اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا سندی است که به اتباع خارجی اجازه می دهد در موسسات آموزشی تعیین شده در کانادا مانند مدارس، دانشگاه، کالج محلی و کالج عمومی تحصیل کنند. داشتن تمکن مالی برای گذراندن زندگی و توانایی پرداخت شهریه از شروط اصلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. به علاوه نامه ای که تأیید پذیرش شخص برای تحصیل در یک سازمان و موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا را ارائه دهد لازمه ورود به کانادا برای مقاصد تحصیل و آموزش است.

ویزای تحصیلی کانادا

توضیحات کارشناسان چاوش مهاجر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا را گوش دهید!

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

از جمله شرایط و ضوابط برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا اثبات پذیرش، اثبات هویت و اثبات حمایت مالی است که این سه شرط اصلی برای دریافت مجوز تحصیلی در کانادا است.

 • اثبات پذیرش

مدرسه، کالج و یا دانشگاه شما باید یک نامه پذیرش برای شما ارسال کند که میتواند اصل یا کپی الکترونیکی از تاییدیه پذیرش باشد. زمانی که برای درخواست ویزا اقدام می کنید نامه خود را با درخواست مجوز تحصیلی به همراه داشته باشید. اگر به صورت مشروط پذیرفته شده اید، به این معنی است که باید دوره های پیش نیاز را بگذرانید. برای مثال، این دوره‌ها ممکن است انگلیسی به‌ عنوان زبان دوم یا فرانسوی به ‌عنوان زبان دوم باشد. قبل از اینکه بتوانید برنامه تحصیلی اصلی خود را شروع کنید، باید این موارد را تکمیل کنید.

 • اثبات توانایی مالی

شما باید ثابت کنید که می توانید از خود و اعضای خانواده ای که با شما می آیند تا زمانی که در کانادا هستید حمایت کنید. اینکار را می توانید با مدرکی دال بر داشتن حساب بانکی کانادایی به نام شما اگر پولی را به کانادا منتقل کرده باشید و یا گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه مالی کانادایی شرکت کننده، مدرک وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک، صورت حساب های بانکی شما در 4 ماه گذشته، پیش نویس بانکی که می تواند به دلار کانادا تبدیل شود، اثبات اینکه شما شهریه و هزینه مسکن را پرداخت کرده اید، اگر بورسیه تحصیلی دارید یا در یک برنامه آموزشی با بودجه کانادا هستید، مدرکی مبنی بر پرداخت بودجه از داخل کانادا را باید ارائه کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیازمند اقدامات زیر هستید.

 • اپلای در موسسات آموزشی و دریافت تاییدیه پذیرش

برای اخذ پذیرش تحصیلی در یکی از موسسات آموزشی  مورد تایید کانادا شروع به مکاتبه و ارائه مدارک  تحصیلی و هویتی خود کنید. در مورد رشته تحصیلی و نوع موسسه آموزشی و شهر مورد نظر خود به ظور کامل تحقیق کنید و مطمئن شوید که در کجا می خواهید در کانادا تحصیل کنید. قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی و یا دانش آموزی باید تصمیم بگیرید و اقدام کنید، پس از پذیرش در یکی از دانشگاه، مدارس و  کالج های کانادا، نامه پذیرش دریافت خواهید کرد که برای درخواست ویزا مورد نیاز است.

 • شروع درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، کالج و یا مدرسه، زمان آن است که به مرحله بعدی بروید و درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه دهید.

 • ثبت نام در وب سایت مهاجرتی کانادا

به صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی کانادا، در وب سایت شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام کنید و اگر میخواهید به صورت کتبی مدارک درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید.

 • ارائه نامه پذیرش

نامه پذیرش خود از یک موسسه آموزشی تعیین شده از دانشگاهی که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده است را ارائه دهید.

 • ارائه تمام مدارک مورد نیاز

مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود در کانادا که شامل توانایی در پرداخت هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی باشد را باید ارائه دهید. این به این معنی است که ثابت کنید بین 10000 تا 11000 CAD در سال برای زندگی درکانادا را می توانید تأمین کنید.

مدرکی ارائه دهید که تأیید کند سابقه کیفری نداشته باشید. سوابق پزشکی خود را ارسال کنید که نشان دهد شما در سلامت کامل هستی و در صورت نیاز معاینات پزشکی کامل را ارائه دهید.

تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در کانادا را آماده کنید.

فرم درخواست مجوز دانشجویی پر شده، اصل نامه پذیرش از دانشگاه، یک پاسپورت معتبر که به شما امکان بازگشت به کشور خود را نیز می دهد. دو عکس، با مشخصات نام و تاریخ تولد در پشت آن پر شده باشد.

 • پرداخت هزینه ویزا

فیش و رسید پرداخت هزینه ویزا که 150 دلار کانادا است را باید به همراه داشته باشید. توجه کنید که این هزینه برای بررسی درخواست ویزا و سایر مراحل مانند مشخصات بیومتریک شما صرف خواهد شد.

 • مدارک زبان انگلیسی

مدرک مهارت زبان انگلیسی در لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی کانادا گنجانده نشده است. اما اگر از کشوری انگلیسی زبان نیامده اید، دانشگاه های کانادا از شما می خواهند مدارکی دال بر مهارت زبان انگلیسی ارائه دهید. آزمون های زبان پذیرفته شده عبارتند از:

 1. آیلتس آکادمیک
 2. تافل IBT
 3. PTE آکادمیک
 4. C1 پیشرفته
 • قرار ملاقات و مصاحبه بیومتریک

هزینه بیومتریک 85 دلار کانادا است. این هزینه علاوه بر هزینه درخواست ویزای کانادا یعنی 150 دلاراست. بسته به موقعیت فردی شما، ممکن است برای مصاحبه نیز دعوت شوید.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش کالج و دانشگاه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر

برای اینکه بتوانید برای ویزای تحصیلی درخواست دهید به پاسپورت معتبر نیاز دارید. میزان اعتبار پاسپورت شما باید به گونه ای باشد که مدت زمان اقامت شما در کانادا را پوشش دهد.

 • نامه پذیرش

شما به نامه پذیرش از دانشگاه، کالج و موسسه ای که اپلای کرده اید نیاز دارید. البته باید بدانید که این موسسه در لیست دانشگاه های مورد تأیید اداره مهاجرت قرار داشته باشد.

 • مدارک اثبات منابع مالی

در زمان درخواست مجوز تحصیلی، باید مدرکی مبنی بر وجود بودجه لازم برای پرداخت هزینه های تحصیلی را ارائه دهید. طبق استانداردهای فعلی، شما باید ثابت کنید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی را دارید. اداره مهاجرت کانادا معتقد است که یک دانشجو برای هر سال اقامت شما حداقل به 10000 دلار کانادا نیاز دارد.

 • دو عدد عکس پاسپورتی

دو عکس در اندازه پاسپورت نیاز دارید که مطابق با استانداردهای داده شده باشد. برای درخواست آنلاین، باید یک کپی دیجیتالی از عکس تهیه کنید که نباید بیش از 4 مگابایت باشد. سایر الزامات استاندارد در مورد حالت چهره خنثی، پس زمینه ساده است که  اندازه تصویر باید حداقل 35 میلی متر در 45 میلی متر باشد. عکس باید در طی 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.

 • مدارک تحصیلی

مدارکی برای اثبات وضعیت تحصیلی یعنی ریز نمرات سه سال اخیر، مدرک دیپلم و اخرین مدرک تحصیلی و سایر مدارک زبان مانند نمرات آزمون ‌هایی مانند تافل، SAT، GRE یا GMAT.

 • تأییدیه WES

این یک تأییدیه از سیستم ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی  برای مدرک دانشگاهی است.

 • توصیه نامه

تعیین اینکه چه کسی این توصیه نامه را بنویسد را کالج و دانشگاه پذیرنده مشخص میکند که گاهی معلم، مدیر مدارس و یا اساتید دانشگاه می توانند باشند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه های که لازم است جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا پرداخت کنید شامل:

 • هزینه درخواست اجازه تحصیلی کانادا
 • هزینه لازم جهت ارائه مشخصات بیومتریک
 • هزینه درخواست پذیرش بر اساس مرکز آموزش انتخابی و ملیت
 • هزینه بیمه سلامت در طول دوره تحصیل

می باشد. در نحوه مدیریت و پرداخت تمامی این هزینه ها شما همراهی تیم چاوش مهاجر را با خود خواهید داشت که مبلغی بیشتر از آنچه که باید پرداخت نشود.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

زمانی که متقاضی درخواست را ثبت کند تا روز تصمیم گیری نهایی و موافقت با درخواست برای هرشخص می تواند متفاوت باشد، به این ترتیب هیچ دوره زمانی خاصی برای پردازش درخواست ویزای تحصیلی کانادا ذکر نشده است. متقاضیان چه  به صورت آنلاین و چه به صورت کاغذی در دفاتر وک ارسال کرده باشند می توانند وضعیت درخواست های خود را از طریق حساب های MyCIC خود مشاهده کنند.

فرآیند بررسی ویزای تحصیلی کانادا

پس از آنکه قرار ملاقات بیومتریک برای ارائه مشخصاتی همچون عکس و انگشت نگاری را انجام دادید و تمامی مدارک لازم را ارائه کردید درخواست شما بررسی خواهد شد. چنانچه مدارک ناقص باشد ممکن است که بدون پردازش اضافی درخواست رد شود. گاهی نیز از متقاضی درخواست می شود مدارک ناقص را تکمیل و دوباره ارسال کند و یا برخی معاینات پزشکی و یا گواهی پلیس را درخواست کنند که مهلت دارید آن را ارائه کنید.

باید توجه داشته باشید که به میزان تأخیر در جمع آوری و تکمیل دوباره مدارک، بررسی ویزا و دریافت آن نیز به نسبت به تأخیر خواهد افتاد. مدت زمانی که طول می کشد پردازش درخواست شما انجام شود می تواند چند هفته بطول بیانجامد که این بستگی به شلوغی سفارت دارد. یک راه آسان برای اطلاع از مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا این است که به صفحه لینک شده Check processing time رفته و طبق تصویر زیر مشخصات را پر کنید.

اطلاع از مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برای اقامت در کانادا، دانشجویان باید مجوز تحصیلی معتبر داشته باشند. اگر مجوز تحصیل شما قبل از اتمام برنامه تحصیلی منقضی شود، باید برای تمدید مجوز تحصیلی اقدام کنید. در حالت ایده آل، شما باید حداقل 30 روز قبل از انقضای مجوز فعلی خود درخواست دهید. داوطلبان می توانند درخواست های خود را از طریق پست یا آنلاین ارسال کنند.

ورودی پذیرش تحصیلی کانادا

دانشگاه ها و کالج های کانادا در سه نوبت پذیرش دارند. سه ورودی موجود در کانادا عبارتند از:

ورودی ترم پاییز: ترمی که از ماه سپتامبر شروع می شود

ورودی ترم زمستانی: ترمی  که در ماه ژانویه شروع می شود

ورودی ترم تابستانی: معمولاً از آوریل یا مه شروع می شود.

ما به شما توصیه می کنیم که از قبل درخواست دهید زیرا پذیرش و بورسیه تحصیلی با نزدیک شدن به مهلت درخواست دشوار می شود. همیشه می توان 6 تا 9 ماه قبل از شروع جلسه تحصیلی درخواست داد.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

هیچ فرآیند یکسان و متمرکزی برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها و سایر  موسسات کانادا وجود ندارد. شما باید به صورت آنلاین در وب سایت های مراز آموزشی درخواست دهید و روند درخواست نیز در استان های مختلف و حتی ازمرکزی به مرکز دیگر متفاوت است. مراحل کلی پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرح زیر است:

 • تصمیم بگیرید که در کدام موسسه و دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. ابتدا در این مورد تحقیق کنید. برخی از دانشگاه ها سطح تحصیلی، یعنی دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را ارائه می دهند به این معنا که شرایط تحصیلی در استان های مختلف متفاوت است.
 • برنامه های پذیرش تحصیلی عموما در اوایل پاییز، زمستان یا بهاراست. بنابراین باید پیش از رسیدن موعد پذیرش برای آن اقدام کنید.
 • هنگامی که گزینه های خود را محدود کردید باید از وب سایت کالج یا دانشگاه بازدید کنید و در مورد فرآیند درخواست، مهلت های زمانی، در دسترس بودن صندلی، شرایط پذیرش، گزینه های بورسیه تحصیلی و سایر اطلاعات دیگر مطلع شوید.
 • در پورتال دانشگاه ثبت نام کنید و فرم درخواست را با مشخصات شخصی خود پر کنید و سپس هزینه درخواست را بپردازید. اطمینان حاصل کنید که درخواست خود را قبل از پایان مهلت ارسال کنید.
 • مدارک مورد نیاز اعم از سوابق تحصیلی و مدارک زبان خود را قبل از پایان مهلت ارسال مدارک بارگذاری کنید.
 • در صورت داشتن معیارهای واجد شرایط بودن، برای هر گونه بورسیه تحصیلی در کانادا اقدام کنید.

پس از آن، دانشگاه با پیشنهاد پذیرش، از طریق ایمیل شما را مطلع خواهد کرد و سپس برای پذیرش در دانشگاه باید قبولی خود را تایید کنید.

مجوز کار با ویزای تحصیلی

یک دانشجو برای اینکه واجد شرایط ماندن و اقامت پس از فارق التحصیلی در کانادا باشد حداقل باید یک  دوره 8 ماهه آموزشی را سپری کرده باشد و سپس به همان میزان می تواند پس از فارق التحصیلی مجوز کار داشته باشد. به عنوان مثال اگر دانشجو یک دوره کارشناسی ارشد 2 ساله را در کانادا بگذراند پس از فارق التحصیلی به مدت سه سال میتواند در کانادا حضور داشته باشد.

همچنین در طول دوره تحصیل خود بدون نیاز به مجوز کار به عنوان دستیار آموزشی و یا کارآموز در دانشگاه و یا موسسات آموزشی خود کار کند. برای کاردر بیرون از محل تحصیل می تواند تا 20 ساعت در هفته کار کند که در این صورت نیاز به اخذ مجوز کار از اداره مهاجرت را دارد.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

فردی که دارای ویزای تحصیلی کانادا است می تواند همسر و فرزندان تحت تکفل خود را به کانادا بیاورد. همسر همچنین می تواند برای مجوز کار آزاد درخواست دهد، البته می تواند پیش از ورود به کانادا نیز درخواست کار خود را بدهد و شغل خود را بیابد و تا زمانی که ویزای تحصیلی شریک زندگی معتبر است، در کانادا کار کند؛ اما تنها حق کار در این مدت را دارد و اگر بخواهد فعالیت های تحصیلی داشته باشد باید برای ویزای تحصیلی به صورت جداگانه اقدام کند.

افراد دارنده ویزا همچنین می توانند فرزندان خود را به همراه خود ببرند و در طول اقامت خود کودکان می توانند در کانادا به صورت رایگان تحصیل کنند. این برای فرزندان زیر 22 سال امکان پذیر است.

برای فرزندان بالای 22 سال که ثابت شود توانایی تأمین شرایط مالی خود را ندارد همچنان می تواند به عنوان یک فرد وابسته به والدین از حمایت مالی آن ها بهره مند شود. فرد دانشجو باید بتواند هزینه های یک ساله تحصیل خود و زندگی در کانادا برای خانواده خود را بپردازید.

مجوز های تحصیلی کانادا که به دانشجویان اعطا می شود، به دارنده آن اجازه می دهد در طول دوره تحصیل خود در کانادا درس بخواند بنابراین یک مجوز برای اقامت موقت به حساب می آید. درخواست برای ویزای همراه تحصیل یک شخص برای خانواده خود اعم از همسر و فرزندان اغلب کمی دشوار است. برای اینکه افسران پرونده را در مورد تصمیم شما برای ترک کانادا پس از مدت تحصیل همراه با خانواده خود مشکوک می کند.

بنابراین ارائه مدارک مبنی بر توانایی مالی برای ساپورت هزینه های زندگی خود و فرزندان می تواند یک پوینت مثبت در تصمیم گیزی افسر ویزا در مورد صدور مجوز ویزای همراه باشد.

در ضمن اگر خانواده متقاضی قصد همراهی او در کانادا را در طول دوره تحصیلش داشته باشند نیاز است که این درخواست و دلیل اینکه چرا می خواهد خانواده خود را به همراه خود ببرد را در انگیزه نامه پذیرش تحصیلی خود ذکر  کند و دلایل کافی را ارائه دهد. حتی این امکان وجود دارد که پس از درخواست یک اصلاحیه انجام دهد و درخواست پیوستن اعضای خانواده به خود را داشته باشد.

دلایل رد ویزای تحصیلی کانادا

گاهی بنا به دلایل زیر ممکن است که درخواست ویزای شما رد شود:

 • عدم توانایی مالی
 • سابقه تحصیلی نا منطبق با معیار های دولت کانادا
 • وجود تقلب و یا نامه پذیرش نامعتبر
 • عدم نمره کافی مدرک زبان
 • عدم مطابقت سابقه تحصیلی با رشته تحصیلی مورد نظر
 • عدم اثبات بازگشت به کشور خود پس از پایان دوره تحصیلی و قصد اقامت دائم
 • مدارک ناکافی

اخذ ویزای تحصیلی کانادا پروسه ای زمانبر است که در این راه نباید دلسرد شد و باید به صورت کاملاً دقیق طبق قوانین و ظوابط پیش رفت. بنابراین برای بالا بردن شانس خود در دریافت ویزای دانشجویی و دانش آموزی کشور کانادا با کارشناسان چاوش مهاجر در ارتباط باشید.

کارشناسان متخصص، متعد و دلسوز این مجموعه با بیش از صد ها مورد موفق اخذ ویزای تحصیلی کانادا راهنمای شما عزیزان در این مسیر پر فراز و نشیب هستند.

سوالات متداول

زمان مناسب برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا چه موقع است؟

مدت ‌زمان پاسخ ‌دهی به درخواست ویزا 9 تا 11 هفته است و حداقل 3 ‌تا 6 ماه پیش ‌از شروع ترم تحصیلی موردنظر خود باید برای درخواست ویزا اقدام کنید. شروع ترم‌ های پائیزی در سپتامبر، ترم زمستانی از ژانویه و ترم بهار از می است.

آیا داشتن مدرک زبان برای تحصیل در کانادا ضروری است؟

داشتن مدرک زبان جهت اخذ ویزای تحصیلی از شروط اصلی نیست، البته بسته به دوره تحصیلی مرکز تحصیلی مورد نظر در دوره‌ های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد نیاز به مدرک داشته باشید. با این‌ حال داشتن مهارت‌ های زبان انگلیسی مزیتی برای اخذ ویزا محسوب می ‌شود.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

برخی از مهم‌ ترین دلایل رد درخواست ویزای تحصیلی کشور کانادا مربوط به وجود نواقص در مدارک هویتی و مالی، نظر افسر پرونده مبنی ‌بر عدم بازگشت به کشور پس ‌از پایان تحصیل، اسناد نادرست و برخی موارد دیگر است.

کار کردن حین تحصیل در کانادا چگونه است؟

به‌ عنوان یک دانشجو تا 20 ساعت در هفته حق کار در داخل دانشگاه و یا بیرون از آن را دارید. برای کار در خارج از محل تحصیل لازم است مجوز لازم را دریافت کنید. نقص این قانون می‌ تواند منجر به لغو ویزای تحصیلی شود.

آیا گپ تحصیلی در اخذ ویزای تحصیلی اثرگذار است؟

گپ تحصیلی به ‌معنای وقفه تحصیلی است که مدت ‌زمانی است که از آخرین مدرک تحصیلی می‌ گذرد و قطعاً در موفقیت شما در دریافت پذیرش تحصیلی و ویزا تأثیرگذار است. اغلب بین 2 تا 5 سال برای دوره کارشناسی و دکترا بلامانع است و بیش ‌از این مدت نمی ‌توان ویزای تحصیلی در کانادا را دریافت کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code