اخذ ویزای توریستی کانادا

کانادا به‌ عنوان کشوری توریستی شناخته‌ شده است و با داشتن انواع شگفتی ‌های طبیعی، آثار تاریخی و فرهنگ ‌های متنوع کشوری زیبا با طبیعتی دل ‌نشین برای بازدید وگردشگری است.

اخذ ویزای توریستی کانادا برای برخی متقاضیان به ‌راحتی انجام ‌پذیر است، درحالی‌ که بسیاری از درخواست‌ ها به دلیل فرم‌ ها و مدارک ناکافی، ناقص و یا نادرست رد می‌ شوند. ما در چاوش مهاجر تمام جنبه‌ ها را بررسی کرده و با تعهد و تلاش در اسرع وقت انواع ویزا توریستی را برای متقاضیان گرامی اخذ خواهیم کرد.

اگر قصد دریافت ویزا توریستی کانادا را دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ویزای توریستی کانادا

توضیحات کارشناسان چاوش مهاجر در اخذ ویزای توریستی کانادا را گوش دهید!

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا که به ‌عنوان ویزای موقت نیز شناخته می ‌شود برای کسانی که مایلند با اهداف گردشگری و یا ملاقات با دوستان و خانواده خود و یا برای استفاده از فرودگاه این کشور برای سفر به مقاصد دیگر استفاده کنند توسط کشور کانادا صادر می ‌شود.

سه نوع ویزای توریستی وجود دارد:

 • ویزای یکبار ورود Single entry visa

ویزای یک ‌بار ورود به اتباع خارجی این امکان را می ‌دهد که تنها یک‌ بار وارد کشور کانادا شوند و پس‌ از گذشت مدت ‌زمان 6 ماه، دارنده ویزا ملزم به ترک خاک کانادا خواهد بود. چنانچه دارنده ویزا در کمتر از مدت شش ماهه معین شده از کانادا خارج شود نمی ‌تواند بار دیگر با همان ویزا به کانادا بازگردد و اعتبار ویزا از بین خواهد رفت.

 • ویزای چندبار ورود multiple entry visa

ویزای چند بار ورود به دارندگان این امکان را می ‌دهد که تا زمانی ‌که ویزا معتبر است، هرچند وقت یک ‌بار که می‌ خواهند وارد کانادا شده و از آن خارج شوند. ویزای مولتی به دارندگان اجازه می ‌دهد تا زمانی ‌که ویزا معتبر است به مدت 6 ماه هرچند بار که می‌ خواهند به کانادا سفر کنند. آن ‌ها می ‌توانند تا 10 سال نیز اعتبار داشته باشند و تا مدت اعتبار پاسپورت خود که در ایران 5 سال است به هر تعداد دفعات به کانادا سفر و از آن خارج شوند. البته مدت اعتبار دقیق به تشخیص افسر ویزا که آن را صادر می ‌کند بستگی دارد.

 • سوپر ویزا super visa

سوپر ویزای کانادا یک ویزای چند بار ورود است که به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌ های واجد شرایط این امکان را می ‌دهد که تا دو سال بدون نیاز به تمدید وضعیت خود از خانواده خود در کانادا دیدن کنند. دارندگان این ویزا می ‌تواند تا مدت 10 سال چندین‌ بار ورود به خاک کانادا داشته باشند. تفاوت اصلی آن با مولتیپل ویزا این است که سوپر ویزا به فرد اجازه می‌ دهد که تا حداکثر 2 سال بدون وقفه در کانادا بماند. درحالی ‌که مولتیپل ویزا چند بار ورود و در هر دوره تا شش ماه به فرد اجازه اقامت موقت می ‌دهد.

 از شرایط اخذ سوپر ویزای کانادا یک دعوت ‌نامه رسمی از فرزند و نوه متقاضی که مقیم کانادا باشد و مدارکی که ثابت کند که فرد تمکن مالی برای مدت ‌زمانی که در کانادا حضور دارد را داشته باشد.

شرایط ویزای توریستی کانادا

شرایط لازم برای اخذ ویزای کانادا برای متقاضی به‌ شرح زیر است:

 • داشتن پاسپورت معتبر و مدت ‌دار
 • سلامت جسمی و روحی
 • عدم سابقه کیفری
 • داشتن بودجه کافی برای مدت‌ زمانی که در کانادا حضور دارد
 • ارائه مدارک و برنامه سفر و بلیت رفت ‌و برگشت
 • ارائه مدارک شخص، مدارک شغلی و مدارک خانواده
 • ارائه مدارک دارایی ‌های مالی مبنی ‌بر تأیید بازگشت به کشور خود
 • اثبات قصد عدم اقامت دائم در کانادا
مدارک دریافت ویزای گردشگری کانادا

جدیدترین قوانین ویزای توریستی کانادا

خبر خوش برای کسانی که به تازگی می‌خواهند جهت دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام ‌کنند این است که طبق قوانین جدید افراد می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای اجازه کار آزاد کانادا را به دست آورده و با ویزای توریستی نیز مشغول به کار شوند. در حالی که قبلاً سختگیری‌ های زیادی در این زمینه وجود داشت و شما به عنوان توریست نمی‌توانستید در کانادا کار کنید.

یکی دیگر از قوانین جدید ویزای توریستی کانادا این است که شما می‌توانید به مدت سه سال اقامت موقت در این کشور را داشته باشید و در نتیجه زندگی در این کشور تجربه کنید. در حالی که قبلاً مدت زمان اقامت با استفاده از ویزای توریستی محدود بود.

ویزای توریستی شما اعتبار ۱۰ ساله دارد اما برای ایرانیان این موضوع صدق نمی‌کند چون پاسپورت ایرانی‌ها فقط ۵ سال اعتبار داشته و در نتیجه ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان هم فقط ۵ سال اعتبار خواهد داشت. بنابراین اگر که مدت اعتبار ویزای شما تمام شود قبل از بروز مشکل باید سریعا نسبت به تمدید پاسپورت اقدام نمایید. اما طبق قوانین جدید ویزای توریستی کانادا تا زمانی که نتیجه تمدید ویزا توسط دولت مشخص گردد شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید در کشور کانادا بمانید و از نظر قانونی اتفاقی برای شما نخواهد افتاد.

خوشبختانه با قوانین جدیدی که وضع شده است امکان تمدید ویزای توریستی کانادا با هزینه کمتر و سختگیری‌های کمتر وجود دارد. دولت کانادا این امکان را فراهم کرده است که امکان تمدید ویزای توریستی بدون هزینه و در اولویت کاری برای ایرانی‌های مقیم فراهم شود.

مدارک اخذ ویزای توریستی کانادا

مدارک مهم مورد نیاز برای درخواست ویزای کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت

شما باید پاسپورت اصلی و سایر مدارک مهم سفر را داشته باشید. هنگام درخواست ویزای کانادا تعداد دو فتوکپی حاوی صفحه اطلاعات پاسپورت خود ارائه دهید. فتوکپی ها باید شامل موارد زیر باشد:

تاریخ صدور و انقضای پاسپورت، شماره پاسپورت، اطلاعات شخصی شامل: عکس، نام، تاریخ تولد و محل تولد

 • عکس

هنگام درخواست ویزای توریستی کانادا حداقل دو عکس به اندازه‌ عکس پاسپورتی با فرمت jpg وضوح تصویر 600 پیکسل نیاز است.

 • شرایط سنی

ممکن است برای افراد بالای هجده سال و یا کمتر از آن متفاوت باشد. تنها بزرگسالان می توانند متقاضیان اصلی درخواست باشند و افراد زیر سن قانونی باید به‌ عنوان افراد تحت تکفل ملحق شوند.

 • اثبات تمکن مالی

شما باید مدارک زیر جهت اثبات تأمین هزینه مالی اقامت خود و خانواده‌ خود در طول سفر و اقامت را ارائه کنید. این مدارک شامل اظهارات بانکی و گردش حساب سه ماه اخیر و مدارک درآمد سالانه شما، مدارک حمایت مالی از دوستان یا خانواده برای پوشش هزینه‌ های شما در طول اقامت، مدرک درآمد فردی که میزبان شما در طول اقامت شما در کانادا خواهد بود، می باشد.

 • مدارک پرداخت هزینه ‌های ویزا

برای درخواست ویزا باید هزینه‌ های لازم را بپردازید و رسید ها را به درخواست خود پیوست کنید. هزینه ‌ها بسته به اهداف و مدت ‌زمان تغییر می ‌کند.

دو نوع کارمزد هزینه‌ های بررسی و پردازش درخواست و هزینه‌ های بیومتریک به ‌صورت جداگانه اخذ می‌ گردد.

 • ارسال نامه به سفارت

ارسال نامه و بیانیه ‌ای به دولت کانادا مبنی ‌بر اینکه توضیح دهید چرا باید ویزای توریستی را به شما ارائه کند.

 • ارسال دعوت ‌نامه

اگر دعوت ‌نامه ای از خانواده و دوستان خود دریافت کرده‌ اید آن را باید برای دولت کانادا و کنسولگری آن در کشور خود ارسال کنید.

 • مدارک مبنی ‌بر بازگشت پس ‌از اتمام اعتبار ویزا

این کار را باید با ارائه مدارکی که نشان دهد شما به واسطه آن ملزم به بازگشت هستید مانند ارائه مدارک شغلی، اسناد مالکیت ملک، مدارک پیوند خانوادگی، سند ازدواج، شناسنامه و مدارک داشتن خانواده و فرزند به‌ صورت ترجمه‌ شده، برای دانشجویان کارت شناسایی الزامی است و برای متقاضیان بازنشسته باید برگه و مدارک بازنشستگی برای اخذ ویزا ارائه شود.

 • مجوزهای پلیس

اثبات عدم سابقه کیفری، مدارک کشورهایی که بیش ‌از شش ماه در آن اقامت داشته ‌اید، گذرنامه و ویزاهای قبلی چه منقضی شده و چه معتبر، کارت‌ های پرواز و مهرهای ورود و خروج ثبت‌ شده در پاسپورت از جمله این مدارک هستند.

ویزای توریستی کانادا برای افراد زیر 18 سال

کودکان و افراد زیر 18 سالی که برای سفر به کانادا با فردی بجز والدین و یا قیم قانونی و یا حتی به تنهایی سفر می کنند باید یک مجوز به زبان انگلیسی و یا فرانسوی که توسط هر دو والد و یا قیم قانونی خود را به همراه داشته باشد. در این مجوز حتماً باید نام فردی که در کانادا مسئولیت کودک بر عهده اوست نیز ذکر شود.

ممکن است مدارکی که برای افراد زیر سن قانونی مورد نیاز است کمی متفاوت تر از سایر افراد باشد. البته بسیار به این موضوع بستگی دارد که کودک با والدین خود سفر می کند و یا با فرد دیگر و یا به تنهایی، زیرا افسران ورودی در کانادا برروی مهاجرت و سفر کودکان بسیار حساس هستند.

مدارک اضافی برای افراد زیر 18 سال که تنها سفر می کنند:

 • فتوکپی شناسنامه و پاسپورت (از پاسپورت والدین برای درج اطلاعات کودک نمی توان استفاده کرد)
 • رضایت نامه امضاء شده از هر دو والد و یا قیم قانونی فرد، همراه با اطلاعاتی همچون آدرس، شماره تماس والدین، اطلاعات و آدرس فردی که در کانادا از کودک مراقبت خواهد کرد. (توجه کنید که رضایت نامه باید به زیان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشد)

مدارک برای افراد زیر 18 سال که با یک یا هردو والد یا قیم خود سفر می کنند:

 • اگر کودک با یکی از والدین خود سفر می کند، باید رضایت نامه از والد دیگر که کودک را در سفر همراهی نمی کند به صورت ترجمه و شامل اطلاعات شخصی و فتوکپی پاسپورت امضاء شده او را به همراه داشته باشد.
 • پاسپورت و شناسنامه کودک

برای کودکان زیر سن قانونی که حضانت آن ها با یکی از والدین باشد، نیاز است که نامه رسمی مبنی بر حضانت کامل و رضایت نامه کتبی از والد دیگر نیز تهیه و همراه با مدارک دیگر به سفارت کانادا ارسال شود.

در صورتی که یکی از والدین فوت شده باشد، گواهی فوت جزو مدارکی است که باید ارسال شود.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

پیش ‌از ارائه درخواست برای دریافت ویزای توریستی کانادا نیازمند اطلاعات دقیق در خصوص مدارک و اسناد درخواستی هستید. توصیه می ‌شود تمام شرایط مورد نیاز را با ‌دقت تمام بررسی کنید و سپس برای درخواست اقدام نمایید.

چرا که وجود نواقص در مدارک ارائه ‌شده علاوه ‌بر صرف هزینه و وقت به‌ شدت شانس شما برای اخذ ویزا را کاهش خواهد داد و گاهاً عدم تکمیل مدارک سبب می ‌شود درخواست مورد بررسی قرار نگیرد. توصیه می ‌شود از راهنمایی و یا خدمات شرکت ‌های توریستی و مسافرتی معتبر بهره‌ مند شوید.

نحوه ارائه درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا

درخواست خود را به یکی از دو صورت زیر می ‌توانید ارائه کنید:

 • درخواست آنلاین ویزای توریستی کانادا

برای درخواست آنلاین نیاز به یک اسکنر یا دوربین برای ایجاد کپی‌ های الکترونیکی و آپلود اسناد و پرداخت هزینه ‌ها از طریق کارت اعتباری معتبر دارید.

 • درخواست کاغذی ویزای توریستی کانادا

برای درخواست به ‌صورت کاغذی ابتدا باید تمامی مدارک مورد نیاز را به‌ همراه اسناد و پرداخت هزینه را به یکی از دفاتر وک VAC ارسال کنید.

آپلود مدارک ویزای توریستی کانادا

برای ثبت درخواست خود در سایت سفارت کانادا به نشانی www.canada.ca یک حساب کاربری ایجاد کرده و مدارک درخواست ویزا را آپلود کنید و هزینه‌ های آن را بپردازید.

ارسال مدارک بیومتریک

در این مرحله لازم است هزینه‌ های انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری را بپردازید. تا سی روز فرصت دارید انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری را پس از پراخت هزینه در یکی از دفاتر وک کانادا انجام دهید.

ارسال پاسپورت به دفاتر وک

در صورت دریافت ویزا باید پاسپورت خود را به همراه آن به یکی از دفاتر وک ارسال کنید تا کمتر از یک هفته ویزا به پاسپورت الصاق گردد. ممکن است برای ورود و سفر به کانادا لازم باشد مدارکی را که همراه با درخواست ویزا ارسال کرده‌ اید را به‌ همراه داشته باشید و آن را در بدو ورود به کانادا به افسر خدمات مرزی ارائه دهید.

مزایای ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا به ‌صورت آنلاین

بدون شک ارائه مدارک بصورت آنلاین دارای مزایای بسیاری است که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درصورتی ‌که ارسال درخواست و مدارک به ‌صورت آنلاین انجام گیرد هزینه‌ ها و مشکلات پیک و پست را نخواهید داشت.
 • بررسی درخواست ظرف مدت بیست و چهار ساعت انجام شده و فرآیند آنلاین زمان کمتری را دربر می گیرد.
 • در صورت تکمیل مدارک و فرآیند آنلاین بلافاصله پس ‌از تکمیل فرم درخواست، مدارک ارسالی بررسی خواهند شد.
 • تمامی بروزرسانی‌ ها و تایید های پزشکی انگشت‌ نگاری را در اکانت خود با جزئیات می ‌توانید مشاهده کنید و از وضعیت درخواست خود اطلاع پیدا کنید.

اخذ وقت سفارت کانادا

دریافت وقت از سفارت کانادا برای مصاحبه حضوری یکی از مهمترین مراحلی است که برای سفر به کانادا باید انجام گیرد. برای دریافت وقت سفارت ابتدا باید در سایت سفارت کانادا یک حساب کاربری ایجاد کرد و پس از انتخاب نوع ویزا، اطلاعات خواسته شده را وارد کرده و مدارک خودرا آپلود کنید.

پس از آپلود مدارکی که در بالا ذکر شد و پس از پرداخت هزینه ها و تکمیل ثبت نام تا یک ماه فرصت دارید برای ارائه اطلاعات بیومتریک (انگشت نگاری و عکس دیجیتال) به دفاتر وک واقع در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان، امارات و … مراجعه کنید. همانگونه که احتمالاً می دانید، کشور کانادا در ایران سفارت ندارد و کارگزاری این سفارت یعنی دفاتر وک نیز در کشورمان فعالیت ندارند. متقاضیان ناچارند به نمایندگی های وک به صورت حضوری و یا از طریق وب سایت ثبت نام کنند و سپس برای مصاحبه حضوری به سفارت های کانادا در این کشورها مراجعه کنند.

این دفاتر پس از انگشت نگاری مدارک شما را برای سفارت کانادا ارسال می کنند. تأیید و یا عدم تأیید وقت سفارت از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود. در صورتی که مدارک شما تأیید شده باشد برای انجام مصاحبه حضوری باید به سفارت کانادا بروید.

اینجا بخوانید: وقت سفارت کانادا

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای متقاضی از زمانی که مدارک بیومتریک انگشت نگاری و عکس برداری را ارسال کند شروع شده و از 2 هفته الی 3 ماه و یا به طور دقیق 92 روزکاری ممکن است رسیدگی به آن طول بکشد.

البته اغلب رسیدگی به درخواست های ویزای توریستی به دلیل اینکه نیاز به مدارک پیچیده و خاصی ندارد آسان تر است و زودتر از انواع ویزای بلند مدت مانند ویزای تحصیلی، کاری و اقامت دائم بررسی می شود.

البته لازم است بدانید که زمان پردازش ویزای ویزیتور کانادا کاملاً بستگی به کامل بودن مدارکی دارد که شما ارسال می کنید، در صورتی که مدارک و اطلاعات شما دارای نواقص باشد از شما درخواست می شود که نواقص را برطرف کنید. بنابراین این مدت زمان اعلام شده حدودی است.

چه بهتر است که برای جلوگیری از هر گونه تأخیر احتمالی در فرآیند اخذ ویزای خود از مشاورین و دفاتر مهاجرتی مشاوره دریافت کنید تا با ارائه مدارک دقیقتر پاسخ دقیقتری را دریافت کنید.

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا

کنسولگری کانادا به‌ صورت موردی تصمیم می‌ گیرد که اعتبار ویزا را تا چه مدت در نظر بگیرد. در برخی موارد فقط برای آن بازه زمانی خاص که می‌ خواهید به کانادا سفر کنید ویزا صادر می ‌شود و در برخی موارد تا پایان پاسپورت اجازه اقامت موقت را دارید.

در هرصورت ویزای موقت شما را مجاز به اقامت در مدت شش ماه می‌ کند و پس ‌از آن باید به کشور خود باز گردید، مدتی بمانید و چنانچه قصد بازگشت داشته باشید می ‌توانید به صورت مجدد شش ماه دیگر به کانادا سفر کنید.

تمدید ویزای توریستی کانادا

چنانچه قصد دارید بیش‌ از مدت زمان شش ماهه مجاز با ویزای توریستی در کانادا بمانید به تمدید ویزای توریستی نیاز دارید که ویزیتور رکورد Visitor Record نامیده می ‌شود. شما باید حداقل 30 روز قبل‌ از انقضای ویزای توریستی خود برای تمدید ویزای کانادا به وسیله ویزیتور رکورد درخواست دهید.

 این اجازه ‌نامه به پاسپورت شما ضمیمه نمی ‌شود. درواقع ویزیتور رکورد یک سند مستقل است که IRCC هنگام تأیید درخواست شما برای تمدید ویزا به شما می ‌دهد که شامل تاریخ انقضای جدیدی است که تا آن زمان می ‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید و در زمان رسیدن به تاریخ ذکرشده باید کشور کانادا را ترک کنید. باید بدانید که ویزیتور رکورد تنها زمانی ‌که در کانادا هستید در دسترس و قابل ‌استفاده است و پس ‌از ترک کانادا اعتبار خود را از دست می‌ دهد.

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه درخواست ویزای کانادا در مؤسسه های مهاجرتی مختلف متفاوت است. بدون شک کیفیت در ارائه خدمات، تنوع در خدمات قابل ارائه و بسیاری موارد دیگر بر این هزینه ها اثرگذارند.

در چاوش مهاجر همواره اصل بر ارائه با کیفیت ترین خدمات در کنار منصفانه ترین قیمت ممکن است. ارائه قیمت های رقابتی در این مؤسسه سبب شده است چاوش مهاجر به عنوان بهترین مؤسسه مهاجرتی در بین مراجعین شناخته شود.

توصیه می شود جهت دریافت هزینه و قیمت ویزای توریستی کانادا با کاشناسان چاوش مهاجر در تماس باشید.

اهمیت تمکن مالی در دریافت ویزای توریستی کانادا

در اخذ ویزای توریستی کانادا لازم است که افسر پرونده را قانع کنید که تمکن مالی کافی جهت دریافت ویزای گردشگری و سفر به کانادا را دارید.  برای این منظور لازم است  یک نامه تاییدیه از بانک دریافت  و به سفارت خانه ارائه دهید. سفارتخانه هر کشوری یک مبلغ حداقلی را تحت عنوان تمکن مالی تعیین و به متقاضی اعلام می دارد این مبلغ برای هر کشور متفاوت است  و نشان دهنده این موضوع است که متقاضی می تواند از پس هزینه های سفر  در طول مدت اقامت خود در کانادا برآید.

طبق اعلام سفارت رسمی کانادا حداقل میزان موجودی حساب شما برای سه ماه اول اقامت در این کشور معادل ۲۵۰۰ دلار کاناداست، این در شرایطی است که با توجه به قوانین سختگیرانه برای ایرانیان، حداقل میزان تمکن مالی برای شهروندان ایرانی موجودی ۱۰ هزار دلاری کانادا است. در نتیجه جهت درخواست ویزای گردشگری کانادا لازم است موجودی حداقلی ۱۰ هزار دلاری را در حساب بانکی خود داشته و نامه تاییدیه آن را به افسر پرونده ارائه دهید.

تاثیر سابقه سفر در دریافت ویزای توریستی کانادا

اگر قصد سفر به کشور کانادا را دارید باید بدانید که سابقه سفر یا تراول هیستوری تأثیر بسیار زیادی بر روی دریافت ویزای کانادا می‌گذارد و شانس دریافت ویزا برای شما را بالا می‌برد. یکی از قوانین مهاجرت به کانادا که از سال ۲۰۰۰ وضع شده است بحث تراول هیستوری است.

 تمام کسانی که می‌خواهند به کشور کانادا وارد شوند باید ابتدای گزارش کاملی از تاریخچه سفر خود به کانادا و سایر کشور‌ها آماده کرده و در اختیار آفیسر اداره مهاجرت قرار دهند. در تراول هیستوری باید نام و نام خانوادگی، جنسیت، ملیت، تابعیت، تاریخ تولد، تاریخ ورود و خروج به کانادا یا هر کشور دیگری و همچنین شماره اسناد سفر مثل شماره پاسپورت لحاظ گردد. اگر شما می‌خواهید به کشور کانادا وارد شوید برای تهیه سابقه سفر به کشور کانادا باید به سراغ مراکز کانادایی بروید.

 برای مثال آژانس خدمات مرزی کانادا چنین اطلاعاتی را به طور کامل جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. تهیه این گزارش یک ماه طول می‌کشد. بنابراین قبل از اینکه برای دریافت ویزای کانادا اقدام کنید حتماً اقدامات لازم برای دریافت سابقه سفر به کشور‌های اروپایی من جمله کانادا را نیز انجام دهید.

دریافت ویزای توریستی کانادا با و بدون دعوتنامه

داشتن دعوتنامه تضمینی برای صدور ویزا نیست و شخصی که دعوتنامه را می ‌نویسد از نظر قانونی مسئولیتی در قبال توریست ندارد. پس ‌از دریافت دعوتنامه باید آن را به سفارت و کنسولگری کانادا ارسال کنید و برای ویزای توریستی و اقامت موقت درخواست بدهید.

موارد و اطلاعاتی که میهمان در دعوتنامه ذکر می‌ کند شامل:

 • اسم کامل
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره ‌تلفن
 • رابطه و نسبت با میزبان
 • شرح هدف از سفر
 • مدت‌ زمانی که فرد قصد دارد در کانادا بماند
 • محل اقامت
 • توضیح این‌ که چگونه فرد هزینه‌ های اقامت خود را می ‌پردازد
 • چه زمانی ‌فرد قصد خروج از کانادا را دارد
 • اطلاعات میزبان
 • نام کامل
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره‌ تلفن در کانادا
 • عنوان شغلی
 • فتوکپی سندی که وضعیت شما را در کانادا ثابت می ‌کند مانند گواهی تولد، کارت شهروندی کانادا
 • مشخصات همسر و افراد تحت تکفل
 • تعداد اعضای خانواده و افرادی که تحت حمایت مالی شما قرار دارند

ارسال دعوتنامه برای سوپر ویزا شامل برخی مدارک است که می ‌تواند یک قول و سند کتبی و امضا شده مبنی ‌بر حمایت مالی شما از والدین و پدربزرگ و مادربزرگتان برای کل مدت زمان اقامت آن ها در کانادا و تمکن مالی و میزان درآمد شما باشد.

بدون دعوتنامه شرایط جهت اخذ ویزای توریستی کمی سخت تر خواهد بود چرا که داشتن دعوتنامه تضمین تأمین مالی شما خواهد بود. اما در صورتی که دعوتنامه نداشته باشید لازم است به افسر ویزای کانادا ثابت کنید که خودتان می توانید از پس تمام هزینه های سفر واقامت موقت در کانادا برآیید.

ریجکت و رد شدن ویزای توریستی کانادا

دلایل مختلفی می ‌تواند مانع از صدور ویزا برای متقاضی شود، همچون دلایل امنیتی و جاسوسی، نقض حقوق ‌بشر، سابقه کیفری، شرایط پزشکی، دلایل مالی، داشتن اعضای خانواده غیرقابل ‌قبول، ارائه اطلاعات نادرست در اسناد و مدارک، پنهان نگه ‌داشتن اطلاعات مربوط به تصمیمات IRPA و… .

لازم به توضیح است که متأسفانه بیشترین درصد از میزان ریجکتی ویزاهای کانادا مربوط به متقاضیان کشورهای خاورمیانه از جمله ایران است. به دلیل تعداد بالای پناهندگان در این کشور که از کشورهای سوریه، یمن، افغانستان و ایران هستند ویزاهای توریستی کانادا به چند دلیل عمده رد می شوند. متداول ترین آن ها این است که به افسر پرونده ثابت شود که احتمال پناهنده شدن زیاد است. بدین صورت که متقاضی منابع مالی کافی برای مدت زمان اقامت کوتاه مدت خود و یا خانواده خود را ارائه نداده است و تاریخچه سفرهای گذشته قوی و در دسترس نباشد.

این ها دلایل رایجی هستند که می تواند سبب رد درخواست شود.

اعتراض به ریجکت ویزای توریستی کانادا

در صورت ریجکت شدن ویزای توریستی این امکان برای متقاضیان وجود دارد که با برطرف نمودن مشکلات موجود در پرونده خود درخواست مجدد ویزا را ارسال کند. در واقع می توانید با برطرف نمودن دلایل ریجکتی شانس خود برای دریافت ویزای توریستی را مجدداً امتحان کنید.

بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی کانادا

متقاضیان ویزای توریستی کانادا باید بدانند که به طور متوسط مدت زمان لازم برای پاسخگویی به درخواست آن‌ها ۱۲۱ روز برآورد شده است. ولی این زمان تقریبی است و متأسفانه گاهی اوقات بنا به دلایلی مانند زیاد بودن درخواست‌ها این بازه زمانی طولانی‌تر می‌شود. حتی برعکس این قضیه نیز صدق می‌کند. در مواردی که آمار سفر به کشور کانادا بسیار کم است ممکن است شما در مدت کوتاه‌تری شاهد دریافت ویزای توریستی کانادا باشید. با توجه به نوساناتی که در مدت زمان دریافت ویزا وجود دارد ما باید در بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی کانادا اقدام کنیم تا دقیقاً در تاریخی که مدنظر داریم ویزا در اختیار ما قرار گیرد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حداقل 4 ماه زودتر دست به کار شوید تا اگر پروسه ۱۲۰ روزه برای دریافت ویزا لازم بود برنامه سفر شما بهم نخورد.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی کانادا

در بسیاری از موارد پیش‌ آمده است که افراد صرفاً برای ۱ یا ۲ ماه برای تعطیلات به کشور کانادا سفر کرده اما در نهایت قصد دارند که به مدت طولانی ‌تری در آنجا اقامت داشته باشند. در چنین شرایطی جهت اقامت طولانی‌ مدت، بهترین گزینه ثبت‌ نام در دانشگاه‌ های کانادا و تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی کانادا است. این نوع ویزا به شما این امکان را می ‌دهد که بیش‌ از ۶ ماه در کشور کانادا اقامت داشته و بتوانید از فرصت‌ هایی که این کشور در اختیار شما قرار می ‌دهد استفاده نمایید.

چگونگی تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی در کانادا

یکی از شرایطی که می‌ توانید ویزای توریستی را به ویزای تحصیلی کانادا تبدیل کرده و تنها به مدت ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشید، می ‌توانید در دوره‌ های کوتاه مدت تحصیلی ثبت‌ نام کنید. به‌ عنوان مثال برخی از افراد در دوره‌ های کوتاه‌ مدت زبان که نهایتاً تا ۶ ماه طول می‌کشد ثبت‌ نام کرده و دیگر نیازی نیست که درخواست مجوز تحصیلی را به این کشور بدهند.

همچنین اگر قصد دارید که بیش‌ از ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشید، باید حتماً مجوز تحصیل را از این کشور دریافت نمایید. در این‌ صورت می ‌توانید جهت دریافت مجوز تحصیل در کانادا، درخواست خود را ارائه دهید، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا مدارک توسط این کشور بررسی و پاسخ داده شوند. افرادی که قصد استفاده از ویزای توریستی خود به‌ عنوان ویزای تحصیلی در این کشور را دارند، باید تمامی مدارک همچون مدرک زبان یا آیلتس، نتایج امتحانات انگلیسی، مدارک پرداخت برای ترم اول در دانشگاه و همچنین تمامی ریز نمرات دانشگاهی و مدرسه ای که قبلاً در آن تحصیل کرده ‌اند داشته و آن را به افسر مهاجرت ارائه داده تا بتوانند در مدت کوتاهی که در این کشور هستند تحصیل کنند.

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر زمان ویزای توریستی شما به اتمام رسیده و هنوز مجوز تحصیلی شما تأیید نشده است، باید جهت تمدید ویزای توریستی خود اقدام نمایید. در چنین شرایطی شما در این کشور می‌توانید انتظار تصمیم‌ گیری را داشته باشید و تا زمانی‌ که تصمیمی در مورد وضعیت تحصیل دریافت نکنید، نمی ‌توانید به تحصیل خود در این کشور ادامه دهید. همچنین اگر درخواست شما جهت تحصیل در کانادا مورد تأیید واقع شود، یک ایمیل از طرف دفتر ویزا دریافت خواهید کرد. با دریافت شماره پرونده و ارائه اصل مدرک به گذرگاه مرکز مرزی کانادا، بدون سفر هوایی و ترک این کشور، آن را به افسر مهاجرت نشان داده و مجوز تحصیل خود را دریافت نمایید.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم

تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم، دارای شرایط بسیار خاصی است و کسانی که قصد تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم را دارند باید خارج از کشور کانادا جهت درخواست خود اقدام نمایند. اما برخی استثنائات نیز برای افراد جهت دریافت اقامت دائم وجود دارد که از جمله آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افرادی که از قبل دارای ویزای اقامت موقت در کشور کانادا هستند، می‌ توانند جهت تبدیل ویزای توریستی خود به اقامت دائم در داخل کشور کانادا اقدام نمایند.
 • افرادی که با اخذ ویزای توریستی کانادا وارد خاک این کشور شده و همسر آن‌ ها شهروند اصلی کانادا محسوب می‌ شود.
 • افرادی که تحت حمایت‌ های خاصی بوده و یا با شرایط پناهندگی به کشور کانادا وارد شده‌اند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که پناهندگی به‌ معنای ترک کشور خود و فرار از آن به کشور دیگر است. این بدان معنی است که فرد از شرایط زندگی و کاری در کشور خود راضی نبوده و به دلیل عدم تمکن مالی مناسب، به کشور دیگری همچون کانادا پناهنده می‌ شود. بنابراین در کل می‌ توان گفت که تبدیل ویزای توریستی کانادا به پناهندگی، عملاً امکان‌ پذیر نیست‌. زیرا فردی که اقدام به اخذ ویزای توریستی کشور کانادا کرده‌ است، به‌ طور حتم تمکن مالی مناسبی داشته و به‌ همین جهت اداره مهاجرت این کشور دلیل مناسبی را برای پذیرش پناهندگی این فرد در نظر نمی‌گیرد.

 اخذ ویزای ویزیتوری کانادا برای اعضای خانواده

نحوه اخذ ویزای ویزیتوری کانادا برای هر کدام از اعضای خانواده با یکدیگر متفاوت است. بدین معنی که اگر شما بخواهید برای پدر و مادرتان یا خواهر و برادرتان ویزای ویزیتوری کانادا را دریافت کنید، باید روش‌های متفاوتی را طی نمایید. در ادامه به توضیح مراحل دریافت ویزای ویزیتوری برای هرکدام از بستگان شما خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ ویزا برای پدر و مادر

دولت کانادا از سال ۲۰۱۴ به بعد این امکان را برای ساکنین فراهم کرد که پدر و مادر خود را برای مسافرت به این کشور دعوت کنند. بدین صورت افراد می‌توانستند هر زمان که دلتنگ پدر و مادر خود بودند، برای خانواده خود درخواست ویزای توریستی یا ویزای ویزیتوری بدهند. از آن سال به بعد شرایط دریافت ویزا برای پدر و مادر آسان‌تر شد و والدین نسبت به دیگران، شانس بیشتری برای دریافت ویزا پیدا کردند.

در صورتیکه درخواست دهنده اقامت دائم کانادا را داشته باشد یا به عنوان شهروند این کشور به شمار رود، والدین او به مدارک چندان زیادی برای اخذ ویزا نیاز نداشته و مراحل این کار برایشان ساده‌تر خواهد شد. به عبارت دیگر باید گفت که والدین کسی که اقامت دائم کانادا را دارد برای سفر به این کشور با ویزای ویزیتوری، به مدارک و شرایطی مثل شغل مناسب، اثبات تمکن مالی و… نیاز نخواهند داشت.

اما دقت داشته باشید که نوع نگارش و متن دعوت نامه و مدارک تکمیلی و ارسال شده از طرف فرزندی که اقامت کانادا را دارد اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. بهتر است برای اطمینان بیشتر از نوع نگارش و مدارک اسال شده برای اخذ ویزا، با یک کارشناس ویزای مجرب مشورت کنید.

اخذ ویزا برای خواهر و برادر

به طور کلی نحوه اخذ ویزا برای تمامی افراد یکسان است، اما کشور کانادا در شرایط متفاوت، مدارک مختلفی را درخواست کرده و ممکن است جواب‌های متفاوتی را به شما تحویل دهد. اخذ ویزا برای خواهر و برادر در کشور کانادا نیز نسبتاً آسان بوده، اما شانس دریافت ویزا برای والدین بیشتر است.

فردی که قصد دارد خواهر یا برادر خود را با ویزای ویزیتوری به کشور کانادا دعوت کند، باید دلیل کافی و معتبر را در در داخل دعوت نامه خود ذکر نماید. دلایل نوشته شده در دعوت نامه توسط متقاضی ویزا اهمیت بسیار زیادی دارد و به مدارک اصلی اضافه می‌شود.

علاوه بر این‌ها، مدارکی که شخص دعوت‌کننده به کشور کانادا ارائه می‌دهد، اهمیت بسیار زیادی دارد و تا حدود زیادی می‌تواند تعیین‌کننده نظرات در این خصوص باشد. این مدارک شامل مواردی همچون برگه مالیاتی، حساب بانکی، شهروندی یا اقامت فرد و… می‌شود.

اخذ ویزا برای فرزندان

علاوه بر این که فرزندان می‌توانند برای والدین خود درخواست ویزای ویزیتوری بدهند، والدین نیز می‌توانند برای اخذ ویزای توریستی فرزندان خود اقدام کنند. در صورتی که فرزندان زیر سن قانونی یا ۱۸ سالگی باشند، نیاز به تمکن مالی ندارند و اخذ ویزای آن‌ها بسیار آسان‌تر انجام می‌شود.

به طور کلی فرزندان باید زیر ۲۲ سال سن داشته و مجرد باشند تا بتوانند این نوع ویزا را دریافت کنند. البته فرزندانی که بالای ۲۲ سال سن دارند اما از لحاظ روحی، روانی، جسمی و مالی کم توان یا ناتوان هستند نیز می‌توانند ویزای ویزیتوری را دریافت کنند.

اخذ ویزا برای همسر

یکی دیگر از روش‌ های اقامت موقت در کشور کانادا، دریافت ویزای توریستی کانادا برای همسر می‌ باشد. افرادی که دارای اقامت موقت و یا دائم در کشور کانادا هستند و مشغول به تحصیل و یا کار در یکی از شهر های این کشور می‌ باشند، می‌ توانند جهت دریافت اخذ ویزای توریستی کانادا برای همسر خود اقدام نموده و با ارائه مدارک لازم، ویزای همراه توریستی را دریافت نمایند. اخذ ویزای توریستی کانادا برای همسر نیز همانند سایر ویزا های توریستی، نیازمند مدارک و شرایط بسیار متفاوتی است که از جمله این شرایط می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تعهد کامل همسر در رابطه با ترک خاک کشور کانادا پس‌ از اتمام دوره ویزای توریستی
 • دارای سن بالای ۱۸ سال هر دو فرد
 • دارای مدارک و سند ازدواج معتبر و ارائه آن جهت اخذ ویزای توریستی برای همسر
 • برخورداری از تمکن مالی مناسب
 • شخصی که اقدام به اخذ ویزای توریستی کانادا برای همسر خود می‌ نماید، باید شهروند قانونی این کشور محسوب شود و یا دارای مجوز رسمی جهت اقامت در این کشور باشد
 • تعهد کامل همسر جهت عدم کار و اشتغال به تحصیل در مدت زمان اقامت خود در کشور کانادا
 • برخورداری از سلامت کامل و ارائه آزمایش‌ های ضروری برای اخذ ویزای توریستی
 • تعهد همسر جهت عدم آسیب به کشور کانادا در مدت زمان اقامت

چگونگی افزایش مدت اقامت در کانادا

نکته‌ای که باید افراد برای دریافت ویزا برای هر یک از کشور‌های خارجی در نظر داشته باشند این است که هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند که شما از طریق ویزای توریستی اقامت دائم در آن کشور داشته باشید. برای مثال اگر ویزای توریستی کانادا را دارید برای اینکه بتوانید مدت زمان اقامت خود در این کشور را افزایش دهید می‌توانید به سراغ ویزا‌های توریستی با اعتبار طولانی مدت بروید که البته برای دریافت این قبیل ویزا‌ها شما باید به عنوان یک فرد خوشنام در سفر‌های قبلی خود شناخته شده باشید.

اما اینکه بتوانید ویزای توریستی را به اقامت دائم تبدیل کنید برای شما امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین در پاسخ به این سؤال که برای افزایش مدت اقامت در کانادا باید چیکار کنیم، ما راهکار‌هایی غیر از ویزای توریستی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای مثال:

 • می‌توانید از ویزای تحصیلی استفاده کرده، دوران تحصیل خود را در کانادا سپری کنید و قبل از اتمام این دوران در همین کشور مشغول به کار شوید تا ویزای کار نیز به شما داده شود.
 • ازدواج با یک فرد کانادایی یا کسی که شهروند کشور کانادا است شرایط را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید مدت اقامت خود در این کشور را افزایش دهید.
 • همچنین در صورتی که اعضای خانواده شما در کشور کانادا زندگی می‌کنند می‌توانید از طریق دعوت‌نامه آن‌ها برای دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام نمایید. در این صورت مدت زمان اقامت شما در داخل این کشور افزایش خواهد یافت.

در کشور کانادا ویزا‌های توریستی به دو دسته ویزای سینگل و ویزای مولتی تقسیم می‌شوند. شما با ویزای سینگل فقط یکبار و به مدت ۶ ماه می‌توانید در این کشور حضور داشته باشید ولی در صورتی که ویزای مولتی را به دست بیاورید امکان چند بار ورود به کشور کانادا به مدت ۵ تا ۱۰ سال برای شما فراهم خواهد بود. این ویزای مولتی تنها به کسانی داده می‌شود که سابقه خوبی در کشور کانادا در سفرهای قبلی داشته باشند.

در این مقاله تلاش شد به تمامی جوانب اخذ ویزای توریستی کانادا پاسخ داده شود، چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دارید کارشناسان چاوش مهاجر پاسخگوی شما عزیزان هستید.

سوالات متداول

اخذ ویزای توریستی کانادا شامل چه مراحلی است؟

جهت اخذ ویزای توریستی کانادا لازم است مدارک خود شامل پاسپورت معتبر، عکس، شرایط سنی، اثبات تمکن مالی، مدارک پرداخت هزینه ویزا و مدارک مبنی بر بازگشت را آماده و به دو صورت آنلاین و یا حضوری به به یکی از دفاتر وک VAC ارسال کرده و هزینه‌ های انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری را نیز پرداخت و تا 30 روز جهت انجام این امور مراجعه کنید. در صورت تایید مدارک جهت دریافت ویزا مرحله بعدی ارسال پاسپورت به یکی از دفاتر وک جهت الصاق ویزا به آن است.

چه مدت طول می‌ کشد تا ویزای توریستی کانادا صادر شود؟

زمان مشخصی برای آن نمی‌ توان تعریف کرد. بازه زمانی دریافت ویزا بسته به زمان تکمیل فرآیند آپلود مدارک و مشخصات بیومتریک متغیر است، با این‌ حال بررسی درخواست متقاضی حداقل تا دو هفته به طول می‌ انجامد.

آیا می ‌توان ویزای توریستی کانادا را تمدید کرد؟

بله، تمدید ویزای توریستی کانادا امکان ‌پذیر است و حداقل یک ماه پیش ‌از تاریخ اتمام اعتبار ویزا دارنده آن برای دریافت ویزیتور رکورد باید اقدام کند.

چند بار می‌ توانم ویزای توریستی کانادا را تمدید کنم؟

هیچ محدودیت قانونی مبنی ‌بر تعداد دفعات تمدید ویزا وجود ندارد. بااین‌ حال افسر رسیدگی به پرونده باید از هدف شما برای اقامت طولانی‌ تر مطلع و قانع شود تا بتواند ویزای توریستی شما را تمدید کند.

آیا دعوتنامه برای دریافت ویزای توریستی کانادا اجباری است؟

برای درخواست ویزای توریستی هیچ اجباری وجود ندارد، تنها در برخی موارد اعلام‌ شده از سوی دولت و مقامات سفارت ممکن است از متقاضی درخواست شود، ولی در غیر این صورت نیازی به داشتن دعوتنامه ندارید.

تفاوت سوپر ویزا و مولتی پلی ویزا کانادا در چیست؟

برای دریافت ویزای 10 ساله از هر دو نوع ویزا می ‌توان استفاده کرد و می ‌توان در طول این مدت چندین ‌بار به کانادا وارد شد. تنها تفاوت آن ها در این است که با سوپر ویزا با هر بار ورود اجازه اقامت تا 2 سال را دارید درحالی‌ که با مولتی ویزا در هر بار ورود اجازه اقامت 6 ‌ماهه در کانادا را خواهید داشت.

18 دیدگاه

 • سلام و عرض ادب
  امور مربوط به دریافت ویزای توریستی کانادای خانواده من رو موسسه چاوش مهاجر انجام دادن، همه چیز دقیق و عالی و منظم
  ممنون از تیم حرفه ای شما
  صفاران

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از شما جناب صفاران عزیز، خرسندیم که توانسته ایم رضایت شما و خانواده محترم شما را کسب نماییم.

   • با سلام و درود
    من کانادا هستم و میخواستم برای پدر و مادرم ویزای توریستی کانادا بگیرم از موسسه شما، چون تو پیج اینستاگرام شما دیدم که تعداد ویزای های توریستی موفقتون زیاد هست
    ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید

    • سلام و وقت بخیر
     ممنون از لطف و نظر شما دوست عزیز. در زمینه اخذ ویزای توریستی برای پدر و مادرتون با توجه به دعوتنامه ای که می تونید براشون ارسال کنید شانس موفقیت بسیار بالا هست. لطفا با شماره تماس پنج رقمی 02152109 تماس بگیرید. کارشناسان ما راهنماییتون میکنن.

  • سلام و وقت بخیر
   هزینه های لازم برای دریافت ویزای توریستی کانادا حدوداً 185 دلار این کشور (100 دلار برای ویزای و 85 دلار برای انگشت نگاری) می باشد.

  • سلام و وقت بخیر
   وجود دعوتنامه جهت دریافت ویزای گردشگری کانادا می تواند سبب سهولت در امور و همچنین کوتاه شدن مدت زمان اخذ این ویزا شود. این بدین معنا نیست که بدون داشتن دعوتنامه امکان دریافت ویزای توریستی کانادا وجود ندارد، چرا که دعوتنامه تنها می‌تواند کمک کننده باشد. جهت کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان ما در چاوش جهان سیر در تماس باشید.

 • سلام روز شما بخیر
  میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا در حال حاضر چقدر باید باشه؟

 • سلام وقت بخیر من دعوتنامه برای سفر توریستی به کانادا دارم اما برای اینکه توسط افیسر ریجکت نشم چه مدارکی نیازه

  • سلام و وقت بخیر
   از جمله مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی کانادا می توان به اثبات تمکن مالی و ارائه مدارک و دلایل کافی جهت بازگشت شما به کشور اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *