تحصیل در انگلیس

همانطور که ممکن است بدانید کشور انگلستان از سطح علمی و کیفیت آموزش عالی در بین کشورهای جهان برخوردار است. این کشور به تربیت دانشمندان نخبه و تعلیم آن ها شهرت دارد. کافیست به پیشینه درخشان علمی و فرهنگی انگلستان نگاهی بیندازید، خواهید دانست که تحصیل در انگلیس تا چه حد در موفقیت های آتی شما تأثیرگذار است.

 سیستم آموزش عالی این کشور به تمام نکات ریز و درشت در رابطه با روحیات دانشجو و نیازهای اولیه و پیشرفته آن حساس است.

دارای ساختمان‌ های فرهنگی بسیار زیبایی مانند موزه‌ ها، کتابخانه ‌ها و گالری است که بازدید از آن ها برای تمام دانشجویان و دانشجویان بین المللی آزاد است. اگر چند قدم در بین کتابخانه های آن راه بروید حتی اگر تمایلی به درس ‌خواندن نداشته باشید، عاشق درس‌ خواندن در کتابخانه‌ ها و دانشگاه‌ های انگلیس خواهید شد.

دلایل محبوبیت تحصیل در انگلستان

کسب مدارک تحصیلی از انگلستان جایگاه شما را در کسب موقعیت های شغلی بسیار بهبود می بخشد. تحصیل در هر دانشگاهی از این کشور یک رزومه عالی برای شما محسوب می شود. گزینه های شما برای انتخاب رشته بسیار زیاد است و دانشگاه های آن طیف وسیعی از گزینه ها را به متقاضیان ارائه می دهند.

دانشگاه، کالج ها و مدارس این کشور در صدر رتبه بندی دانشگاهی جهانی قرار دارند و استاندارد بالای آموزشی آن از دیر باز تا کنون، مرجعی برای تعیین کیفیت آموزش در سراسر دنیا بوده است.

مدارس و دانشگاه های این کشور با ایجاد محیطی سالم، علمی، خلاقانه و چالش برانگیز سعی در ارتقای کیفیت آموزشی خود دارند.

هزینه های تحصیل در انگلیس

محبوبیت دوره های چهار ساله در انگلستان در حال افزایش است اما در حال حاضر اکثر برنامه های تحصیلی در انگلستان سه ساله هستند و دوره کارشناسی ارشد معمولاً بین یک تا دو سال است. به طور معمول دوره های تحصیلی در انگلستان کوتاه تر از سایر کشورها همچون تحصیل در آمریکا است، بنابراین از این نظر یک نکته مثبت در صرفه جویی در هزینه ها محسوب می شود.

با این حال تحصیل در انگلیس نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا همیشه گرانتر است. به خصوص با بالارفتن نرخ ارز برای دانشجویان بین المللی تحصیل در این کشور می تواند هزینه های گزافی داشته باشد. شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در بریتانیا با نرخ های متفاوتی اخذ می شود.

همانگونه که اشاره شد هزینه تحصیل در کشور انگلیس نسبت‌ به کشورهای دیگر بالاتر است. به‌ همین دلیل اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید حتماً برنامه ‌ریزی دقیقی بر روی بودجه خود داشته باشید. شهروندان غیرانگلیسی نمی ‌توانند برای وام ‌های دانشجویی درخواست کنند بنابراین راه ‌های دیگری مانند بورسیه، کمک مالی خانواده و هر راهکار دیگری که می ‌توانید برای صرفه‌ جویی و تأمین هزینه‌ ها مانند کار دانشجویی را باید در برنامه خود قرار دهید.

 زندگی دانشجویی در انگلستان

اگر می ‌خواهید هم دوران بسیار خوبی را از زمان دانشجویی خود داشته باشید و هم علم و دانش خود را بیشتر کنید دانشگاه انگلیس برای شما بهترین گزینه است. درس‌ خواندن در دانشگاه ‌های انگلستان از آن دوره ‌هایی است که برای شما خاطرات بسیاری به‌ همراه دارد و تا سال‌ ها از این خاطرات برای افراد نزدیک خود تعریف خواهید کرد.

 شما با دانشجو شدن در انگلیس می ‌توانید از مزایای زیادی در این کشور بهره مند شوید. مانند استفاده رایگان از آثار فرهنگی و موزه‌ ها و حتی در برخی مواقع به‌ صورت تخفیف دانشجویی امکان بازدید خواهید داشت.

دغدغه هر دانشجویی رفت ‌وآمد است. باید بدانید که سیستم حمل ‌ونقل عمومی انگلیس بسیار پیشرفته است به ‌طوری ‌که رفت ‌و آمد برای شما نه ‌تنها راحت، بلکه لذت ‌بخش هم خواهد بود.

نکته دیگری که فکر یک دانشجو را مشغول می ‌کند دریافت مدرک معتبر است. مدارک تحصیلی عالی این کشور دارای اعتبار بین‌ المللی است و شما با داشتن مدرک بین ‌المللی می ‌توانید در هر کشوری از دنیا به بازار کار وارد شوید و از یک شغل بسیار خوب با درآمد بالا بهره‌مند شوید.

بدون شک ورود به دانشگاه انگلیس سختی های خاص خود را دارید اما در صورت موفقیت، هم دوران دانشجویی بسیار راحتی خواهید داشت و هم آینده خود را به راحتی تأمین خواهید کرد. در ان صورت آینده شغلی خود را نیز تضمین ‌شده بدانید. پس شک نکنید و تمام تلاش خود را برای ورود به این دانشگاه ‌ها انجام دهید.

سیستم حمل ونقل در این کشور بسیار پیشرفته است و ناوگان حمل و نقل عمومی آن رفت و آمد را برای دانشجویان کم هزینه و آسان نموده است.

انواع مقاطع تحصیلی در انگلیس

مدت ‌زمان درس‌ خواندن در این کشور دوازده‌ ساله است. مقطع تحصیلی در این کشور دارای ۵ بخش است. بخش اول سال اولیه تحصیل، بخش دوم ابتدایی، بخش سوم متوسطه، بخش چهارم آموزش عالی قبل ‌از دانشگاه و بخش پنجم آموزش عالی دانشگاهی است. در ادامه تمامی موارد ذکر شده را بررسی خواهیم کرد.

 • تحصیل در مدارس انگلیس

تحصیل در مدارس انگلستان به این صورت است که برای مادران و پدران و همچنین دانش ‌آموزان محبوبیت زیادی دارد. زیرا در این کشور جدا از مدارس روزانه، مدارس شبانه ‌روزی تک جنسیتی که یا دخترانه یا پسرانه باشد نیز وجود دارد.

نکته جالب توجه این است که مدارسی هستند که به ‌صورت تخصصی روی یک رشته خاص مانند موسیقی، ورزش و هنر تمرکز دارند. از جمله مدارس معتبر در این کشور که مناسب برای محصلین بین المللی است عبارتند از:

 • مدرسه بروکس بریتانیا Brookes UK
 • مدرسه ویندرمر Windermere
 • مدرسه ژانین مانوئل لندن   Ecole Jeannine Manuel London
 • هاوس برکشایر  House Brekshire
 • مدرسه بد فورد Bedford school
 • مدرسه فولهام Fulham School
 • کالج دخترانه هاروگیت Harrogate Ladies College

 

مدارس ایرانی در انگلیس

شاید شما شرایطی داشته باشید که نگران بهترین مدارس انگلیسی نباشید و تمایل نداشته باشید فرزندان شما در مدارس انگلیسی درس بخوانند شما می ‌توانید آن را در مدرسه ایرانی بگذارید و به‌ دنبال مدرسه ایرانی در کشور انگلستان باشید. خبر خوب این است که در کشور انگلیس مدرسه خوب برای فارسی زبانان نیز وجود دارد و شما اگر نمی ‌خواهید در مدرسه انگلیس فرزندانتان رشد کنند، می ‌توانید فرزندان خود را در این مدرسه ایرانی ثبت نام کنید. مدارس ایرانی عبارت ‌اند از مدرسه ایرانی هدف، مدرسه ایرانی راضی و مدرسه ایرانی رستم.

شهریه تحصیل در مدارس انگلستان

بعد از پیدا کردن یک مدرسه مناسب برای فرزندانتان اطلاعات در رابطه با شهریه هر مدرسه مهم است. معمولاً مدارس در انگلیس به ‌صورت رایگان هستند اما برای دانش آموزان مهاجر و غیرانگلیسی تمام مدارس انگلیس از دولتی تا خصوصی دارای شهریه سالانه ۱۰ تا ۲۰ هزار پوند هستند.

 شرط ثبت ‌نام در این نوع مدارس وجود قیم قانونی برای دانش‌آموز در انگلیس است. درغیراین‌ صورت تحصیل در مدارس شبانه‌ روزی تنها با انتخاب باقی ‌مانده برای دانش‌آموزان خواهد بود. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه ‌روزی بیشتر از مدارس دولتی بوده و با توجه به تفاوتی که بین هر مدرسه وجود دارد، میزان شهریه نیز متفاوت خواهد بود.

تحصیل در دانشگاه های انگلیس

تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های انگلستان به شرح زیر است:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان

معمولاً تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت ۳ سال است اما اگر شما جزء دانشجویان برتر باشید در صورت بررسی نمرات شما می ‌توانید آن را دوساله تمام کنید. البته بعضی رشته‌ های کارشناسی مانند مهندسی علوم پایه ۴ سال طول می ‌کشد اما برنامه دوره‌ های سریع دو ساله نیز وجود دارد. البته این مدت را برای تمام رشته‌ ها نمی ‌توان در نظر گرفت.

یک مدرک به اسم مدرک دوگانه ممتاز وجود دارد که به دانشجویان کارشناسی این اجازه را می ‌دهد که در دو رشته تحصیل کنند. برنامه دیگری هم وجود دارد که با آن دوره ساندویچی می ‌گویند که می توانند در این دوره تحصیل کنند. این دوره به گونه ای طراحی شده که 3 سال آن با تحصیل و یک ‌سال دیگر آن به کار کردن در زمینه رشته تحصیلی آن ها سپری می ‌شود و این افراد را برای کار در آینده بسیار آماده  می ‌کند.

برخی از مدارکی که برای دوره لیسانس نیاز دارید را در زیر آورده ایم اما به‌ هیچ‌ عنوان به این مدارس اکتفا نکنید و حتماً از دانشگاهی که پذیرش گرفته اید مدارک لازم را جهت ارائه به آن ها جویا شوید.

 • مدرک دیپلم و پیش ‌دانشگاهی
 • مدرک زبان آیلتس ۶ به بالا
 • ریز نمرات دیپلم و پیش ‌دانشگاهی
 • مدارک شناسایی
 • ویزای تحصیلی انگلیس
 • انگیزه نامه
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد انگلیس

شما با تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد شانس خود را برای پیدا کردن کار دوبرابر می‌ کنید. انواع دوره ‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ‌ارشد به ‌شرح زیر است.

 1. مستر دانش‌ محور

مدرک مستر دانش‌ محور مانند دوره لیسانس بر پایه آموزش، برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ ها است و جنبه تحقیقاتی در آن نسبت به مستر پژوهش محور کمتر است.

 ۴ نوع برنامه تحصیل در دوره مستر دانش ‌محور وجود دارد این ۴ نوع برنامه شامل:

 ارشد هنر ‌MA، ارشد علوم پایه MSC، ارشد مدیریت بازرگانی MBAو ارشد مهندسی Meng است. تحصیل در هر کدام از برنامه به مدت ۱ تا ۲ سال به ‌صورت تمام ‌وقت صورت می‌ گیرد.

 1. مستر پژوهش محور

مدرک مستر پژوهش محور به دانشجویان امکان برخورداری از دسترسی بیشتر برای کار و پژوهش را می ‌دهد. در این دوره دانشجویان تحصیل خود را از طریق ارائه یک پایا‌نامه و زیر نظر یکی از اساتید دانشگاهی پیش می‌ برند. مدت ‌زمان تکمیل دوره مستر پژوهش محور به مدت ۲ تا ۴ سال به طول می ‌انجامد و شامل نوشتن و ارائه یک پایا‌نامه ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار کلمه‌ ای است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در دوره کارشناسی ‌ارشد انگلیس می ‌تواند شامل موارد زیر باشند:

 • داشتن ریز نمرات سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان که باید آیتلس بالای ۷ باشد اما بعضی از دانشگاه‌ ها مدرک تافل را نیز می ‌پذیرند
 • در رشته کارشناسی ‌ارشد باید علاوه‌ بر مدارک بالا نمره قبولی در آزمون GRE- GMAT را داشته باشید
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • معرفی ‌نامه که این نامه باید توسط اساتید راهنمای شما در دوره کارشناسی داده شود و اهمیت زیادی برای پذیرش در مقامات بالای تحصیلی دارد.
 • تحصیل در مقطع دکترای انگلیس

تحصیل در مقطع دکترا در مدت ۳ یا ۶ سال است که اگر تمام ‌وقت درس بخوانید ۳ سال و اگر به ‌صورت پاره‌ وقت بخوانید ۶ ساله پایان می‌ پذیرد.

جهت پذیرش در دانشگاه انگلیس در مقطع دکترا باید یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهید. این پروپوزال باید توسط ۱ متخصص دانشگاهی تأیید شود. بعد از گرفتن تأییدیه شما مدارک ضروری جهت ارائه به دانشگاه را آماده می ‌کنید. این مدارک شامل:

 • مدارک تحصیلی پیشین دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال تحقیقاتی که در ابتدا تهیه کرده اید
 • برای تحصیل درمقطع دکتری در انگلیس نیاز به آزمون ورودی ندارید اما آیلتس ۷ واجب است.

ویزای تحصیلی برای تحصیل در انگلیس

در این مقاله تلاش شد توضیحاتی ارائه شود که بتواند مسیر را برای شما هموار کند زیرا هم ‌اکنون آگاه شده ‌اید که برای هر مقطع چه مدارکی نیاز است و چه دانشگاهی و مدارس بهترین اند.

 در نظر داشته باشید برای ورود به انگلیس به قصد تحصیل، اخذ ویزای تحصیلی انگلیس پس از پذیرش در دانشگاه، کالج و مدارس این کشور اصلی ترین مرحله ای است که باید برای ورود به این کشور انجام شود.

انواع مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی بریتانیا مانند ویزای تحصیلی کوتاه ‌مدت، ویزای دانش ‌آموزی و دانشجویی انواع ویزای دیگر شامل:

 • پاسپورت
 • مدارک زبان انگلیسی مورد نیاز
 • تأیید و حمایت مالی در طول اقامت
 • عکس قابل ‌شناسایی و جدید از متقاضی
 • مدارک هویتی و رضایت والدین

و بسیاری از مدارک دیگر که در مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس به تفصیل ارائه شده اند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در هر دانشگاه و مدرسه ای در انگلیس ممکن است متفاوت باشد، لذا توصیه ما این است که ظوابط، مدارک و ملاحضات هر مرکز را طبق دستورالعمل های خودشان در سایت آنان بررسی کنید.

کار دانشجویی در کنار تحصیل در انگلستان

شما با گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس می ‌توانید با توجه به مقطع تحصیلی، زمان مشخصی را به کار دانشجویی بپردازید از کار در داخل همان دانشگاه گرفته تا کارهای در خارج از محدوده دانشگاه.

به ‌صورت کلی اگر یک دانشجوی تمام ‌وقت در مقطع کارشناسی باشید توصیه ما این است که بیشتر از ۱۵ ساعت در هفته کار نکنید. حداقل حقوق در انگلیس به‌ازای هر ۸ ساعت ۸ پوند است و گوشه ای از مخارج  شما در این کشور را تأمین خواهد کرد.

تحصیل در انگلیس اگرچه رویایی است که ممکن است سخت به دست بیاید اما در موسسه مهاجرتی چاوش مهاجر تمام تلاش کارشناسان ما این است که در مسیر اخذ ویزای تحصیلی کشور آرزوهایتان، بهترین و مطمئن ترین راهکار و مشاوره را به متقاضیان ارائه دهیم و در این موفقیت شریک باشیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان چاوش مهاجر در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *