ های حرفه‌ ای را بررسی کنیدو آن هایی را انتخاب کنید که به شما مربوط هستند. سپس زیر گروه‌ ها را بررسی کنید و آن‌ هایی را که مناسب شما هستند انتخاب کنید. پس از آن، حرفه‌ ها و توضیحات آن ها را بخوانید و رتبه مناسب خود را انتخاب کنید.

مهم است که NOC را انتخاب کنید که به بهترین وجه با مسئولیت‌ های شما در یک موقعیت خاص مطابقت دارد و نه عنوان آن. این مسئولیت‌ ها در صفحه کد NOC خاص ذکر شده است. مناسب‌ ترین عناوین شغلی ابتدا ذکر شده است. بر اساس این مسئولیت‌ ها، شما باید کد ملی طبقه‌ بندی شغلی خود را تعیین کرده و ناک اولیه را انتخاب کنید.

پیدا کردن رتبه NOC برای افرادی با چندین تخصص

یک مورد بسیار پرطرفدار زمانی است که فردی در چندین حرفه مختلف سابقه کار داشته باشد و در چنین شرایطی این سؤال مطرح می‌ شود که کدام NOC باید به عنوان شغل اصلی در نظر گرفته شود و کدام یک باید در سابقه کاری ذکر شود.

فردی که سابقه کار حداقل 1 سال و در عین حال مطابق با TEER 0، 1، 2، 3را داشته باشد می‌ تواند تحت برنامه‌ های اصلی قرار گیرد. شما باید تخصصی را انتخاب کنید که با آن می‌ توانید تجربه کاری خود را با مدارک تأیید کنید. اگر قصد دارید در برنامه‌ های استانی شرکت کنید، بهتر است بدانید که استان‌ ها اغلب به تخصص‌ های خاصی نیاز دارند.

 چنین اطلاعاتی را می‌ توان در وب‌ سایت استان مربوطه یافت. در این مورد، بهتر است NOC اصلی را انتخاب کنید که با یکی از حرفه‌ های لیست مطابقت دارد.

اگر مسئولیت‌ ها متفاوت باشد، کدام NOC را انتخاب کنید؟

شما هنگام انتخاب یک NOC مناسب، می‌ توانید چندین گزینه را به طور هم‌ زمان انتخاب کنید. در این مورد چه باید کرد؟ توصیه ما این است که کاری را انتخاب کنید که بیشتر مسئولیت‌ های شما را پوشش می‌ دهد. اگر این کار برای شما امکان پذیر نیست، یکی را انتخاب کنید که زیر TEER 0، 1، 2، 3 قرار می‌ گیرد.

 این گزینه زمانی مرتبط است که تعداد مسئولیت‌ ها در NOC ‌های مختلف تقریباً یکسان باشد. یکی را انتخاب کنید که برای مهاجرت مفیدتر است و سعی کنید آن را به درستی توجیه کنید. اگر NOC ‌های مختلف به همان اندازه وظایفی دارند که شما انجام می‌ دهید و در عین حال سطح مهارت آن ها متفاوت نیست، یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با فعالیت و مسئولیت شما سازگار است؛ یا همانی را برگزینید که قصد دارید برای آن در کانادا کار کنید.

مشاوره برای تعیین رتبه در ناک با گروه چاوش مهاجر

مهاجرت کاری سخت و پیچیده است که باید در مورد آن اطلاعات زیادی را جمع‌ آوری کنید. ممکن است روش‌های برای مهاجرت وجود داشته باشد که با توجه به شرایط شما بهترین گزینه باشند؛ اما از آن‌ ها اطلاعی نداشته باشید.

به این خاطر بهتر است در مورد امور مهاجرتی خود با گروه‌ های حرفه‌ ای صحبت کرده و پس از ذکر شرایط خود از آن‌ ها مشاوره دریافت کنید. گروه چاوش مهاجر در مورد ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و همچنین اخذ اقامت کانادا به شما کمک خواهد کرد. همچنین توصیه می‌ کنیم سایت ما را برای کسب اطلاعات بیشتر یا تماس و رزرو مشاوره بررسی کنید.

در پایان

سیستم طبقه‌ بندی مشاغل کانادا  NOC را باید قبل از مهاجرت به کانادا به طور کامل مطالعه کرده و در مورد آن اطلاعات کسب کنید. ما در این مطلب در مورد این سیستم توضیحاتی ارائه کرده‌ایم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *