مقایسه تحصیل در کانادا و انگلیس

انگلیس و کانادا دو مقصد محبوب برای تحصیل دانشجویان و دانش آموزان بین المللی هستند که هر دوی آن ها از سیستم های برتر آموزشی بهره می برند و دارای مدارس و دانشگاه های برتر در سراسر دنیا محسوب می شوند. مقایسه تحصیل در کانادا و انگلیس و بررسی تمامی جوانب آن، موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم و تحصیل در این دو کشور را در تمامی فاکتورهای مهم برای دانشجویان خارجی بررسی خواهیم کرد. در صورت تمایل با ما همراه باشید.

مقایسه تحصیل در کانادا و انگلیس

تحصیل در مدارس و تحصیلات آموزش عالی در انگلیس و کانادا را از جهات مختلف مانند مدارک در سیستم های آموزشی، هزینه ها، دانشگاه های برتر و… می توان بررسی کرد.

  • مدارک تحصیلی

کانادا: طبق سیستم آموزشی کانادا، کالج های این کشور دیپلم و یا گواهی تحصیل می دهند. کالج ها و مؤسسات فناوری، کالج های اجتماعی و دانشکده های هنرهای کاربردی در زمینه های شغلی کاربردی و مهارت محور آموزش می دهند و دوره های تحصیلی مختلفی را برگذار می کنند  و در آخر دیپلم و گواهی پایان دوره را به دانشجو اعطاء می کنند.  در حالی که مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تنها در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور اعطاء می شود.

انگلستان: در انگلستان نیز پس از گذراندن دوره های دانش آموزی، افراد می توانند برای ادامه تحصیلات دو ساله در کالج های انگلستان پذیرش بگیرند. ولی برای دریافت مدرک لیسانس نیاز است که یک دوره سه ساله را در دانشگاه های این کشور بگذرانید.

  • دانشگاه های برتر

اگر بخواهیم برتری در رتبه بندی جهانی QS در سال جاری را برای دانشگاه های این دو کشور داشته باشیم، انگلستان قطعاً برنده است. البته این به این معنی نیست که دانشگاه های کانادا سهمی در این رتبه بندی ندارند. 7 دانشگاه برتر در هر دو کشور عبارتند از:

کانادا: دانشگاه تورنتو (Toronto)، دانشگاه McGill، دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)، دانشگاه مونترال (Montreal) ، دانشگاه آلبرتا (Alberta)، دانشگاه واترلو (Waterloo)

انگلیس: دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، امپریال کالج لندن، کالج دانشگاهی لندن، دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه منچستر، کینگز کالج لندن

  • برترین دوره های تحصیلی

اغلب دوره های زیر توسط دانشجویان بین المللی در این دو کشور انتخاب و شناخته می شوند.

کانادا: علوم کشاورزی و جنگلداری، مدیریت کسب و کار، علوم زیستی، سلامت و پزشکی، فناوری اطلاعات (IT) و علوم کامپیوتر، رشته های دارایی و مالی، رشته های مهندسی، زمین شناسی، هتل داری، مدیا رسانه و روزنامه نگاری (ژورنالیست)، منابع انسانی و روانشناسی

انگلیس: پرستاری، روانشناسی، حقوق، علوم کامپیوتر، طراحی و دیزاین، پزشکی بالینی، رشته های وابسته به پزشکی، مطالعات تجاری و اداری، مدیریت کسب و کار، رشته های علوم ورزشی، علوم زیستی، سلامت و پزشکی

  • شرایط پذیرش تحصیلی

شرایط پذیرش دانشگاهی یکی دیگر از بخش هایی است که در مورد تحصیل در کانادا و انگلیس می توان بررسی کرد.

کانادا: مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه اگرچه در دانشگاه های مختلف، متفاوت است برخی مدارک اصلی را باید برای ثبت نام ارائه داد که عبارتند از: کپی آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات برخی دروس در دوره های MBA و کاشناسی ارشد، توصیه نامه اساتید (LOR) و انگیزه نامه (SOP)

نمرات آزمون مهارت انگلیسی یکی از این موارد، C1 Advanced، IELTS و TOEFL. اگر در حال گذراندن دوره ای در زبان فرانسه هستید، به نمرات یکی از آزمون های مهارت فرانسه نیاز دارید: DALF، TEF، TCF، و DELF.

مدارک مبتنی بر توانایی مالی پرداخت هزینه های تحصیل مانند شهریه و هزینه های زندگی

انگلیس: حداقل نمرات واجد شرایط بودن و برنامه های تحصیلی در دانشگاه و مؤسسات مختلف، متفاوت است. ممکن است از داوطلبان خواسته شود که نمرات برخی دروس را برای دوره های خاص ارسال کنند. برخی از دانشگاه ها نیز نوبت های مصاحبه و آزمون ورودی دانشگاه های خاص خود را برگزار می کنند.

در مورد دوره های مدیریت باید چند سال سابقه کار قبلی داشته باشید.

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه های انگلستان آیلتس، PTE و تافل است. داشتن نمره آیلتس 6.5، شامل نمره 6، مورد قبول اکثر دانشگاه های انگلستان است.

  • هزینه شهریه

یکی از مهمترین بخش هایی که در مقایسه تحصیل در کانادا و انگلیس به عنوان یک دانشجوی خارجی باید در نظر بگیرید هزینه های شهریه در این دو کشور است. هزینه هایی که در زیر آورده شده است به صورت بازه تقریبی است، زیرا بسته به نوع دانشگاه، نوع رشته و دوره تحصیلی هزینه ها متغیر است اما به صور کلی هزینه تحصیل در این دو کشور عبارتند از:

انگلستان دوره کارشناسی: 8000 تا 14000 پوند در سال

انگلستان دوره های کارشناسی ارشد و دکترا: 10000 تا 20000 پوند در سال

کانادا دوره کارشناسی: 5000 تا 20000 دلار کانادا در سال

کانادا دوره های کارشناسی ارشد و دکترا: 8000 تا 25000 دلار کانادا در سال

هزینه های شهریه و تحصیل در انگلیس و بخصوص در شهرهای بزرگتر مانند لندن بیشتر است.

  • هزینه زندگی

علاوه بر شهریه، هزینه های زندگی نیز بخش اعظم بودجه شما برای تحصیل در یک کشور خارجی را مصرف می کند. هزینه های محل زندگی و اجاره، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه حمل و نقل و… همگی می تواند در شهرهای مختلف، متفاوت باشد. هزینه های خوراک و پوشاک و سرگرمی ها را نیز به موارد زیر اضافه کنید.

زندگی در خوابگاه دانشگاه انگلستان: 3600 تا 4000 پوند درسال

زندگی در خوابگاه دانشگاه کانادا: 3000 تا 8000 دلارکانادا در سال

اجاره اتاق خصوصی در انگلیس: 4000 تا 6000 پوند در سال

اجاره اتاق خصوصی در کانادا: 7000 تا 9000 دلار کانادا در سال

حمل و نقل عمومی در انگلیس: 1500 تا 1800 پوند در سال

حمل و نقل عمومی در کانادا: 900 تا 1200 دلار کانادا در سال

قبوض در انگلستان: 200 تا 500 پوند در سال

قبوض در کانادا: 600 تا 1000 دلار کانادا در سال

اینترنت در انگلستان: 100 تا 150 پوند در سال

اینترنت در کانادا: 400 تا 600 دلار کانادا در سال

  • کار حین تحصیل

یکی از نکات مثبت برای دانشجویان بین المللی حین تحصیل در کانادا و انگلیس، امکان کار کردن و تأمین برخی هزینه های زندگی است.

کانادا: در طول دوران دانشجویی طبق مجوز دانشجویی، مجاز به کار در داخل دانشگاه و یا کارفرمایی که با دانشگاه در ارتباط است، هستید. برای اینکه بتوانید با این کارفرما کار کنید ابتدا باید معیار های واجد شرایط بودن را فراهم کنید. البته باید بدانید تنها در طول دوره تحصیل مجاز به کار هستید و پس از آن باید کار را متوقف کنید.

انگلستان: با داشتن ویزای تحصیلی انگلستان به عنوان یک دانشجوی بین المللی می توانید به صورت پاره وقت و تا 20 ساعت در هفته در محوطه دانشگاه و یا کارفرمای مرتبط با دانشگاه کار کنید. شما همچنین می توانید خارج از دانشگاه خود نیز بسته به شرایط و ضوابط برنامه تحصیلی و الزامات دانشگاه کار کنید.

  • اقامت پس از تحصیل

از آنجایی که برای بسیاری از دانشجویان بین المللی امکان اقامت بیشتر پس از پایان تحصیلات و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری و یا اقامت دائم یکی از موضوعات مهم است ذکر این نکته اهمیت دارد که بدانید در کانادا و انگلیس امکان تمدید اقامت وجود دارد یا خیر.

دانشجویان خارجی در انگلستان که دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر هستند پس از اتمام تحصیل در دانشگاه می توانند تا 24 ماه بعد نیز در انگلستان بمانند.

همچنین در کشور کانادا نیز گزینه های اقامتی وجود دارد که دانشجویان امکان اقامت پس از تحصیلات خود را داشته باشند. به عنوان نمونه دانشجویان با مدرک کارشناسی پس از اتمام تحصیلات می توانند برای مجوز کار که با نام PGWP شناخته می شود اقدام کنند.

جمع بندی

اگر بخواهیم به یک جمع بندی در مورد مقایسه تحصیل در کانادا و انگلیس برسیم، می توان گفت هر کدام ازین کشورها مزایای خاص خود برای تحصیل دانشجویان دارند.

انگلستان دارای برترین دانشگاه های دنیا است و دارای کیفیت بالایی در آموزش است بر همین اساس دولت این کشور برنامه های بسیاری برای جذب دانشجویان برتر از سراسر دنیا را دارد. از طرفی هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا پایین تر است و فرصت های کاری خوبی را در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهد.

اگر هنوز در مورد تحصیل در انگلستان و تحصیل در کانادا دچار تردید هستید، تنها کافیست با کارشناسان موسسه چاوش مهاجر در تماس باشید تا در مورد شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی مشاوره لازم را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *