اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

بریتانیا جزء پنج مقصد برتر تحصیلی در دنیا است که 16 دانشگاه آن در رتبه ‌بندی جهانی دانشگاهی QS در زمره ۱۰۰ دانشگاه برتر در دنیا قرار گرفته ‌اند. از سویی دیگر دولت بریتانیا بسیار مشتاق به دعوت از دانشجویان بین ‌المللی برای تحصیل در این کشور است.

 اخذ ویزای تحصیلی انگلیس بنابر فراهم آوردن شرایطی برای دانش ‌آموزان و دانشجویان در مدارس کالج و دانشگاه ‌های این کشور امکان ‌پذیر است.

ویزای تحصیلی انگلیس

توضیحات کارشناسان چاوش مهاجر در اخذ ویزای تحصیلی انگلیس را گوش دهید!

انواع ویزای تحصیلی انگلیس

متقاضیان تحصیل در کشور انگلیس با یکی از ویزاهای تحصیلی این کشور که در زیر آمده‌ است می ‌توانند تا پایان دوره تحصیلی خود در بریتانیا اقامت داشته باشند.

 1. ویزای دانشجویی عمومی Tier4 student visa general
 2. ویزای دانش ‌آموزی Tier4 student visa child
 3. مزایای تحصیلی کوتاه ‌مدت short term
 • ویزای دانشجویی انگلیس

تمامی متقاضیان و دانشجویان بین ‌المللی بالای ۱۶ سال برای تحصیل در کالج و دانشگاه‌ های انگلیس در دوره‌ های کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکترا در انگلیس به دریافت این نوع ویزا احتیاج دارند. مدت اعتبار این ویزا به اندازه‌ طول دوره تحصیل به‌ علاوه ۱ ماه است. برای دریافت این ویزا زمانی ‌که قصد دارید برای آن درخواست ارسال کنید باید از یکی مراکز و مؤسسات عالی پذیرش داشته باشید. همچنین تمام مهارت ‌های زبان انگلیسی و بودجه کافی برای پرداخت هزینه ‌های دوره خود را داشته باشید، به‌ علاوه از تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌ های زندگی خود بهره‌ مند باشید. در طول تحصیل خود می‌ توانید مجوز کار در داخل و بیرون از دانشگاه را نیز اخذ کنید.

برای متقاضیان ۱۶ تا ۱۷ سال نامه رضایت از والدین و یا قیم قانونی نیاز است. برای دریافت این ویزا حداقل ۳ ماه پیش ‌از شروع دوره تحصیلی خود باید برای درخواست آن اقدام کنید این ویزا قابلیت تمدید نیز دارد.

 • ویزای دانش ‌آموزی انگلیس

ویزای دانشجویی tier4 کودکان که تحت عنوان ویزای دانش ‌آموزی شناخته می ‌شود برای متقاضیان ۴ تا ۱۷ سال صادر می ‌شود. دارنده کمتر از شانزده‌ سال ویزای دانش ‌آموزی، تا ۶ سال به ‌علاوه ۴ ماه و ۱۶ تا ۱۷ساله،  ۳ سال به‌ علاوه ۴ ماه حق اقامت و تحصیل در مدارس غیردولتی انگلستان را دارند، اما امکان تحصیل در مدارس دولتی این کشور برای آن ها وجود ندارد.

از مزایای این ویزا قابلیت تمدید و امکان تبدیل به سایر انواع ویزا است. به ‌ویژه والدین می‌ توانند به همراه این ویزا برای اخذ ویزای همراه والدین اقدام کنند. کلیه شرایط ویزای دانشجویی اعم از تمکن مالی برای پرداخت هزینه شهریه و هزینه زندگی از شروط اصلی برای دریافت آن است.

 • ویزای تحصیلی کوتاه‌ مدت انگلیس

اگر می‌ خواهید در۱دوره کوتاه‌ مدت در انگلستان شرکت کنید می ‌توانید برای ویزای کوتاه‌ مدت اقدام کنید. با این ویزا مجوز تحصیل در مدت ۶ ماه و برای شرکت در دوره‌ های زبان انگلیسی تا ۱۱ ماه اجازه اقامت دارید. با اخذ این ویزا مجوز کار در انگلیس و قابلیت تعویض و اخذ اقامت دائم و تمدید را ندارید. از شرایط این دوره توانایی تأمین هزینه‌ های سفر و اقامت در طول اعتبار ویزا و تأیید پذیرش از مؤسسه‌ ای که می ‌خواهید در آن تحصیل کنید است. اگر زیر18  سال هستید برای سفر و اقامت در این کشور نیازمند اجازه ‌نامه کتبی از والدین و یا قیم قانونی خود نیز خواهید بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس Tier4 بر اساس سیستم مبتنی بر امتیاز محاسبه می ‌شود.

Points based system یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که برای مهاجران طراحی‌ شده است که برخی کشورها این سیستم را برای اتباع خارجی اعمال می‌ کنند و کسب امتیاز در آن به‌ منزله معیاری برای صدور ویزا جهت اجازه اقامت و تحصیل برای متقاضی است. فاکتورهایی که در این سیستم گنجانده شده ‌اند و براساس آن امتیازدهی صورت می‌ گیرد شامل سطح تحصیلات، ثروت، تسلط زبان و CAS است.

اغلب برای تحصیل کسب حداقل ۴۰ امتیاز به ‌عنوان امتیاز آستانه ضروری است. الزامات مهم کسب امتیاز در سیستم رتبه‌ بندی در زیر آمده‌ است.

 • انتخاب رشته تحصیلی و CAS

تأییدیه پذیرش برای تحصیل CAS مخفف عبارت Confirmation of Acceptance for Student است که سهم بزرگی در امتیازهای سیستم رتبه‌ بندی دارد و حداقل کسب ۳۰ امتیاز از این رتبه به این قسمت مربوط می ‌شود.

CAS یک پرونده الکترونیکی است که دانشگاه برای وزارتخانه فرستاده می شود و برای اخذ ویزای تحصیلی متقاضی لازم است. شماره و بیانیه‌ کیس  شامل اطلاعاتی همچون موارد زیر است:

 • تاریخ شروع و پایان دوره
 • دلایل صلاحیت شما برای ورود و کسب مهارت و تحصیل در دانشگاه
 • تأییدیه توانایی زبان انگلیسی شما
 • هزینه‌ های دوره
 • شماره پاسپورت
 • اطلاعات هویتی و اطلاعات بورسیه تحصیلی در صورت وجود

چنانچه از کیس استفاده نشود پس ‌از ۶ ماه منقضی خواهد شد و برای استفاده مجدد نیاز به کیس جدید دارید. بنابراین تا ۶ ماه پس ‌از دریافت کیس باید برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان اقدام کنید.

 • دانش زبان انگلیسی

مهارت زبان انگلیسی شما به‌ عنوان بخش جدایی ‌ناپذیر از ارزیابی آکادمیک برای دوره‌ های تحصیلی است که آزمون زبان انگلیسی را که SELT نامیده می ‌شود، حداقل باید با سطح B1 به پایان برسانید.

سطح  B1یعنی توانایی درک مسائل و مکالمات کار، مدرسه، اوقات فراغت و غیره است. برخی از دانشگاه‌ هایی که بدون مدرک زبان نیز می ‌توانند متقاضی را پذیرش کنند و از این آزمون برای ارزیابی زبان انگلیسی استفاده می‌ کنند که هم ‌تراز با نمره ۴ آیلتس است که فرد در بخش ‌های مختلف زبان کسب می کند.

 • اثبات تمکن مالی

برای اخذ ویزا متقاضی باید مدارکی را مبنی ‌بر توانایی تأمین هزینه‌ های شهریه و اقامت خود و حداقل برای یک ‌سال ارائه دهد که هزینه ‌ای بالغ ‌بر ۱۲ هزار پوند برای پوشش هزینه‌ های دوره سال اول تحصیلی است. به‌ صورت کلی بودجه‌ ای که باید ارائه دهید بسته به مدت دوره تحصیلی و رشته تحصیلی دانشگاه و شرایط زندگی شما متغیر است. اثبات تمکن مالی را با ارائه مدارک، وجوه نقد در حساب بانکی، سهام و نامه رسمی از حامی مالی خود می ‌توانید انجام دهید. اثبات تمکن مالی ۱۰ امتیاز را به ‌همراه دارد.

 • هزینه خدمات بهداشتی مهاجرت

مبلغ ۳۰۰ پوند هزینه دسترسی به خدمات بهداشتی ملی را باید به ‌صورت آنلاین در زمان درخواست ویزا بپردازید.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

برای اقدام به درخواست ویزای تحصیلی در کشور انگلستان متقاضی باید مدارک زیر را به ‌صورت کاملاً دقیق و ترجمه‌ شده به سفارت انگلیس ارائه کند.

 • پاسپورت فعلی به‌ علاوه پاسپورت‌ های قبلی
 • ۱ عکس پاسپورتی تازه گرفته ‌شده
 • فرم تأیید پذیرش برای تحصیل CAS که با امتیاز ۳۰ اثبات‌ شده باشد
 • مدارک اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • مدارک مالی و گردش حساب ۶ ماه گذشته
 • پرینت فرم درخواست آنلاین ویزای انگلیس
 • شناسنامه و سند ازدواج به ‌صورت ترجمه‌ شده
 • اطلاعات و نامه رضایت از والدین و یا قیم قانونی
 • نتایج آزمایشات پزشکی مبنی ‌بر سلامت روحی و جسمی
 • مدارک سوابق تحصیلی

ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

مهمترین مدرک بین المللی برای ارزیابی زبان انگلیسی آیتلس است که داشتن این مدرک برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور و به خصوص در دانشگاه های کشور انگلیس مهم است. اما برای بسیاری از متقاضیان این سوال پیش می آید که آیا می توان بدون مدرک زبان نیز در  انگلیس درس خواند یا خیر؟ اگر به صورت خلاصه بخواهیم بیان کنیم پاسخ بله است. درحالی که برخی دانشگاه ها تأکید زیادی بر داشتن مدک آیتلس دارند اما برخی دیگر روش های دیگری را نیز معرفی می کنند که جایگزین این مدارک زبانی است.

دو روش اصلی برای جایگزینی مدرک زبان این است که با اخذ ویزای توریستی 6 ماهه یک دوره آکادمیک در کالج و یا سایر مؤسسات این کشور بگذرانید که در آن ها به صورت تخصصی مهارت های لازم برای کسب مدارک آیلتس را می گذرانید. سپس باید دوباره به کشور برگردید و برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. راه دوم این است که از دوره های pre sessional  که دوره های پیش از تحصیل است استفاده کنید. این دوره ها پیش از دوره اصلی در دانشگاه برگزار می شود برای متقاضیانی است که قصد دارند بر روی مهارت های زبان انگلیسی خود کار کنند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

مراحل زیر را برای درخواست ویزای تحصیلی کشور انگلستان لازم است طی شوند:

 • ثبت ‌نام بیومتریک یعنی انگشت‌ نگاری و عکس ‌برداری دیجیتال در یکی از مراکز درخواست ویزا
 • ثبت ‌نام و تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • ارائه گواهی سل با نتیجه منفی
 • هزینه پردازش ویزا ۳۴۸ پوند
 • انجام مصاحبه حضوری

بطورکلی می توان گفت اولین قدمی که لازم است برای اخذ ویزای تحصیلی بردارید گرفتن پذیرش تحصیلی (اپلای) از یکی از دانشگاه ها، کالج ها و سایر مؤسسات آموزشی مورد تأیید سفارت انگلیس است. پذیرش تحصیلی در واقع مجوزی است که نشان می دهد دانشگاه شما را پذیرفته است و در آن قبول شده اید.

شانس گرفتن پذیرش تحصیلی برای دوره های کارشناسی، ارشد، دکترا و  فوق دکترا با یکدیگر متفاوت است. داشتن سابقه تحصیلی و ریز نمرات عالی، سابقه تحقیقات پژوهشی و مقالات معتبر، ارائه یک کیس خوب و انگیزه نامه و توصیه نامه و سایر عوامل، فاکتورهایی هستند که برای موفقت در گرفتن اپلای مؤثرند.

چنانچه می خواهید شانس خود را افزایش دهید انگلیس به شما اجازه می دهد به 5 دانشگاه درخواست خود را ارسال کنید. پس از آنکه موفق به دریافت نامه پذیرش شدید طی یک مدت زمان مشخص (دد لاین) فرصت دارید تا نسبت به اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنید.

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس

هزینه درخواست ویزا برای هر نوع از ویزا متغیر و به شرح زیر است:

 • دوره تحصیل کوتاه‌ مدت شش ‌ماهه، ۹۷ پوند
 • برای دوره کوتاه ‌مدت ۱۱ ماهه، ۱۸۶ پوند
 • برای دوره دانشجویی ۳۴۸ پوند
 • برای دوره دانش ‌آموزی ۳۴۸ پوند
 • برای تمدید ویزای فعلی ۴۷۵ پوند
 • برای تایید بیومتریک ۱۹ پوند
 • برای هزینه‌ های بهداشتی مهاجرت ۳۰۰ پوند در سال

البته موسسه مهاجرتی که جهت انجام امور مهاجرتی خود برمی گزینید به طور مستقیم بر روی هزینه های شما اثر گذار است. در چاوش مهاجر به عنوان بهترین موسسه مهاجرتی همواره سعی بر آن است که حداقل هزینه ها جهت انجام امور مهاجرتی دریافت شود.

مدت ‌زمان صدور ویزای تحصیلی انگلیس

درخواست ویزای شما پس ‌از ارسال بیومتریک شروع و بررسی خواهد شد که تقریباً ۳ الی ۴ هفته به طول می ‌انجامد. البته این زمان در کشورهای مختلف می ‌تواند متفاوت باشد. موضوعی که در زمان صدور ویزا می ‌تواند تأثیرگذار باشد نظم دهی به مدارک و ارائه دقیق آن ها است.

اعتبار و تمدید ویزای تحصیلی انگلیس

ویزای تحصیلی اغلب تا چهارماه پس‌ از پایان دوره تحصیلی معتبر است. اعتبار ویزا معمولاً به مدت دوره در رشته تحصیلی وابسته ‌است. حداکثر طول دوره برای دوره‌ های کارشناسی ۵ سال، برای دیپلم معمولاً ۲ سال، دوره ‌های مدارس ۶ سال، دوره کارشناسی و ارشد و دکتری ۲ سال است.

البته می‌ توانید پس ‌از اتمام دوره و برای شروع دوره جدید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید.

برای واجد شرایط بودن برای تمدید ویزای دانشجویی، باید در زمان درخواست در انگلستان حضور داشته باشید و برای تأمین وجوه مالی اقدام کنید و مدارک آن را ارائه کنید. متقاضیان باید قبل ‌از انقضای ویزای فعلی خود درخواست آنلاین خود را تکمیل کنند و همینطور هزینه‌ های اضافی تمدید ویزا را بپردازند.

به طور کلی، اگر می خواهید تحصیل خود را در انگلستان ادامه دهید، می توانید ویزای دانشجویی و دانش آموزی را تمدید کنید. شما نمی توانید هیچ یک از ویزای تحصیلی کوتاه مدت را تمدید کنید. از طرف دیگر، اگر به تازگی یک دوره تحصیلات تکمیلی یا فوق لیسانس را به پایان رسانده اید و می خواهید برای جستجوی کار تا دو سال در کشور بمانید، می توانید برای اخذ ویزای فارغ التحصیل اقدام کنید و ویزای خود را تغییر دهید. می توانید در صورت داشتن پیشنهاد کاری و تأیید صلاحیت از سوی یک کارفرمای دارای مجوز، برای ویزای کاری نیز درخواست دهید.

ویزای همراه والدین انگلیس

یکی از دغدغه های اصلی والدین برای تحصیل فرزندشان درکشور دیگر به خصوص در مقاطع پایین تر و دانش آموزی شرایط زندگی است. یک خبر خوب این است که والدین و همسران می توانند همراه با ویزای تحصیلی برای فرزند و همسر خود، برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند.

اگر با ویزای دانشجویی وارد انگلستان می شوید، همسر و فرزندان زیر 18 سال شما می توانند شما را همراهی کنند. با این حال، این تنها در صورتی مجاز است که دوره شما حداقل نه ماه و یا اگر یک دانش آموز تحت حمایت دولت باشید، شش ماه طول بکشد. برای حمایت از افراد تحت تکفل خود به بودجه کافی نیاز دارید زیرا آن ها مجاز به کار نیستند.

ریجکت ویزای تحصیلی انگلیس

موفقیت در اخذ ویزای انگلستان بنابر بخت و اقبال نیست، بلکه نتیجه آمادگی خوب و ارائه مدارک مناسب و دقیق است. شما باید از قبل آماده باشید و تمام تلاش خود را بکنید تا درخواست رد نشود. برخی از دلایل اصلی رد شدن ویزای تحصیلی Tier 4 عبارتند از:

 • کمبود اسناد و مدارک لازم

دانشجویان باید دستورالعمل های تعیین  شده برای ویزا را به صورت دقیق اجرا کنند و باید از قبل با تمام مدارک آماده شوند. مدارک ارائه شده باید اصل باشد. در صورتی که قادر به ارائه مدرک اصلی نیستید، باید یک توضیح نامه به همراه داشته باشید.

 • کمبود وجوه و مدارک مالی

هر دانشجو باید ماهانه حداقل 1334 پوند برای اقامت در بریتانیا برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی خود در نظر داشته باشد و مدارک تأمین آن را ارائه کند، در صورت عدم رعایت این موضوع واضح است که درخواست رد خواهد شد.

 • ترجمه نا صحیح

دانشجویان باید مدارک ترجمه شده حاوی تاریخ، نام، امضا و اطلاعات تماس مترجم را ارائه کنند.

 • مصاحبه متقاضی

در مصاحبه از متقاضیان سوالاتی در مورد انتخاب رشته و برنامه های آینده پرسیده می شود. دانشجویان باید در مورد برنامه و مقاصد تحصیلی خود کاملاً واضح باشند و باید بتوانند مصاحبه کنندگان را در مورد انتخاب خود برای تحصیل در انگلستان متقاعد کنند.

در این مقاله تلاش کرد تمامی شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلیس ارائه شوند. با این حال در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مهاجرت موسسه چاوش مهاجر در تماس باشید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

اخذ ویزای تحصیلی انگلیس چگونه است؟

جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلیس ابتدا باید از یک موسسه آموزشی معتبر مانند مدارس، کالج و دانشگاه‌ ها پذیرش بگیرید. سپس نامه پذیرش به همراه مدارک مالی تحصیلی و هویتی را برای درخواست ویزا کامل کنید و پس ‌از پرداخت هزینه و انجام مصاحبه حضوری در سفارت منتظر دریافت ویزای تحصیلی باشید.

آیا می ‌توان برای ویزای تحصیلی انگلیس بدون مدرک زبان اقدام کرد؟

ارائه مدرک آیلتس برای دریافت ویزای تحصیلی در انگلستان ضروری نیست. در بیشتر موارد تأییدیه پذیرش برای تحصیل CAS که از طرف یک موسسه معتبر در انگلستان صادر شده باشد برای تأیید مهارت ‌های زبانی دانشجو کفایت می ‌کند.

هزینه تحصیل در انگلیس چگونه است؟

دانشگاه‌ های بریتانیا در ۲ سطح شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین ‌المللی در نظر دارند که تا ۹ هزار پوند در سال هزینه دارد.

امکان تحصیل رایگان در انگلیس برای دانشجویان بین ‌المللی وجود دارد؟

تعداد بسیار کمی از کالج و دانشگاه‌ های انگلیس بدون شهریه و یا با شهریه ارزان هستند. تعداد کالج‌ های رایگان بسیار نادر است به ‌خصوص برای دانشجویان بین ‌المللی تنها در صورت داشتن بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان برای متقاضی فراهم است.

آیا برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر، هیچ محدودیت سنی جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلستان وجود ندارد. تمامی کودکان ۴ تا ۱۷ سال برای ویزای تحصیلی در مدارس این کشور و بالای ۱۸ سال می ‌توانند برای تحصیل در دانشگاه‌ ها و کالج ‌های بریتانیا برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code