اخذ ویزای توریستی کانادا

کانادا به‌ عنوان کشوری توریستی شناخته‌ شده است و با داشتن انواع شگفتی ‌های طبیعی، آثار تاریخی و فرهنگ ‌های متنوع کشوری زیبا با طبیعتی دل ‌نشین برای بازدید وگردشگری است.

اخذ ویزای توریستی کانادا برای برخی متقاضیان به ‌راحتی انجام ‌پذیر است، درحالی‌ که بسیاری از درخواست‌ ها به دلیل فرم‌ ها و مدارک ناکافی، ناقص و یا نادرست رد می‌ شوند. ما در چاوش مهاجر تمام جنبه‌ ها را بررسی کرده و با تعهد و تلاش در اسرع وقت انواع ویزا توریستی را برای متقاضیان گرامی اخذ خواهیم کرد.

اگر قصد دریافت ویزا توریستی کانادا را دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ویزای توریستی کانادا

توضیحات کارشناسان چاوش مهاجر در اخذ ویزای توریستی کانادا را گوش دهید!

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا که به ‌عنوان ویزای موقت نیز شناخته می ‌شود برای کسانی که مایلند با اهداف گردشگری و یا ملاقات با دوستان و خانواده خود و یا برای استفاده از فرودگاه این کشور برای سفر به مقاصد دیگر استفاده کنند توسط کشور کانادا صادر می ‌شود.

سه نوع ویزای توریستی وجود دارد:

 • ویزای یکبار ورود Single entry visa

ویزای یک ‌بار ورود به اتباع خارجی این امکان را می ‌دهد که تنها یک‌ بار وارد کشور کانادا شوند و پس‌ از گذشت مدت ‌زمان 6 ماه، دارنده ویزا ملزم به ترک خاک کانادا خواهد بود. چنانچه دارنده ویزا در کمتر از مدت شش ماهه معین شده از کانادا خارج شود نمی ‌تواند بار دیگر با همان ویزا به کانادا بازگردد و اعتبار ویزا از بین خواهد رفت.

 • ویزای چندبار ورود multiple entry visa

ویزای چند بار ورود به دارندگان این امکان را می ‌دهد که تا زمانی ‌که ویزا معتبر است، هرچند وقت یک ‌بار که می‌ خواهند وارد کانادا شده و از آن خارج شوند. ویزای مولتی به دارندگان اجازه می ‌دهد تا زمانی ‌که ویزا معتبر است به مدت 6 ماه هرچند بار که می‌ خواهند به کانادا سفر کنند. آن ‌ها می ‌توانند تا 10 سال نیز اعتبار داشته باشند و تا مدت اعتبار پاسپورت خود که در ایران 5 سال است به هر تعداد دفعات به کانادا سفر و از آن خارج شوند. البته مدت اعتبار دقیق به تشخیص افسر ویزا که آن را صادر می ‌کند بستگی دارد.

 • سوپر ویزا super visa

سوپر ویزای کانادا یک ویزای چند بار ورود است که به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌ های واجد شرایط این امکان را می ‌دهد که تا دو سال بدون نیاز به تمدید وضعیت خود از خانواده خود در کانادا دیدن کنند. دارندگان این ویزا می ‌تواند تا مدت 10 سال چندین‌ بار ورود به خاک کانادا داشته باشند. تفاوت اصلی آن با مولتیپل ویزا این است که سوپر ویزا به فرد اجازه می‌ دهد که تا حداکثر 2 سال بدون وقفه در کانادا بماند. درحالی ‌که مولتیپل ویزا چند بار ورود و در هر دوره تا شش ماه به فرد اجازه اقامت موقت می ‌دهد.

 از شرایط اخذ سوپر ویزای کانادا یک دعوت ‌نامه رسمی از فرزند و نوه متقاضی که مقیم کانادا باشد و مدارکی که ثابت کند که فرد تمکن مالی برای مدت ‌زمانی که در کانادا حضور دارد را داشته باشد.

شرایط ویزای توریستی کانادا

شرایط لازم برای اخذ ویزای کانادا برای متقاضی به‌ شرح زیر است:

 • داشتن پاسپورت معتبر و مدت ‌دار
 • سلامت جسمی و روحی
 • عدم سابقه کیفری
 • داشتن بودجه کافی برای مدت‌ زمانی که در کانادا حضور دارد
 • ارائه مدارک و برنامه سفر و بلیت رفت ‌و برگشت
 • ارائه مدارک شخص، مدارک شغلی و مدارک خانواده
 • ارائه مدارک دارایی ‌های مالی مبنی ‌بر تأیید بازگشت به کشور خود
 • اثبات قصد عدم اقامت دائم در کانادا

مدارک اخذ ویزای توریستی کانادا

مدارک مهم مورد نیاز برای درخواست ویزای کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت

شما باید پاسپورت اصلی و سایر مدارک مهم سفر را داشته باشید. هنگام درخواست ویزای کانادا تعداد دو فتوکپی حاوی صفحه اطلاعات پاسپورت خود ارائه دهید. فتوکپی ها باید شامل موارد زیر باشد:

تاریخ صدور و انقضای پاسپورت، شماره پاسپورت، اطلاعات شخصی شامل: عکس، نام، تاریخ تولد و محل تولد

 • عکس

هنگام درخواست ویزای توریستی کانادا حداقل دو عکس به اندازه‌ عکس پاسپورتی با فرمت jpg وضوح تصویر 600 پیکسل نیاز است.

 • شرایط سنی

ممکن است برای افراد بالای هجده سال و یا کمتر از آن متفاوت باشد. تنها بزرگسالان می توانند متقاضیان اصلی درخواست باشند و افراد زیر سن قانونی باید به‌ عنوان افراد تحت تکفل ملحق شوند.

 • اثبات تمکن مالی

شما باید مدارک زیر جهت اثبات تأمین هزینه مالی اقامت خود و خانواده‌ خود در طول سفر و اقامت را ارائه کنید. این مدارک شامل اظهارات بانکی و گردش حساب سه ماه اخیر و مدارک درآمد سالانه شما، مدارک حمایت مالی از دوستان یا خانواده برای پوشش هزینه‌ های شما در طول اقامت، مدرک درآمد فردی که میزبان شما در طول اقامت شما در کانادا خواهد بود، می باشد.

 • مدارک پرداخت هزینه ‌های ویزا

برای درخواست ویزا باید هزینه‌ های لازم را بپردازید و رسید ها را به درخواست خود پیوست کنید. هزینه ‌ها بسته به اهداف و مدت ‌زمان تغییر می ‌کند.

دو نوع کارمزد هزینه‌ های بررسی و پردازش درخواست و هزینه‌ های بیومتریک به ‌صورت جداگانه اخذ می‌ گردد.

 • ارسال نامه به سفارت

ارسال نامه و بیانیه ‌ای به دولت کانادا مبنی ‌بر اینکه توضیح دهید چرا باید ویزای توریستی را به شما ارائه کند.

 • ارسال دعوت ‌نامه

اگر دعوت ‌نامه ای از خانواده و دوستان خود دریافت کرده‌ اید آن را باید برای دولت کانادا و کنسولگری آن در کشور خود ارسال کنید.

 • مدارک مبنی ‌بر بازگشت پس ‌از اتمام اعتبار ویزا

این کار را باید با ارائه مدارکی که نشان دهد شما به واسطه آن ملزم به بازگشت هستید مانند ارائه مدارک شغلی، اسناد مالکیت ملک، مدارک پیوند خانوادگی، سند ازدواج، شناسنامه و مدارک داشتن خانواده و فرزند به‌ صورت ترجمه‌ شده، برای دانشجویان کارت شناسایی الزامی است و برای متقاضیان بازنشسته باید برگه و مدارک بازنشستگی برای اخذ ویزا ارائه شود.

 • مجوزهای پلیس

اثبات عدم سابقه کیفری، مدارک کشورهایی که بیش ‌از شش ماه در آن اقامت داشته ‌اید، گذرنامه و ویزاهای قبلی چه منقضی شده و چه معتبر، کارت‌ های پرواز و مهرهای ورود و خروج ثبت‌ شده در پاسپورت از جمله این مدارک هستند.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

پیش ‌از ارائه درخواست برای دریافت ویزای توریستی کانادا نیازمند اطلاعات دقیق در خصوص مدارک و اسناد درخواستی هستید. توصیه می ‌شود تمام شرایط مورد نیاز را با ‌دقت تمام بررسی کنید و سپس برای درخواست اقدام نمایید.

چرا که وجود نواقص در مدارک ارائه ‌شده علاوه ‌بر صرف هزینه و وقت به‌ شدت شانس شما برای اخذ ویزا را کاهش خواهد داد و گاهاً عدم تکمیل مدارک سبب می ‌شود درخواست مورد بررسی قرار نگیرد. توصیه می ‌شود از راهنمایی و یا خدمات شرکت ‌های توریستی و مسافرتی معتبر بهره‌ مند شوید.

نحوه ارائه درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا

درخواست خود را به یکی از دو صورت زیر می ‌توانید ارائه کنید:

 • درخواست آنلاین ویزای توریستی کانادا

برای درخواست آنلاین نیاز به یک اسکنر یا دوربین برای ایجاد کپی‌ های الکترونیکی و آپلود اسناد و پرداخت هزینه ‌ها از طریق کارت اعتباری معتبر دارید.

 • درخواست کاغذی ویزای توریستی کانادا

برای درخواست به ‌صورت کاغذی ابتدا باید تمامی مدارک مورد نیاز را به‌ همراه اسناد و پرداخت هزینه را به یکی از دفاتر وک VAC ارسال کنید.

آپلود مدارک ویزای توریستی کانادا

برای ثبت درخواست خود در سایت سفارت کانادا به نشانی www.canada.ca یک حساب کاربری ایجاد کرده و مدارک درخواست ویزا را آپلود کنید و هزینه‌ های آن را بپردازید.

ارسال مدارک بیومتریک

در این مرحله لازم است هزینه‌ های انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری را بپردازید. تا سی روز فرصت دارید انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری را پس از پراخت هزینه در یکی از دفاتر وک کانادا انجام دهید.

ارسال پاسپورت به دفاتر وک

در صورت دریافت ویزا باید پاسپورت خود را به همراه آن به یکی از دفاتر وک ارسال کنید تا کمتر از یک هفته ویزا به پاسپورت الصاق گردد. ممکن است برای ورود و سفر به کانادا لازم باشد مدارکی را که همراه با درخواست ویزا ارسال کرده‌ اید را به‌ همراه داشته باشید و آن را در بدو ورود به کانادا به افسر خدمات مرزی ارائه دهید.

مزایای ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا به ‌صورت آنلاین

بدون شک ارائه مدارک بصورت آنلاین دارای مزایای بسیاری است که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درصورتی ‌که ارسال درخواست و مدارک به ‌صورت آنلاین انجام گیرد هزینه‌ ها و مشکلات پیک و پست را نخواهید داشت.
 • بررسی درخواست ظرف مدت بیست و چهار ساعت انجام شده و فرآیند آنلاین زمان کمتری را دربر می گیرد.
 • در صورت تکمیل مدارک و فرآیند آنلاین بلافاصله پس ‌از تکمیل فرم درخواست، مدارک ارسالی بررسی خواهند شد.
 • تمامی بروزرسانی‌ ها و تایید های پزشکی انگشت‌ نگاری را در اکانت خود با جزئیات می ‌توانید مشاهده کنید و از وضعیت درخواست خود اطلاع پیدا کنید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای متقاضی از زمانی که مدارک بیومتریک انگشت نگاری و عکس برداری را ارسال کند شروع شده و از 2 هفته الی 3 ماه و یا به طور دقیق 92 روزکاری ممکن است رسیدگی به آن طول بکشد.

البته اغلب رسیدگی به درخواست های ویزای توریستی به دلیل اینکه نیاز به مدارک پیچیده و خاصی ندارد آسان تر است و زودتر از انواع ویزای بلند مدت مانند ویزای تحصیلی، کاری و اقامت دائم بررسی می شود.

البته لازم است بدانید که زمان پردازش ویزای ویزیتور کانادا کاملاً بستگی به کامل بودن مدارکی دارد که شما ارسال می کنید، در صورتی که مدارک و اطلاعات شما دارای نواقص باشد از شما درخواست می شود که نواقص را برطرف کنید. بنابراین این مدت زمان اعلام شده حدودی است.

چه بهتر است که برای جلوگیری از هر گونه تأخیر احتمالی در فرآیند اخذ ویزای خود از مشاورین و دفاتر مهاجرتی مشاوره دریافت کنید تا با ارائه مدارک دقیقتر پاسخ دقیقتری را دریافت کنید.

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا

کنسولگری کانادا به‌ صورت موردی تصمیم می‌ گیرد که اعتبار ویزا را تا چه مدت در نظر بگیرد. در برخی موارد فقط برای آن بازه زمانی خاص که می‌ خواهید به کانادا سفر کنید ویزا صادر می ‌شود و در برخی موارد تا پایان پاسپورت اجازه اقامت موقت را دارید.

در هرصورت ویزای موقت شما را مجاز به اقامت در مدت شش ماه می‌ کند و پس ‌از آن باید به کشور خود باز گردید، مدتی بمانید و چنانچه قصد بازگشت داشته باشید می ‌توانید به صورت مجدد شش ماه دیگر به کانادا سفر کنید.

تمدید ویزای توریستی کانادا

چنانچه قصد دارید بیش‌ از مدت زمان شش ماهه مجاز با ویزای توریستی در کانادا بمانید به تمدید ویزای توریستی نیاز دارید که ویزیتور رکورد Visitor Record نامیده می ‌شود. شما باید حداقل 30 روز قبل‌ از انقضای ویزای توریستی خود برای تمدید ویزای کانادا به وسیله ویزیتور رکورد درخواست دهید.

 این اجازه ‌نامه به پاسپورت شما ضمیمه نمی ‌شود. درواقع ویزیتور رکورد یک سند مستقل است که IRCC هنگام تأیید درخواست شما برای تمدید ویزا به شما می ‌دهد که شامل تاریخ انقضای جدیدی است که تا آن زمان می ‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید و در زمان رسیدن به تاریخ ذکرشده باید کشور کانادا را ترک کنید. باید بدانید که ویزیتور رکورد تنها زمانی ‌که در کانادا هستید در دسترس و قابل ‌استفاده است و پس ‌از ترک کانادا اعتبار خود را از دست می‌ دهد.

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه درخواست ویزای کانادا در مؤسسه های مهاجرتی مختلف متفاوت است. بدون شک کیفیت در ارائه خدمات، تنوع در خدمات قابل ارائه و بسیاری موارد دیگر بر این هزینه ها اثرگذارند.

در چاوش مهاجر همواره اصل بر ارائه با کیفیت ترین خدمات در کنار منصفانه ترین قیمت ممکن است. ارائه قیمت های رقابتی در این مؤسسه سبب شده است چاوش مهاجر به عنوان بهترین مؤسسه مهاجرتی در بین مراجعین شناخته شود.

توصیه می شود جهت دریافت هزینه و قیمت ویزای توریستی کانادا با کاشناسان چاوش مهاجر در تماس باشید.

دریافت ویزای توریستی کانادا با و بدون دعوتنامه

داشتن دعوتنامه تضمینی برای صدور ویزا نیست و شخصی که دعوتنامه را می ‌نویسد از نظر قانونی مسئولیتی در قبال توریست ندارد. پس ‌از دریافت دعوتنامه باید آن را به سفارت و کنسولگری کانادا ارسال کنید و برای ویزای توریستی و اقامت موقت درخواست بدهید.

موارد و اطلاعاتی که میهمان در دعوتنامه ذکر می‌ کند شامل:

 • اسم کامل
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره ‌تلفن
 • رابطه و نسبت با میزبان
 • شرح هدف از سفر
 • مدت‌ زمانی که فرد قصد دارد در کانادا بماند
 • محل اقامت
 • توضیح این‌ که چگونه فرد هزینه‌ های اقامت خود را می ‌پردازد
 • چه زمانی ‌فرد قصد خروج از کانادا را دارد
 • اطلاعات میزبان
 • نام کامل
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره‌ تلفن در کانادا
 • عنوان شغلی
 • فتوکپی سندی که وضعیت شما را در کانادا ثابت می ‌کند مانند گواهی تولد، کارت شهروندی کانادا
 • مشخصات همسر و افراد تحت تکفل
 • تعداد اعضای خانواده و افرادی که تحت حمایت مالی شما قرار دارند

ارسال دعوتنامه برای سوپر ویزا شامل برخی مدارک است که می ‌تواند یک قول و سند کتبی و امضا شده مبنی ‌بر حمایت مالی شما از والدین و پدربزرگ و مادربزرگتان برای کل مدت زمان اقامت آن ها در کانادا و تمکن مالی و میزان درآمد شما باشد.

بدون دعوتنامه شرایط جهت اخذ ویزای توریستی کمی سخت تر خواهد بود چرا که داشتن دعوتنامه تضمین تأمین مالی شما خواهد بود. اما در صورتی که دعوتنامه نداشته باشید لازم است به افسر ویزای کانادا ثابت کنید که خودتان می توانید از پس تمام هزینه های سفر واقامت موقت در کانادا برآیید.

ریجکت و رد شدن ویزای توریستی کانادا

دلایل مختلفی می ‌تواند مانع از صدور ویزا برای متقاضی شود، همچون دلایل امنیتی و جاسوسی، نقض حقوق ‌بشر، سابقه کیفری، شرایط پزشکی، دلایل مالی، داشتن اعضای خانواده غیرقابل ‌قبول، ارائه اطلاعات نادرست در اسناد و مدارک، پنهان نگه ‌داشتن اطلاعات مربوط به تصمیمات IRPA و… .

لازم به توضیح است که متأسفانه بیشترین درصد از میزان ریجکتی ویزاهای کانادا مربوط به متقاضیان کشورهای خاورمیانه از جمله ایران است. به دلیل تعداد بالای پناهندگان در این کشور که از کشورهای سوریه، یمن، افغانستان و ایران هستند ویزاهای توریستی کانادا به چند دلیل عمده رد می شوند. متداول ترین آن ها این است که به افسر پرونده ثابت شود که احتمال پناهنده شدن زیاد است. بدین صورت که متقاضی منابع مالی کافی برای مدت زمان اقامت کوتاه مدت خود و یا خانواده خود را ارائه نداده است و تاریخچه سفرهای گذشته قوی و در دسترس نباشد.

این ها دلایل رایجی هستند که می تواند سبب رد درخواست شود.

اعتراض به ریجکت ویزای توریستی کانادا

در صورت ریجکت شدن ویزای توریستی این امکان برای متقاضیان وجود دارد که با برطرف نمودن مشکلات موجود در پرونده خود درخواست مجدد ویزا را ارسال کند. در واقع می توانید با برطرف نمودن دلایل ریجکتی شانس خود برای دریافت ویزای توریستی را مجدداً امتحان کنید.

در این مقاله تلاش شد به تمامی جوانب اخذ ویزای توریستی کانادا پاسخ داده شود، چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دارید کارشناسان چاوش مهاجر پاسخگوی شما عزیزان هستید.

سوالات متداول

چه مدت طول می‌ کشد تا ویزای توریستی کانادا صادر شود؟

زمان مشخصی برای آن نمی‌ توان تعریف کرد. بازه زمانی دریافت ویزا بسته به زمان تکمیل فرآیند آپلود مدارک و مشخصات بیومتریک متغیر است، با این‌ حال بررسی درخواست متقاضی حداقل تا دو هفته به طول می‌ انجامد.

آیا می ‌توان ویزای توریستی کانادا را تمدید کرد؟

بله، تمدید ویزای توریستی کانادا امکان ‌پذیر است و حداقل یک ماه پیش ‌از تاریخ اتمام اعتبار ویزا دارنده آن برای دریافت ویزیتور رکورد باید اقدام کند.

چند بار می‌ توانم ویزای توریستی کانادا را تمدید کنم؟

هیچ محدودیت قانونی مبنی ‌بر تعداد دفعات تمدید ویزا وجود ندارد. بااین‌ حال افسر رسیدگی به پرونده باید از هدف شما برای اقامت طولانی‌ تر مطلع و قانع شود تا بتواند ویزای توریستی شما را تمدید کند.

آیا دعوتنامه برای دریافت ویزای توریستی کانادا اجباری است؟

برای درخواست ویزای توریستی هیچ اجباری وجود ندارد، تنها در برخی موارد اعلام‌ شده از سوی دولت و مقامات سفارت ممکن است از متقاضی درخواست شود، ولی در غیر این صورت نیازی به داشتن دعوتنامه ندارید.

تفاوت سوپر ویزا و مولتی پلی ویزا کانادا در چیست؟

برای دریافت ویزای 10 ساله از هر دو نوع ویزا می ‌توان استفاده کرد و می ‌توان در طول این مدت چندین ‌بار به کانادا وارد شد. تنها تفاوت آن ها در این است که با سوپر ویزا با هر بار ورود اجازه اقامت تا 2 سال را دارید درحالی‌ که با مولتی ویزا در هر بار ورود اجازه اقامت 6 ‌ماهه در کانادا را خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code