1. انواع ویزای توریستی فرانسه
 2. شرایط ویزای توریستی فرانسه
 3. مدارک اخذ ویزای توریستی فرانسه
 4. مراحل اخذ ویزای توریستی فرانسه
 5. مدت اعتبار ویزای توریستی فرانسه
 6. هزینه ویزای توریستی فرانسه
 7. رد شدن ویزای توریستی فرانسه
 8. اعتراض به ریجکت ویزای توریستی فرانسه
 9. سؤالات متداول

اخذ ویزای توریستی فرانسه

فرانسه کشوری زیبا و مقصدی رویایی برای بسیاری از گردشگران است و این کشور هر ساله میزبان تعداد بسیاری توریست است که مایل به سفربه این کشور هستند. قبل از برنامه ریزی برای رفتن به فرانسه، لازم است برای اخذ ویزای توریستی فرانسه اقدام کنید. هر آنچه جهت اخذ ویزای مسافرتی فرانسه لازم است بدانید در این مطلب ارائه شده اند، در صورت تمایل همراه ما باشید.

انواع ویزای تویستی فرانسه

ویزای توریستی فرانسه یک ویزای کوتاه مدت است که به دارندگان آن اجازه اقامت سه ماهه در فرانسه و سایر کشورهای عضو شینگن را می دهد. ویزای توریستی در ۲ نوع سینگل (یکبار ورود) و مولتی (چندبار ورود) صادر می ‌شود.

 • ویزای توریستی سینگل فرانسه

ویزای توریستی یکبار ورود به شما این امکان را می ‌دهد که در یک دوره ۹۰ روزه در فرانسه بمانید. با اخذ ویزای توریستی سینگل شما مجاز به سفر با این ویزا به سایر کشورهای شینگن در آن دوره هستید. امکان تمدید ویزای کوتاه ‌مدت برای متقاضیان فراهم است و باید توجه کرد دارندگان به‌ هیچ ‌عنوان حق داشتن شغل در طی این دوره در فرانسه و سایر کشورها را ندارند.

 • ویزای توریستی مولتیپل فرانسه

چنانچه نیاز دارید برای اقامت بدون وقفه ۹۰ روزه یا چندین اقامت با مجموع ۹۰ روز اقدام کنید، نیاز به اخذ ویزای مولتی فرانسه دارید. ویزای کوتاه‌ مدت سینگل یا یک ‌بار ورود شینگن فرانسه تنها برای یک‌ بار سفر معتبر است اگر اجازه ۲ و یا چند بار ورود را بخواهید ناچارا به اخذ ویزای توریستی با مدت اعتبار ۶ ماه الی ۵ سال هستید که چند بار اقامت متوالی را مجاز می ‌کند. به شرطی که مجموع روزهایی که در فرانسه می ‌مانید بیش ‌از ۹۰ روز در یک دوره شش‌ ماهه نباشد.

 پس ‌از ۹۰ روز در هر دوره باید منطقه شینگن را ترک کنید. ویزای کوتاه‌ مدت شینگن قابل تمدید است اما باید برای درخواست جدید ۶ ماه صبر کنید. با اخذ ویزای توریستی اجازه اقامت در فرانسه را نخواهید داشت.

شرایط اخذ ویزای توریستی فرانسه

اغلب اخذ ویزای توریستی فرانسه ممکن است سخت ‌گیرانه باشد به‌ خصوص اگر پیش ‌از این به کشورهای شینگن سفر نکرده و تا به ‌حال ویزای شینگن دریافت نکرده باشید. برای اخذ ویزا باید درخواست خود را به بخش کنسولی سفارت فرانسه و یا یک مرکز پردازش ویزای شخص ثالث که فرانسه ارسال ویزا در آن کشور را به آن برون سپاری کرده‌ است، ارسال کنید.

شرکت کارگزاری VFSglobal جهت تسریع در امور اخذ ویزا مشغول به فعالیت است و بسیاری از فرآیند های اخذ ویزا را تسریع می ‌بخشد.

 داشتن تمکن مالی از شرایط اصلی اخذ ویزای توریستی برای هر کشور است، به ‌علاوه داشتن ویزای شینگن برای سفر به فرانسه نیز از شروطی است که اخذ ویزای توریستی را تسهیل می بخشد.

مدارک اخذ ویزای توریستی فرانسه

تنظیم دقیق مدارک مورد نیاز برای سفارت و مطابقت دقیق با معیارهای تعیین شده از سوی مقامات برای اخذ ویزا مهمترین قیمت از فرآیند اخذ ویزا است. برای انجام آن نیاز به مدارک زیر دارید.

 • از کنسولگری فرانسه 1 تا 3 ماه قبل از سفر خود باید وقت بگیرید
 • 2 کپی از فرم درخواست ویزای شینگن را آماده کنید
 • پاسپورت شما نیز باید 2 صفحه خالی داشته باشد تا بتوان برچسب ویزا را برروی آن قرار داد و حداقل 3 ماه پس از تاریخ خروج از فرانسه معتبر باشد
 • 3 عکس پاسپورتی 3.5 در 4.5 سانتی متر که در طی سه ماه اخیر گرفته شده باشد
 • کپی تمامی ویزاهای قدیمی به هر کشوری که تا به حال سفر داشته اید
 • برنامه سفر خود مانند رزرو هتل یا تور و اطلاعات پرواز ورودی و خروجی به همراه رزرو پروازهای داخلی
 • مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی در هنگام سفر به فرانسه و تمامی کشورهای عضو شینگن
 • صورت‌ حساب ‌های بانکی از 3 ماه گذشته، برای نشان دادن مدرکی مبنی بر وجوه کافی در هنگام سفر به فرانسه
 • اگر برای دیدار با خانواده و یا دوستان خود می روید باید مدرک اقامت در منطقه ای که درخواست می دهید را ارائه کنید. این می تواند شامل یک قبض آب و برق و یک کارت شناسایی با آدرس ذکر شده باشد که به عنوان مدرکی برای اقامت معتبر خواهد بود
 • هزینه درخواست را به صورت نقدی در قرار ملاقات خود به سفارت باید بپردازید. هزینه درخواست برای ویزای کوتاه مدت در حال حاضر 60 یورو است که برای بررسی درخواست ویزا و مدارک خود باید به سفارت بپردازید که در صورت رد درخواست و عدم دریافت ویزا عودت نخواهد شد
 • مدارک عدم سو پیشینه و سابقه کیفری
 • برای دریافت ویزای کوتاه مدت تقریباً 2 تا 3 هفته صبر باید کرد

مدارک شغلی مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی فرانسه

علاوه بر مدارک هویتی و مدارک تمکن مالی، ارائه مدارکی مبنی بر داشتن شغل که تایید کننده بازگشت شما پس از اتمام اعتبار ویزا است نیز از مدارک مهم محسوب می شود، که عبارتند از:

 • در صورت شاغل بودن: نامه شرکت کارفرما + مدارک دریافتی حقوق در 3 ماه گذشته
 • در صورت خوداشتغالی: گواهی ثبت کسب و کار و یا شرکت
 • در صورت بیکار بودن: نامه شرکت کارفرما یا قرارداد کار + مدارک دریافتی حقوق 3 ماه گذشته برای همسر (زن یا شوهر)

چنانچه فرد متقاضی بیکار باشد ترجمه سند ازدواج را باید ارائه دهد

 • در صورت بازنشستگی: گواهی بازنشستگی و یا مدارک مرتبط
 • در صورت دانشجو بودن : نامه رسمی از موسسه آموزشی که تأیید می کند دانشجو در آنجا برای تحصیل ثبت نام کرده است

مراحل اخذ ویزای توریستی فرانسه

برای اخذ ویزای توریستی کشور فرانسه باید مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید تا موفق به اخذ ویزا شوید. مراحل درخواست ویزای فرانسه اغلب کمی پیچیده‌ است و صبوری زیادی را می ‌طلبد.

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین

برای اخذ ویزای کوتاه ‌مدت شینگن فرانسه باید فرم درخواست آنلاین ویزای توریستی فرانسه را در وب ‌سایت France-Visas بیابید و با ساخت اکانت در آن، اطلاعات خواسته‌ شده را پر کنید. اطلاعاتی که تکمیل می‌ کنید باید با اسناد و مدارکی که قرار است ارائه کنید مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت و عدم ارائه اطلاعات صادقانه و صحیح درخواست شما رد خواهد شد. پس ‌از پایان فرآیند تکمیل فرم، دو نسخه از آن را چاپ کنید و آنها را امضا کنید.

 • آماده‌ سازی مدارک

پرینت فرم را به‌ همراه تمام مدارک ذکرشده در بخش قبل آماده کنید. بهتر است از تمامی مدارک اصلی خود ۱ کپی در روز ملاقات خود به‌ هم راه داشته باشید. توجه کنید که گم شدن و یا ناقص بودن مدارک بدون شک باعث رد درخواست شما خواهد شد.

 • گرفتن وقت سفارت

برای مصاحبه با افسر کنسولی سفارت باید یک وقت ملاقات رزرو کنید. اخذ وقت سفارت در ایران توسط مرکز  VFS انجام می ‌شود. سفارت فرانسه اعلام کرده است که تنها شرکت VFS مجاز است که وقت مصاحبه ویزا را با سفارت هماهنگ کند. هزینه این کار ۲۵ یورو خواهد بود که باید به این مرکز بپردازید. با این‌ حال بررسی پرونده و صدور ویزا تنها به رای و نظر مقامات سفارت مربوط می ‌شود.

 • پرداخت هزینه ویزا

مبلغ ۶۰ یورو هزینه ویزا را در روز مصاحبه و قبل‌ از شرکت در آن باید در سفارت و یا کنسولگری بپردازید و فیش پرداخت را با خود به‌ همراه داشته باشید.

 • مصاحبه حضوری

طی یک جلسه کوتاه با افسر کنسولگری ملاقات خواهید داشت. در روز مصاحبه سعی کنید که با خونسردی و با تمام مدارک و اسناد لازم و به موقع در زمان تعیین ‌شده در سفارت حضور پیدا کنید. اغلب افسر مربوطه، سوالاتی در مورد قصد سفر و جزئیات آن می ‌پرسد، سعی کنید صادقانه به سوالات پاسخ دهید. چنانچه قرار ملاقات شما لغو شود برای تعیین وقت دیگر، مجدداً باید درخواست ثبت کنید و منتظر بمانید.

مدت اعتبار ویزای توریستی فرانسه

مدت اعتبار ویزای توریستی برای فرانسه به ‌طور معمول ۳ ماه یا همان ۹۰ روز در عرض ۶ ماه است. بااین‌ حال بسته به هدف شما از سفر، افسر کنسولگری ویزای شما را برای مدت ‌زمان کمتری نیز ممکن است که در نظر بگیرد. گاهی ممکن است از 3 تا ۵ روز و تا ۳ هفته متغیر باشد. چنانچه به ‌صورت مکرر به کشورهای شینگن سفر می ‌کنید، می ‌توانید برای ویزای مولتی توریستی اقدام کنید که تا ۳ ماه اجازه چند بار ورود به فرانسه و سایر کشورهای شینگن را داشته باشید.

هزینه ویزای توریستی فرانسه

هزینه ویزای فرانسه بر اساس نوع ویزا متغیر است و لازم است جهت دریافت هزینه دقیق با کارشناسان چاوش مهاجر تماس حاصل نمایید.

ریجکت ویزای توریستی فرانسه

همانگونه که اشاره شد مهم ‌ترین بخش از روند درخواست ویزا مربوط به تکمیل مدارک است. درصورت وجود  نواقص در آن و یا عدم صحت اطلاعات از سوی متقاضی، قطعاً درخواست وی ریجکت خواهد شد.

 دومین دلیل مربوط به تصمیم افسر کنسولگری است. چنانچه در روز مصاحبه نتوانید او را متقاعد به بازگشت قطعی خود به کشور کنید و یا در مورد اهداف سفر شما تردید داشته باشد ممکن است ویزا برایتان صادر نشود.

 چنانچه درخواستتان رد شد، پس ‌از یک روز، دوباره مجاز به درخواست مجدد خواهید بود. البته می ‌توانید نامه ‌ای با زبان انگلیسی و با ارائه مدارک مجدد به درخواست خود اعتراض کنید و ابهامات را به ‌گونه‌ ای برطرف کنید که افسر پرونده متقاعد به صدور ویزا شود.

 سعی کنید تمام موارد را به ‌صورت کاملاً شفاف توضیح دهید تا شانس خود را برای اخذ روادید بالا ببرید.

اعتراض به ریجکت ویزای توریستی فرانسه

چنانچه در خواست شما رد شد می توانید بعد از گذشت مدت یک روز مجدداً درخواست خود را با برطرف نمودن نواقص موجود به کنسولگری فرانسه ارائه نمایید. لازم است یک متن با زبان انگلیسی آماده کرده و اعتراض خود را در قالب آن مطرح نمایید.

موسسه مهاجرتی چاوش مهاجر با سال ها تجربه و فعالیت در اخذ ویزای توریستی و تحصیلی برای متقاضیان و مشاوره دقیق اقدام به ارائه خدمات خود نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و کارشناسان چاوش مهاجر در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *