تحصیل در آمریکا

ایالات ‌متحده هرساله میزبان نخست دانشجویان بین ‌المللی از سراسر دنیا است. کیفیت آموزش، سیستم آموزشی جامع و منحصربه ‌فرد، محیط تلفیقی از فرهنگ‌ های متفاوت و فرصت‌ های درخشان بخشی از دلایلی است که دانشجویان بین ‌المللی را علاقمند به تحصیل در آمریکا کرده ‌است.

برترین مزایای تحصیل در آمریکا

از برترین مزایایی که با تحصیل در آمریکا به دست می آید، عبارت‌ اند از:

  • برتری علمی

در سیستم رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های برتر جهان ایالات ‌متحده دارای ۱۰ دانشگاه برتر از ۱۰۰ دانشگاه برتر در سراسر دنیا است. استانداردهای آکادمیک در مؤسسات آموزش‌ عالی آمریکا بسیار بالاست.

به ‌علاوه کانادا و آمریکا جمعاً با حدود ۲۰۴ مورد از برترین مدارس در این رتبه بندی حضور دارند.

  • طیف گسترده در سیستم آموزشی

دانشگاه‌ ها و کالج ‌های آمریکا، دوره‌ ها و برنامه‌ های وسیعی برای متقاضیان تحصیلی در نظر دارند. امکان دسترسی به محتوای دوره ‌های تحصیلی پیش ‌از انتخاب رشته به کشف علاقه موضوعی دانشجویان نسبت ‌به رشته مدنظر خود در مقطع تحصیلی پیش رو کمک شایانی می ‌کند. از این‌ رو یکی از منعطف ‌ترین سیستم‌ های آموزشی را دارا است.

  • پشتیبانی از دانشجویان بین‌ المللی

عادت به زندگی جدید در آمریکا برای دانشجویان مهاجر از نظر دانشگاه‌ های آمریکا مسئله مهمی است. با برگزاری کارگاه ‌های آموزشی منظم سعی شده دانشجویان را به سبک جدید زندگی در آمریکا عادت دهند.

هزینه‌ های تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا برای دانشجویان خارجی می‌ تواند امری گران ‌قیمت باشد. مدیریت مؤثرتر هزینه ‌های زندگی دانشجویی به کاهش هزینه های تحصیل در این کشور کمک می کند. اما اطلاع دقیق از هزینه های زندگی در آمریکا فاکتوری مهم است. پیش ‌از هر چیز باید هزینه‌ هایی مانند غذا، لباس و هزینه ‌های درمانی، سفر و شهریه خود را در نظر بگیرید.

بدون شک اصلی ‌ترین هزینه مربوط به شهریه خواهد بود. شهریه دانشگاه‌ های خصوصی نسبت ‌به دانشگاه‌ های عمومی و دولتی بیشتر است.

 شهریه مدرسه و دانشگاه‌ های مختلف با توجه به مکان، سطح علمی و یا مدرک می ‌تواند متفاوت باشد. دوره‌ های علوم انسانی، هنر و آموزش ارزان ‌قیمت ‌تر از رشته‌ های پزشکی و مهندسی هستند. همچنین هزینه‌ های تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد نیز بالاتر است.

 تحصیل در دوره‌ های MBA تا حدود ۳۵ هزار دلار در سال نیز ممکن است هزینه ‌بر باشد.

 محل سکونت شما نیز از بزرگ‌ ترین هزینه‌ های تحصیل در یک کشور دیگر است. اکثر دانشگاه‌ های ایالات ‌متحده برای دانشجویان بین ‌المللی امکان اقامت در محوطه را ارائه می ‌دهند که بسیار مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر است. اما باید یک درخواست جداگانه برای آن بدهید.

 در صورت عدم موفقیت می ‌توانید در آپارتمان ‌های دانشجویی با چندین دانشجوی دیگر هم‌ خانه شوید. خرید مایحتاج زندگی، فعالیت ‌های اجتماعی، رفت ‌و آمد و هزینه‌ های درمانی را نیز باید در نظر داشته باشید.

مقاطع تحصیلی در امریکا

سیستم آموزشی آمریکا شامل ۴ مقطع تحصیلی از دبستان، راهنمایی، دبیرستان و آموزش عالی تشکیل ‌شده است.

  •  مقطع فوق ‌دیپلم

2 سال، شامل تحصیل همراه با برنامه ‌های شغلی است و معادل ۲ سال اول یک دوره کارشناسی است.

  •  مقطع کارشناسی

۳ الی ۴ سال است که شامل دروس اصلی و فرعی و انتخابی است. دانشجویان سال اول، دوم جونیور و ارشد نامیده می ‌شوند.

  •  کارشناسی‌ ارشد یا پروفشنال

۱ تا ۳ سال، البته مدت ‌زمان دوره بستگی به رشته تحصیلی دارد. در این دوره دانشجویان به سمت حرفه خاصی هدایت می‌ شوند.

  •  کارشناسی ‌ارشد آکادمیک

۲ سال، در رشته‌ های سنتی، علوم انسانی و هنری است.

  •  دکترا یا PhD

5 ‌تا ۸ سال، مدرک دکترا زیر نظر مشاور هیئت ‌علمی و پس‌ از اتمام پایان‌ نامه و دفاع موفق در مقابل هیئتی از اعضای هیئت ‌علمی دانشگاه به فرد اعطا می ‌شود.

انواع مؤسسات آموزشی در آمریکا

همانگونه که اشاره شد انواع مختلفی از مؤسسات آموزش در ایالات متحده وجود دارد که عبارت ‌اند از:

  • کالج

 کالج یا دانشکده ها به‌ صورت محلی یک گزینه مقرون ‌به‌ صرفه برای تحصیل هستند و از دانشگاه‌ ها کوچک ‌ترند. مدارک ارائه‌ شده توسط آن ها در مقطع کاردانی ۲ سال و تا کارشناسی است.

با مدرک کاردانی کالج می ‌توان ۲ سال بعدی را برای دریافت مدرک کارشناسی به دانشگاه مراجعه کرد.

  • دانشگاه

 ۲ نوع دانشگاه در آمریکا وجود دارد که مدرک کارشناسی‌ ارشد، دکترا و فوق ‌دکترا مبتنی بر تحقیق را ارائه می ‌کنند. دانشگاه‌ های دولتی در آمریکا توسط ایالت تأسیس و اداره می ‌شوند و مخارج دانشگاه‌ های خصوصی از طریق شهریه و کمک ‌های مالی تأمین می ‌شوند.

دوره تحصیل در آمریکا

دوره تحصیلی و مدت ‌زمان دوره کاملاً بستگی به دانشگاه و رشته تخصصی دارد. دوره‌ های کارشناسی اکثراً 3 تا 4 سال، ارشد ۱ تا ۲ سال و مدارک دکترا ۴ تا ۷ سال است.

 شروع ترم ‌های تحصیلی در کالج و دانشگاه‌ های این کشور شامل ترم پاییز و شروع در ماه آگوست، ترم بهار در ژانویه/ فوریه و گاهاً در ترم تابستان برای تعداد محدودی از مراکز بین ماه‌ های می و آگوست برگزار می ‌شود.

تحصیل رایگان در آمریکا

امکان تحصیل رایگان در آمریکا برای دانشجویان ایرانی و در کل دانشجویان بین‌المللی امکان ‌پذیر نیست، چرا که دوره تحصیلات دانشگاهی در تقریباً همه مراکز آموزشی این کشور حتی برای خود شهروندان آمریکایی نیز رایگان نمی ‌باشد.

 اما نا امید نشوید! راه‌ های زیادی برای کم شدن هزینه تحصیل شما در دانشگاه ‌های آمریکا وجود دارد. مثلاً داشتن شغل پاره‌ وقت دانشجویی یکی از این روش هاست. از بین انواع مشاغل دانشجویی شغل ‌هایی که داخل دانشگاه هستند گزینه بهتری است، چرا که این نوع شغل نه ‌تنها امنیت شغلی بیشتری دارد بلکه احتمالاً به ‌دنبال آن برخی از خدمات دانشگاه برای دانشجو رایگان ارائه می‌ شود.

اخذ فاند و بورسیه تحصیلی آمریکا

 روش بسیار خوب دیگری برای کم شدن هزینه‌ های دانشگاه این است که دانشجو با اخذ فاند و اسکالرشیب بورسیه تحصیلی یا کمک ‌هزینه تحصیلی، پرداخت کل یا حداقل بخشی از هزینه‌ های تحصیل خود را به‌ عهده دانشگاه و یا دولت واگذار می ‌نماید.

 بورسیه یا همان اسکالرشیب ‌ها در مقاطع بالای تحصیلی ممکن است و در مقاطع پایین‌ تر تقریباً امکان ‌پذیر نیست. در مقاطع بالاتر کل هزینه تحصیل دانشجو را پوشش می ‌دهد که این قضیه در مقطع دکترا بیشتر اتفاق می‌ افتد.

برای اخذ اسکالرشیب یا همان بورسیه تحصیلی دانشجو باید واجد شرایطی چون حداقل معدل ۱۶ در مقاطع قبلی خود، نمره مدرک زبان بالا و معادل آیلتس حداقل ۷ یا معادل آن در تافل حداقل نمره 94 تا 101 باشد.

 همچنین در راستای اخذ بورسیه موارد دیگری مانند سابقه علمی و پژوهشی، ارائه مقالات و کتب چاپی به ‌ویژه مقالات ISI در پرونده سوابق خود، سابقه کاری، سابقه خدمات اجتماعی داوطلبانه، داشتن افتخارات ورزشی، هنری و فرهنگی در سطح کشوری یا بین ‌المللی، سابقه کار خوب و نیز تأثیر مستقیم و قابل ‌توجهی خواهند داشت.

به‌ صورت کلی دانشجویانی که متقاضی تحصیل در آمریکا هستند بسیار علاقه دارند که بورسیه تحصیلی بگیرند، اما واقعیت این است که بورسیه در آمریکا در بسیاری از رشته ‌های کارشناسی ‌ارشد و دکترا کار خیلی سختی نیست و می‌ تواند کمک بسیار زیادی در هزینه‌ های شما در امریکا داشته باشد.

 یک مسئله ناراحت کننده این است که در مقاطع پائین ‌تر که کارشناسی است معمولاً گرفتن بورسیه محدود بوده و یا اصلا وجود ندارد و رقابت برای دریافت آن بسیار زیاد است.

 در مقطع کارشناسی ‌ارشد اگر تحصیل کارشناسی مقاله محور باشید می ‌توانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید که معمولاً برای کارشناسی‌ ارشد پروژه محور ارائه نمی ‌شود و این ‌هم موضوعی ناراحت‌ کننده ‌تر است.

 بیشتر ارائه بورسیه در مقاطع دکترا است که در اکثر رشته‌ ها در دوره دکترا کار سختی نیست اما میزان توانایی شما و تز دکترا که ارائه می‌ دهید در میزان اخذ بورسیه دانشگاه تحصیلی بسیار حائز اهمیت است و میزان مبلغ بورسیه شما با توجه به‌ در نظر گرفتن بودجه دانشگاه و سطح توانایی شما و ارزش علمی که برای آن ارائه می ‌کنید متغیر است.

شرایط ورود به دانشگاه‌ های آمریکا آن‌ چنان هم سخت نیست و اخذ ویزا تحصیلی آمریکا ا اگر بدون اطلاعات لازم انجام گیرد ممکن است باعث شکست شما در دریاقت پذیرش از دانشگاه و مدارس این کشور شود.

موسسه مهاجرتی چاوش مهاجر به عنوان بهترین موسسه مهاجرتی در کشور با سال ها تجربه موفق در خدمات اخذ ویزای تحصیلی کشورهای برتر از جمله اخذ ویزای تحصیلی کانادا و اخذ ویزای تحصیلی انگلیس به متقاضیان گرامی در این راه کمک خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برخورداری از مشاوره کارشناسان مجموعه از طریق راه های ارتباطی در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *