مزایا و معایب تحصیل در کانادا

کشور کانادا به دلیل دانشگاه‌ های محبوب خود، به‌ عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان شناخته‌ شده و سالیانه پذیرای بیش‌ از نیم میلیون دانشجوی بین‌ المللی می‌ باشد. تمامی مؤسسات آموزشی و کالج‌ های این کشور، آموزش‌ های خود را در سطح کیفی بسیار بالا به‌ همراه شهریه مناسب نسبت به سایر کشور های مطرح در تحصیل ارائه داده و با تمامی دانشجویان می‌ توانند با فارغ‌ التحصیلی خود، مدارک معتبر جهانی را کسب نمایند. علاوه‌ بر موقعیت‌ های بسیار مناسب برای تحصیل در این کشور، کیفیت زندگی و کار نیز پس‌ از تحصیل در شهر های گوناگون کانادا بسیار عالی بوده و فرصت‌ های مناسب برای مهاجرت به کانادا، سبب تبدیل شدن آن به یک مقصد محبوب برای تحصیل و زندگی شده‌ است. تحصیل در مؤسسات و دانشگاه‌ های گوناگون کانادا دارای مزایا و معایب گوناگونی است که در ادامه به بررسی کامل مزایا و معایب تحصیل در کاناداخواهیم پرداخت. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در کانادا

از جمله مزایای تحصیل در کانادا می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های جهان

به‌ طور کلی کشور کانادا دارای ۹۰ دانشگاه است که ۷۳ دانشگاه آن دولتی بوده و مابقی خصوصی هستند. همچنین در میان این دانشگاه‌ ها، تعداد بالایی از آن‌ ها جزء بهترین دانشگاه‌ های جهان از لحاظ کیفیت تحصیلی و ارائه مدارک فارغ‌ التحصیلی معتبر هستند که این مدارک مورد تأیید بسیاری از دیگر کشور های برتر جهانی می‌ باشد.


اینجا بخوانید: بهترین دانشگاه های کانادا

 • تحصیل به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور، ارائه آموزش‌ ها در دانشگاه‌ های آن به زبان رایج انگلیسی می‌ باشد. زیرا همان‌طور که ممکن است بدانید زبان اصلی کشور کانادا، ۲ زبان فرانسوی و انگلیسی هستند اما اکثر شهروندان در این کشور به زبان انگلیسی صحبت کرده و به‌ همین دلیل نیز در اکثر دانشگاه‌ های آن دروس به‌ صورت زبان انگلیسی تدریس می‌ شوند. زبان انگلیسی نیز یکی از زبان‌ های شناخته‌ شده در سرتاسر دنیا بوده و دانشجویان بین‌ المللی به‌ ویژه دانشجویان ایرانی با تسلط کافی بر این زبان می‌ توانند به‌ راحتی رشته مورد علاقه خود را در هر یک از دانشگاه‌ های کانادا انتخاب کرده و به تحصیل خود در این کشور ادامه دهند.

 • کانادا، کشوری مهاجر پذیر

برخی از کشور های شناخته‌ شده در جهان به دلیل قوانین سفت‌ و سخت خود و یا شرایط سخت زندگی به دلیل گرانی‌ های فراوان، نسبت‌ به سایر کشور ها بسیار مهاجر پذیر نبوده و سالیانه تعداد بسیار کمی مهاجر را به خود می‌ پذیرند. اما باید گفت که کانادا، جزء کشور های بسیار مهاجر پذیر بوده و جزء جوامع چند فرهنگی محسوب می‌ شود. به‌ همین دلیل کانادا به عنوان کشور ۷۲ ملت شناخته می‌ شود. بنابراین در این کشور به دلیل فرهنگ‌ های قوی تبعیض نژادی، تبعیض فرهنگی، تبعیض قومی و غیره بسیار کم‌ تر دیده شده و دانشجویان بین‌ المللی می‌ توانند با فرهنگ‌ های گوناگون آشنا شوند.

 • امنیت

یکی از مهم‌ ترین مواردی که در هنگام انواع مهاجرت به کشور های مختلف جهانی مد نظر قرار می‌ گیرد، امنیت لازم در این کشور می‌ باشد. زیرا عدم وجود امنیت در یک کشور، می‌ تواند سطح کیفی زندگی، شغلی، تحصیل، مهاجرت توریستی و غیره آن را به‌ شدت کاهش داده و به‌ همین دلیل افراد بسیار کمتری به این کشور مهاجرت خواهند کرد. کشور کانادا در دسته کشور هایی است که به دلیل امنیت بالا در شهر های خود در سطح جهانی بسیار شناخته‌ شده بوده و می‌ تواند ایمنی مناسبی را به‌ ویژه برای محصلان بین‌ المللی فراهم آورد. از جمله شهر های معروف این کشور در میزان بالای امنیت نیز می‌ توان به شهر تورنتو، مونترال و هل فیکس نیز اشاره نمود. بنابراین والدین می‌ توانند با خیالی راحت و آسوده فرزندان خود را جهت ادامه تحصیل به کالج‌ های این کشور فرستاده و محصلان نیز می‌ توانند در آرامش به تحصیل خود در این کشور ادامه دهند.

 • امکان کار در حین تحصیل

یکی دیگر از مزایای تحصیل در دانشگاه‌ های کشور کانادا، امکان انجام کار هم‌ زمان همراه با تحصیل است. به این صورت که دانشجویان بین‌ المللی می‌ توانند همراه با تحصیل خود، در زمان اوقات فراغت جهت تأمین شهریه و هزینه‌ های زندگی، به انجام کار های پاره‌ وقت مشغول بوده و به‌ طور میانگین در هر هفته به مدت ۱۰ الی ۲۰ ساعت را مشغول به کار شوند. دانشجویان بین‌ المللی که قصد انجام کار نیمه وقت در حین تحصیل را دارند، در ویزای خود باید دارای بیمه‌ اجتماعی باشند که برای داشتن این بیمه نیز باید مجوز کار در ویزای آن‌ ها صادر شود.

 • تابعیت کانادا

دانشجویان بین‌ المللی می‌ توانند با تحصیل در دانشگاه‌ های گوناگون کانادا، از طریق ویزای تحصیلی خود تابعیت این کشور را نیز کسب نمایند. اخذ تابعیت کانادا به این صورت است که دانشجویان می‌ توانند پس‌ از یک‌ سال کار در این کشور جهت اقامت دائم اقدام کرده و پس‌ از گذشت ۳ تا ۵ سال از اقامت دائم، بتواند تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

 • کار کردن همراه دانشجو

برخی از کشور ها برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ های خود، به‌ هیچ‌ عنوان همراه دانشجو را نپذیرفته و تنها فرد را برای ادامه تحصیل در دانشگاه تحت عنوان مهاجر می‌ پذیرد. اما کشور کانادا علاوه‌ بر پذیرای دانشجویان فراوان، همراهان آن‌ ها را که خانواده درجه یک محسوب می‌ شوند را نیز می‌ پذیرد. این افراد می‌ توانند با اخذ ویزای همراه کانادا همراه با دانشجو به این کشور مهاجرت کرده و در مدت زمان تحصیل فرد، او را همراهی نمایند. همچنین این افراد می‌ توانند از مزایای کار در این کشور به‌ صورت تمام‌ وقت استفاده کرده و در طول مدت زمان تحصیل دانشجو، به کار خود در این کشور ادامه دهند.

 • دریافت اقامت پس‌ از تحصیل

همان‌ طور که گفته شد دانشجویان این کشور می‌ توانند پس‌ از اتمام دوره تحصیلی خود، مشغول به کار شده و جهت اقامت خود در یکی از شهر های آن اقدام نمایند. ویزای دانشجویی کانادا برای هر فرد به مدت ۳ ماه پس‌ از پایان تحصیل به اتمام رسیده و طول دوره تحصیلی فرد نیز نباید کم‌ تر از ۸ ماه باشد. زیرا در این‌ صورت اجازه کار برای دانشجو صادر نشده و نمی ‌تواند برای دریافت اقامت خود اقدام نماید. همچنین دانشجویانی که مدت زمان تحصیلی آن‌ ها ۴ سال در دوره کارشناسی می‌ باشد، ویزای دانشجویی آن‌ ها نیز به مدت ۴ سال و مجوز کار آن‌ ها نیز به‌ صورت ۳ ساله بوده و حداکثر زمان کار برای این دانشجویان نیز ۳ سال می‌ باشد.

معایب تحصیل در کانادا

در کنار تمامی مزایای نامبرده، از جمله معایب تحصیل در کانادا نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فاصله بسیار تا ایران

یکی از معایب تحصیل برای ایرانیان در دانشگاه‌ های کشور کانادا، فاصله بسیار طولانی‌ مدت این کشور با ایران می‌ باشد. زیرا دانشجویان ایرانی که در دوران تعطیلات خود قصد بازگشت به خانه و دیدار از خانواده را دارند، با سختی‌ های بسیار زیادی در هنگام برگشت مواجه شده و در هنگام سفر باید چندین‌ بار هواپیمای خود را تعویض نمایند.

 • محدودیت سنی

یکی دیگر از معایب ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های این کشور، وجود محدودیت سنی در پذیرش دانشجو می‌ باشد. جهت ادامه تحصیل در این کشور، فرد متقاضی باید آفیسر ویزا را جهت دریافت ویزای خود متقاعد کرده و باور او را به این‌ که من یک دانشجوی واقعی هستم کسب نماید. همچنین در این‌ میان یکی از مهم‌ ترین عواملی که آفیسر جهت ارائه ویزا در نظر می‌ گیرد، سن فرد متقاضی است. در صورت بالا بودن سن، آفیسر می‌ داند که این افراد مشتاق به تحصیل نبوده و بلکه برای کار و اقامت دائم به این کشور وارد شده و قصد ترک خاک این کشور را پس‌ از اتمام دوره تحصیلی خود نخواهد داشت. بنابراین سن مورد تأیید جهت اخذ ویزای تحصیل در مقطع کارشناسی کم‌ تر از ۲۳ برای مقطع کارشناسی ارشد ۳۲ سال است و آفیسر های ویزا نیز فردی را برای بالا بودن و یا پایین بودن سن جهت اخذ ویزای تحصیلی رد نکرده اما به‌ عنوان یکی از عوامل مهم در صدور ویزای تحصیلی شخص محسوب می‌ شود.

 • شهریه دانشگاه

دانشگاه‌ های مطرح کانادا از امکانات و ویژگی‌ های بسیار زیادی برخوردار بوده اما ممکن است هزینه تحصیل و شهریه آن‌ ها برای برخی دانشجویان بین‌ المللی بسیار بالا و هزینه بر باشد. همچنین می‌ توان گفت که به‌ طور میانگین هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های این کشور بین ۵۵۰۰ تا ۳۰ هزار دلار بود و هزینه تحصیل در مقطع‌ های پایین‌ تر بین ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار می‌ باشد.

 • شرایط آب‌ و هوایی

تحصیل در دانشگاه‌ های کشور کانادا و زندگی در مدت زمان تحصیل، از جمله مزایای خود دارای معایبی نیز بوده که وجود شرایط آب‌ و هوایی در برخی شهر های این کشور از جمله معایب آن محسوب می‌ شود. به دلیل نزدیک بودن کشور کانادا به قطب شمال از لحاظ جغرافیایی، این کشور از آب‌ و هوای بسیار سرد و سوزناکی برخوردار بوده و به دلیل وسعت بالای این کشور، سردی آن در شهر های مختلف خود متفاوت می‌ باشد. اما به‌ طور کلی می‌ توان گفت که شهر هایی که در قسمت شمالی کانادا قرار دارد به دلیل نزدیکی خود با قطب شمال از هوای بسیار سردی در طول سال برخوردار بوده و شهر های جنوبی این کشور نیز دارای دمای هوای حدودی ۲۰ درجه سانتی‌ گراد در طول سال می‌ باشند. بنابراین این کشور دارای آب‌ و هوای بسیار سردی بوده و افرادی که قادر به زندگی در چنین شرایط آب‌ و هوایی نیستند، کشور کانادا نیز مکان مناسبی برای ادامه تحصیل این افراد نخواهد بود.

در نهایت توصیه می شود عزیزانی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند به طور کامل این مطلب را مطالعه نمایند تا با مزایا و معایب تحصیل در کانادا به طور کامل آشنا شوند.

در پایان

پس از آشنایی کامل با مزایا و معایب تحصیل در کانادا باید به انتخاب بهترین آژانس مسافرتی پرداخت. شرکت چاوش مهاجر به‌ عنوان یکی از بهترین و معتبر ترین شرکت‌ های مشغول به فعالیت در زمینه ارائه مشاوره و انجام خدمات مهاجرتی در ایران شناخته‌ شده و دارای کارشناسان و تیم وکلای بسیار قوی و با تجربه است. این مجموعه تمامی خدمات مهاجرت به کشور های گوناگون جهان را به مشتریان خود ارائه داده و افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند، می‌ توانند جهت دریافت مشاوره با شماره‌ های درج شده در سایت با این مجموعه تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *