1. انواع ویزای توریستی ایتالیا
 2. شرایط ویزای توریستی ایتالیا
 3. مدارک اخذ ویزای توریستی ایتالیا
 4. مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا
 5. مدت اعتبار ویزای توریستی ایتالیا
 6. هزینه ویزای توریستی ایتالیا
 7. دریافت ویزای توریستی ایتالیا با و بدون دعوتنامه
 8. رد شدن ویزای توریستی ایتالیا
 9. اعتراض به ریجکت ویزای توریستی ایتالیا
 10. سؤالات متداول

اخذ ویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا به سبب معماری و قلعه ها، کاخ ها، پارک های ملی سرسبز، شهرهای دیدنی و جاذبه های توریستی اش سالانه میزبان میلیون ها گردشگر است که ازین کشور بازدید می کنند. اگر تنها با هدف گردشگری، یعنی تعطیلات، تفریح، تجربه این کشور و فرهنگ یا گشت و گذار در ایتالیا، قصد سفر به ایتالیا را دارید، لازم است برای ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنید.

افرادی که مایل به ورود به ایتالیا برای اقامت کوتاه مدت هستند می توانند با اخذ ویزای مسافرتی ایتالیا این کار را انجام دهنداز آنجایی که ایتالیا بخشی از منطقه شینگن است، دارندگان ویزای آن می توانند بدون محدودیت و در مدت زمان اعتبار ویزا به 26 کشور عضو آن سفر کنند.

انواع ویزای توریستی ایتالیا

انواع ویزای مسافرتی ایتالیا یا همان ویزای شینگن را می توان در سه دسته بندی زیر قرار داد:

 1. ویزای یک بار ورود: دریافت کننده این ویزا فقط یک بار می توان به کشور های حوزه شینگن سفر کند.
 2. ویزای دو بار ورود: دارنده این ویزا دو بار می تواند به کشور های شینگن برود.
 3. ویزای چند بار ورود: با این ویزا می توان برای مدت زمانی 90 روزه برای هر 6 ماه از سال، چندین مرتبه به کشور های شینگن سفر کرد.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا

اخذ ویزای مسافرتی ایتالیا در بین ویزاهای کشورهای اروپایی از سهولت بیشتری برخوردار است. هنگام درخواست برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا باید شرایط زیر را برآورده کنید.

 • اثبات تمکن مالی

 شواهدی که نشان می دهد شما پول کافی برای حمایت از خود و یا خانواده خود در طول اقامت خود در ایتالیا را دارید و مدارکی که نشان می دهد چگونه هزینه سفر خود به ایتالیا را تأمین می کنید. این می تواند صورت ‌حساب‌ های بانکی شخصی، صورت ‌حساب‌ های کارت اعتباری یا موجودی شش ماه گذشته باشد.

 • شرح برنامه سفر

هنگامی که به دعوت یکی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده مقیم ایتالیا به ایتالیا سفر می کنید، باید ویزای ویزیتور ایتالیا را داشته باشید تا در طی سه ماه بتوانید اجازه اقامت در ایتالیا را داشته باشید. برنامه دقیق روزانه سفر شما به این کشور و ارائه شرح سفر و مقاصد خود نیز از شروط اصلی است. به علاوه باید ویزاهای سفرهای قبلی خود به سایر کشورهای خارجی را همراه خود داشته باشید.

مدارک اخذ ویزای توریستی ایتالیا

هر تبعه خارجی که قصد ورود به خاک ایتالیا را داشته باشد باید مدارک لازم را ارائه دهد:

اگرچه مجموعه ای استاندارد از مدارک برای ارائه وجود دارد اما گاهی مقامات ایتالیایی این حق را برای خود محفوظ می دارند که هر گونه مدارک اضافی را به دلخواه خود درخواست کنند و متقاضی هر زمان که اعلام و درخواست شود باید برای ارائه آن اقدام کند. مدارک و اسناد رسمی عبارتنداز:

 • فرم درخواست ویزای ایتالیا

تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا به همراه تاریخ و به صورت پرینت گرفته و امضا شده

 • پاسپورت

پاسپورت معتبرکه به مدت سه ماه بعد از اتمام اعتبار ویزا، معتبر باشد. پاسپورت متقاضی همچنین باید دارای دو صفحه خالی برای پیوست ویزا به آن باشد.

 • عکس پاسپورتی

دو عدد عکس یکسان که با شرایط عکس شینگنی مطابقت داشته باشد. یعنی به صورت رنگی و با ابعاد 3.5 در 4.5 سانتی متر، به صورت تمام رنگی و از نمای نزدیک باشد. به علاوه عکس باید ظرف سه ماه گذشته گرفته شده باشد.

 • اسناد هویتی

هرگونه اسناد هویتی و مدنی شامل شناسنامه، سند ازدواج، گواهی فوت همسر، مدارک فرزندخواندگی در صورت وجود به صورت ترجمه شده

 • کپی ویزاهای قبل

در هنگام درخواست باید کپی ویزاهای قبلی خود که ضمیمه پاسپورتتان بوده را ارائه دهید

 • بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی که برای سفر به تمام کشورهای شنگن باید به همراه داشته باشید که تا مبلغ 30000 یورو را پوشش می دهد و تمامی خدمات پزشکی را در تمام کشورهای شینگن پوشش خواهد داد.

 • مدارک سفر

این مدارک شامل برنامه پرواز و جزئیات سفر، رزرو پرواز و تاریخ رفت و برگشت و مدارک اقامتی مانند رزرو هتل و یا نامه ای از محل اقامتتان در خانه دوستان و یا خانواده در صورت داشتن دعوتنامه معتبر

 • مدارک اثبات تمکن مالی

برای اثبات تمکن مالی و اینکه به مقامات سفارت اعلام کنید که از پس هزینه های سفر خود برمی آیید باید اسناد صورت حساب بانکی و اظهارات بانکی مانند گردش حساب ماه های گذشته و صورتحساب بانگی که توسط مقام رسمی بانک مهر و امضا شده باشد.

کپی از کارت بانکی به همراه نام و نام خانوادگی شما به علاوه رسید خودپرداز سه روز گذشته حساب شما باید ارائه شود. چنانچه از حمایت مالی شخصی برخوردارید باید ضمانت نامه بانکی امضا شده توسط شخص میزبان را نیز ارائه کنید.

 • ارائه برنامه سفر

شما همچنین باید نامه ای شخصی داشته باشید که در آن دلایلی که می خواهید به ایتالیا سفر کنید، نحوه بودجه سفر خود، اگر دعوتنامه دارید، رابطه شما با میزبان را توضیح می دهد و دلایلی  که مقامات سفارت را قانع کند که قصد بازگشت به کشور خود پس از پایان اعتبار ویزا را دارید و چرا به کشور خود باز می گردید. این می تواند شامل مدارک شغلی، تحصیلی، مدارک مالی و اسناد املاکتان باشد.

مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا

برای اینکه زمان کافی برای رسیدگی به شرایط پیش ‌بینی نشده را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل 45 روز قبل از تاریخ عزیمت خود درخواست دهید. زمان پردازش ویزای شینگن ایتالیا معمولاً حدود 15 روز است، اما در برخی موارد، پردازش درخواست ویزای شینگن ایتالیا ممکن است تا 60 روز طول بکشد و این به تعداد درخواست ها بستگی دارد، بنابراین برای اخذ ویزا این مراحل را طی کنید:

 • گرفتن وقت سفارت

برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا می توانید از چند راه اقدام کنید، یا اینکه وقت خود را به صورت مستقیم از سفارت و یا کنسولگری ایتالیا در ایران بخواهید. مرکز درخواست ویزا، مانند VFS Global، COX و Kings، یا TLS International، که دولت ایتالیا درخواست های ویزا را به آن برون سپاری کرده است نیز می توانند وقت های سفارت را تنظیم کنند.

 • جمع آوری مدارک

تمامی مدارک ذکر شده در بخش، قبل به همراه پرینت امضا شده فرم درخواست آنلاین ایتالیا را با خود باید در روز مصاحبه به همراه داشته باشید. توجه کنید تمام مدارک را به صورت دقیق و مطابق با معیار های درخواست شده از سوی سفارت آماده کنید و به صورت منظم در روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

 • پرداخت هزینه ویزا

هزینه درخواست ویزای توریستی برای اکثر کشورهای شینگن 80 یورو است. رسید پرداخت آن را باید در روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

 • شرکت در مصاحبه

در روز تعیین شده و در ساعت مقرر در سفارت حضور پیدا کنید. مصاحبه حضوری در طی یک جلسه کوتاه برگزار می شود و افسر کنسولگری با طرح سوال هایی از قصد سفر شما و شرایط بازگشت شما اطلاع پیدا می کند. این مرحله بسیار مهم است زیرا در صورتی که جواب های شما برای افسر پرونده متقاعد کننده نباشد می تواند درخواست ویزای شما را رد کند.

مدت اعتبار ویزای توریستی ایتالیا

ویزای مسافرتی ایتالیا برای مدت حداکثر 90 روز در طی یک دوره شش ماهه معتبر است. در برخی موارد، بسته به نوع ویزای شینگن ایتالیا که یک بار ورود، دوبار یا چند بار ورود است، ویزای شما برای کمتر از 90 روز صادر می شود و این به نظر افسر پرونده و تشخیص او از قصد ورود شما به این کشور دارد.

بر روی برچسب ویزای روی پاسپورت شما تاریخ اعتبار ویزا درج شده است و شما تا پایان آن تاریخ می توانید در خاک ایتالیا و یا سایر کشورهای شینگن بمانید. اگر می خواهید بیشتر از 90 روز با یکی از اعضای خانواده در ایتالیا بمانید، باید برای ویزای خانوادگی ایتالیا برای اقامت طولانی مدت درخواست دهید.

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

هزینه ویزای تورستی ایتالیا حدوداً 250 یورو است به علاوه این هزینه لازم است هزینه دریافت نوبت از سفارت را هم بپردازید. اگر وقت رزرو شده معمولی باشد نسبت به وقت پریمیوم دارای هزینه کمتری است.

اخذ ویزای توریستی ایتالیا با و بدون دعوتنامه

یکی از دلایل بسیار رایجی که مردم به ایتالیا و سایر کشورهای شینگن سفر می کنند، دیدن اقوام یا دوستانشان است. در ایتالیا این نیز به عنوان ویزای گردشگری محسوب می شود. بنابراین برای دعوت نامه برای ویزای توریستی، خانواده یا دوستان شما باید آن را برای شما بنویسند. در نامه باید قید شود که شما اقوام یا دوست آن شخص هستید و قرار است برای مدت زمان مشخصی به آنجا بروید. به عنوان یک سند پشتیبان برای این دعوتنامه، باید مدرکی دال بر رابطه با آن شخص پیوست کنید و مدت، هدف و وضعیت مالی خود را به وضوح بیان کنید. این نامه می تواند از طرف همسر شما که تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه شینگن است، والدین یا فرزندان شما باشد. برای هر یک باید یک گواهی ازدواج معتبر یا شناسنامه برای اثبات رابطه خود ضمیمه کنید.

ریجکت ویزای توریستی ایتالیا

رد یا ریجکت ویزای مسافرتی ایتالیا مربوط به یکی از موارد زیر است:

 • مدارک تقلبی یا جعلی
 • کمبود مدارک لازم جهت متقاعد کردن افسر کنسولگری مبنی بر توانایی مالی در طول اقامت و یا بازگشت
 • عدم اثبات تحقق شرایط قانونی خاص برای اخذ ویزای متقاضی
 • شک و تردید منطقی در صحت مدارک

اعتراض به ریجکت ویزای توریستی ایتالیا

از طریق یک وکیل مهاجرتی متخصص می توانید به تصمیم ریجکت ویزای در طی مدت 60 روز از تاریخ اعلام شده از رد درخواست به سفارت و یا کنسولگری ایتالیا اعتراض کنید و درخواست تجدید نظر خود را ارائه کنید.. با درخواست تجدیدنظر خود، می توانید درخواست ابطال رد ویزای غیرقانونی و دستوری را بدهید که کنسولگری را مجبور به بررسی مجدد درخواست شما کند.

ویزای توریستی ایتالیا تضمینی

هر کجا که با این پیغام مواجه شدید بدانید که دروغ محض است! هیچ تضمینی برای اخذ هیچ گونه ویزایی وجود ندارد. از آنجایی که تصمیم گیرنده نهایی برای صدور ویزا تنها افسر پرونده و مقامات سفارت هستند و ایشان تایید درخواست و یا رد درخواست شما را به صورت قطعی صادر می کنند، توصیه می شود تنها به رعایت قوانین و شرایط اعلام شده از سوی سفارت و یا مشاوره کارشناسان و موسسات مهاجرتی معتبر پایبند باشید تا شانس شما برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا بالا برود.

آژانس مهاجرتی چاوش مهاجر با سال ها تجربه و همکاری با وکلای مهاجرتی و تیم کارشناسی و مشاور خود به صورت کاملاً تخصصی اقدام به فعالیت در خصوص اخذ ویزاهای مسافرتی و تحصیلی نموده و موفق به کسب عنوان بهترین آژانس مهاجرتی در کشور شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *