اخذ ویزای توریستی آمریکا

اخذ ویزای توریستی آمریکا اولین اقدام برای افرادی است که مایل به سفر به ایالت متحده برای مقاصد تجاری، گردشگری، دیدار با دوستان و خانواده هستند. ویزای توریستی یک ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت در آمریکا است که فرد با داشتن آن مجاز به کار، تحصیل و اقامت دائم نیست و تنها در مدت ‌زمان مشخص ‌شده و به طورمعمول تا حداکثر شش ماه می‌ تواند در خاک آمریکا حضور داشته باشد. در این مقاله با انواع ویزای توریستی و هزینه، شرایط، مدارک، مدت ‌زمان صدور ویزا و تمامی اطلاعاتی که برای اخذ ویزای موقت آمریکا نیاز دارید را ارائه خواهیم داد.

ویزای توریستی آمریکا

توضیحات کارشناسان چاوش مهاجر در اخذ ویزای توریستی آمریکا را گوش دهید!

انواع ویزای توریستی آمریکا

دو نوع ویزای توریستی آمریکا اصلی برای اقامت موقت در این کشور وجود دارد.

 • ویزای B1 برای تجارت و کسب ‌وکار
 • ویزای B2 برای گردشگری و درمان

وزارت امور خارجه ایالات‌ متحده و وزارت امنیت داخلی یک‌ روند سختگیرانه را نسبت ‌به صدور ویزا دنبال می ‌کنند. مهم نیست که برای کدام نوع ویزا درخواست می ‌دهید معمولاً یک مصاحبه‌ رسمی در سفارت و یا کنسولگری ایالت متحده در یکی از کشورهای همسایه روندی است که باید برای اخذ ویزا طی کنید.

 • ویزای توریستی B1 آمریکا

ویزای توریستی  B1درواقع یک ویزای تجاری است و برای افرادی صادر می ‌شود که برای اهداف تجاری و کسب ‌وکار به آمریکا می‌ خواهند سفر کنند. برای اخذ ویزای  B1موقت فرد باید واجد شرایط این نوع از ویزا باشد. ویزای تجاری به ‌طور معمول به طول 6 ماه امکان اقامت را به فرد می ‌دهد. فرد با اخذ این ویزا امکان فعالیت در یکی از موارد زیر را دارد:

 • شرکت در همایش ‌های علمی و تجاری
 • مذاکره با شرکای کاری
 • تنظیم قراردادهای کاری و تجاری
 • شرکت در کنفرانس ‌های آموزشی و یا حرفه ‌ای
 • شرکت در رویداد به‌ عنوان سخنران
 • ملاقات با همکاران تجاری

باید توجه داشت که با اخذ ویزای کوتاه‌ مدت مجاز به هیچ ‌گونه فعالیت استخدامی نیستید زیرا اخذ ویزای کار کاملاً روند دیگری دارد.

 • ویزای توریستی B2 آمریکا

ویزای توریستی B2 آمریکا برای افرادی صادر می ‌شود که قصد دارند برای اهداف گردشگری و درمان به این کشور سفر کنند. مدت ‌زمان اعتبار این ویزا تا حداکثر 6 ماه است و دارنده این ویزا می ‌تواند فعالیت‌ های زیر را در طول اقامت موقت خود داشته باشد.

 • گردشگری
 • دیدار با دوستان یا اقوام
 • دریافت درمان پزشکی
 • شرکت در رویدادهای موسیقی، ورزشی و …

همچون ویزای B1 دارنده ویزا حق کار موقت و یا دائمی در این کشور را ندارد.

 • ویزای توریستی مولتی و سینگل آمریکا

هر کدام از ویزا های نوع اصلی یعنی B1 و B2 در دو دسته سینگل (یک ‌بار ورود) و مولتی پل (چند بار ورود) تقسیم می ‌شوند. تفاوت این دو نوع در تعداد ورود در دوره اعتبار ویزا است.

برای افرادی که برای مقاصد گردشگری و غیر مهاجرتی به آمریکا سفر می کنند مهم است که تفاوت های ویزای چندبار ورود (مولتیپل) و ویزای تک ورود (سینگل) را بدانند.

ویزای چند بار ورود: ویزای چند بار ورود آمریکا به مسافران و توریست ها اجازه می دهد تا در مدت اعتبار ویزا بتوانند چندین بار وارد ایالات متحده شوند و از آنجا را ترک کنند، بدون اینکه نیاز باشد برای هر بار ورود خود درخواست مجددی برای ویزا بدهند. این تنها به این معنا است که اعتبار ویزا در طول چندین سال مشخص منقضی نمی شود و به هیچ عنوان به این معنا نیست که دارنده آن حق دارد تمام سال های اعتبار ویزا را بدون محدودیت در آمریکا بماند.

معمولاً در هر بار ورود دارنده این ویزا اجازه دارد حداکثر تا 6 ماه در آمریکا بماند و سپس آنرا ترک کرده و پس از یک وقفه دوباره می تواند به ایالات متحده بازگردد.هزینه این ویزا و مدت رسیدگی به آن نسبت به سایر ویزاهای توریستی بیشتر است.

ویزای یکبار ورود: ویزای یک بار ورود  به آمریکا متداول ترین نوع ویزاهای کوتاه مدت است و برای افرادی صادر می شود که تنها یک بار و آن هم برای مقاصد گردشگری و یا درمانی قصد سفر به آمریکا را در طول یک  دوره طولانی حداکثر 6 ماهه و یا کمتر از آن را دارند. برخلاف ویزای چند بار ورود، ویزای یکبار ورود به طور کلی آسان‌ تر، ارزان ‌تر و سریع ‌تر دریافت می‌ شود.

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا

نداشتن اقامت طولانی ‌مدت در آمریکا و اثبات این ‌موضوع که با ارائه اسنادی معتبر نشان دهد شما پیش ‌از اتمام اعتبار دوره قصد بازگشت به کشور خود و ترک آمریکا را دارید مهم ‌ترین شرطی است که برای صدور ویزا باید رعایت شود. این اسناد و مدارک می ‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • ارائه اسناد ملکی و کاری مبنی براینکه شما را ملزم به بازگشت به وطن خود می‌ کند، اغلب جزء دلایل قانع‌ کننده برای اخذ ویزای موقت است و شانس شماره درگرفتن ویزا بالا می ‌برد.
 • ارائه مدارک همچون گردش حساب ماه‌ های اخیر، مدارک سهام و اسناد ملکی که با آن تمکن مالی خود را اثبات می ‌کنید. دلیل اهمیت این فاکتور به این خاطر است که افسر کنسولی را قانع کنید که از عهده خرج و مخارج خود و خانواده ‌خود درطول مدت ‌زمان اقامت در امریکا بر می‌آیید. می ‌توانید با داشتن بلیت رفت ‌و برگشت و رزرو هتل به ‌خوبی این ‌موضوع را اثبات کنید.
 • بودجه کافی برای سفر به کشورهای همسایه برای مراجعه به سفارت آمریکا و درخواست ویزا به ‌صورت حضوری و انجام مصاحبه و انگشت ‌نگاری و عکس ‌برداری دیجیتال از جمله شرایط و اقداماتی است که برای اخذ ویزا توسط درخواست دهنده باید طی شود.
 • چنانچه دعوتنامه ای از دوستان و خانواده خود دریافت کرده باشید به ‌عنوان فاکتوری مبنی بر اینکه اقامت شما توسط میزبان تأمین می ‌شود، کمک کننده می باشد.

مدارک ویزای توریستی آمریکا

برخی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا توریستی آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر

با حداقل اعتبار شش ماه پس ‌از اقامت برنامه ‌ریزی ‌شده در امریکا

 • تهیه عکس تازه گرفته‌ شده

عکسی که به تازگی از چهره کنونی شما با زمینه سفید گرفته شده و هیچگونه سایه ای در آن وجود نداشته باشد.

 • پرداخت هزینه بررسی ویزا

رسیدی مبنی ‌بر پرداخت صد و شصت دلار برای درخواست ویزای توریستی آمریکا که ابتدا باید آن را بپردازید تا بتوانید زبان مصاحبه را تعیین کنید و توجه کنید که در صورت لغو قرار ملاقات از سوی شما و رد شدن درخواست ویزا هزینه ‌ای که برای ویزای آمریکا پرداخت کرده‌اید قابل استرداد نیست.

 • جزئیات شبکه‌ های اجتماعی

تهیه و ارائه فهرستی از شبکه ‌های اجتماعی که در آن ها حساب کاربری و فعالیت دارید و هر آنچه که تا پنج سال پیش ‌از آن استفاده می‌ کردید به همراه شماره ‌تلفن و ایمیل.

 • ترجمه مدارک

تمامی مدارک اعم از سند ازدواج، شناسنامه، اسناد ملکی و بانکی‌ که تمام مدارک باید به‌ صورت ترجمه ‌شده به زبان انگلیسی باشد.

 • ویزاهای قبلی به آمریکا

تمامی مدارک قبلی مبنی‌ بر سابقه سفر به آمریکا با پاسپورت‌ های قدیمی‌تر باید وجود داشته باشد.

 • دعوتنامه

داشتن دعوتنامه از سوی شهروند ایالات ‌متحده و مقیم دائمی و قانونی که تأیید می‌ کند میزبان شما به‌ عنوان دوست و یا اعضای خانواده خواهد بود و مکانی را برای اقامت شما در طول دوره حضورتان در آمریکا در اختیارتان می ‌گذارد.

 • اسناد برنامه سفر

شامل اسنادی که نشان می ‌دهد در چه زمانی قصد چه کاری را دارید. این مدارک می ‌تواند شامل اسناد رزرو پرواز خریداری ‌شده، تاریخ ورود و خروج و برنامه پروازهای داخلی در ایالات متحده باشد. هم چنین مدارک از محل اقامت خود ارائه کنید که می ‌تواند شامل رزرو هتل، خانه اجاره‌ ای، خانه دوستان و خویشاوندان باشد. ‌این نشان می‌دهد که علاوه‌ بر تمکن مالی در خصوص برنامه‌ های خود به‌ صورت واضح شفاف‌ سازی می‌ کنید.

 • اسناد حمایتی

چنانچه با حمایت مالی شخص دیگری که مقیم و شهروند آمریکاست قصد سفر را دارید مدارک آن را برای اثبات باید ارائه کنید که می‌ تواند شامل نامه‌ ای که تأیید می ‌کند فرد قادر به پرداخت هزینه ‌های اقامت شما خواهد بود. نامه استخدام که حاوی جزئیات حقوق دریافتی و سه الی چهار فیش حقوقی اخیر، نامه‌ های بانکی، گردش حساب یک‌ سال قبل و موجودی فعلی و موجودی روز افتتاح حساب را نشان می‌ دهد باشد.

 • اسناد ملکی

ارائه تمامی اسناد ملک هایی که در داخل و خارج از کشور خود دارید مانند اوراق مالکیت اصلی ملک

 • مدارک شغلی

مدارک شغلی و مدارک بازنشستگی، درصد بازنشستگی گواهی ثبت شرکت و جزئیات درآمد

 • اسناد خانوادگی

شناسنامه، گواهی ازدواج، عکس خانوادگی، گواهی فرزند خواندگی، مدارک طلاق، گواهی فوت همسر به ‌صورت ترجمه ‌شده

 • مدارک پزشکی

تأیید سلامت روحی و جسمی توسط پزشک مورد تأیید سفارت

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

جهت اخذ و درخواست ویزای توریستی آمریکا و اقامت موقت ایالات ‌متحده باید مراحل زیر را طی کنید:

 • پر کردن فرم درخواست آنلاین DS-160

این فرم را می ‌توان به‌ صورت آنلاین در وب ‌سایت کنسولگری ایالات‌ متحده پیدا کرده و پر کنید. این کار را می‌ توانید خودتان یا با کمک یک شرکت مهاجرتی معتبر همچون آژانس مهاجرتی چاوش مهاجر پر کنید. این فرم شامل دو بخش است:

 بخش اول اطلاعات هویتی مانند نام کامل، ملیت، وضعیت تأهل، تاریخ و محل تولد، شماره موبایل، ایمیل، اطلاعات پاسپورت، کار و غیره

بخش دوم سؤالات امنیتی و اطلاعات دیگر مانند سوابق کیفری، سوابق نقض قانون به هر مورد و غیره

 • پرداخت هزینه درخواست ویزا

هزینه بررسی و پردازش درخواست ویزا 160 دلار است که صرف ‌نظر از اخذ و یا ریجکت شدن و لغو به هر دلیل باید آن را بپردازید. علاوه ‌براین هزینه ثابت، ممکن است از شما بخواهند که هزینه صدور ویزا را نیز پرداخت کنید که تعیین این ‌مورد بستگی به رابطه ایالات‌ متحده با کشور شما دارد و مقدار آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. مازاد بر این هزینه‌ ها بودجه لازم برای مراجعه به سفارت و کنسولگری آمریکا در کشورهای همسایه ایران را نیز به هزینه‌ های ثابت اضافه کنید.

 • برنامه ‌ریزی برای مصاحبه ویزا

تمامی متقاضیان ویزا با محدوده سنی 14 الی 80 سال باید مصاحبه ویزا را به‌ صورت حضوری انجام دهند. زمان انتظار برای سفارت و دریافت نوبت می‌ تواند ماه‌ ها و یا هفته‌ ها به طول بینجامد. درضمن تاریخ قرار ملاقات را در فرم درخواست آنلاین خود تعیین می ‌کنید که نامه تأیید مصاحبه را نیز باید درروز مصاحبه به‌ همراه داشته باشید.

 • ارائه مدارک و اسناد

تمامی مدارک مورد نیاز را با دقت آماده کنید و برای درخواست ویزا ارائه دهید. ارائه مدارک دقیق و منظم به کنسولگری اعلام می‌ کند که شرایط لازم برای درخواست ویزای توریستی را دارید.

 • شرکت در مصاحبه

آخرین مرحله در فرآیند درخواست ویزا شرکت در مصاحبه حضوری است. حضور به‌ موقع در روز و زمان دقیق مصاحبه و به ‌همراه داشتن تمام مدارک پشتیبان مهم است. سپس مقامی ‌که با شما مصاحبه می ‌کند بنابر سوابق سایر جزئیات مرتبط، سوالاتی را از شما می ‌پرسد. تایم مصاحبه معمولاً کم است یعنی سعی کنید با صداقت و با جواب ‌های کوتاه اعتماد مصاحبه ‌کننده را جلب کنید.

سفارت های آمریکا برای ایرانیان

متقاضیان مقیم ایران برای انجام مصاحبه حضوری می توانند به هر سفارتخانه و یا کنسولگری آمریکا در کشورهای دیگر مراجعه کنند. اما پیش از سفر به کشورهای دیگر برای تکمیل روند دریافت ویزای خود ابتدا باید فرم درخواست آنلاین ذکر شده را تکمیل کرده و وقت سفارت و زمان مصاحبه حضوری خود را تعیین کنید.

سه سفارتخانه اصلی که ایرانیان بیشترین مراجعه را به آن دارند سفارتخانه ایالات متحده در شهر آنکارا ترکیه، شهر ایروان در ارمنستان و دوبی در امارات است. از مزایای رجوع به این سفارتخانه ها کارکنان فارسی زبان آن است که به خوبی با شرایط ایرانیان و رابطه دو کشور آشنا هستند و شرایط روند دریافت ویزا بدین گونه برای ایرانیان آسان تر می شود.

توصیه می شود متقاضیان به صورت کامل وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را در کشور مورد نظرشان بررسی کنند. انجام انگشت نگاری اغلب به سرعت انجام می شود اما بررسی سایر مدارک نیاز به زمان بیشتری دارد که از چند روز تا چند هفته می تواند به طول بیانجامد.

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا

مدت اقامت استاندارد برای ویزای سینگل تا 6 ماه است که می‌ توان آن را تا 1‌ سال نیز تمدید کرد، اما تنها یک ‌بار اجازه ورود و خروج در طی این مدت به دارنده ویزا داده می ‌شود.

درحالیکه در ویزای مولتیپل دوره اعتبار بین 1 تا 10 سال معتبر است و تا زمانیکه تعداد کل روزهای سپری‌ شده در یک ‌سال بیش ‌از 180 روز نباشد می ‌توان در طی مدت ده سال چندین‌ بار از آن استفاده کرد. مدت ‌زمان ویزای توریستی ایالات‌ متحده بنابر نیازهای مسافر و مواردی که توسط مقامات تعیین می‌ شود متغیر است اما مسئله ‌ای که اهمیت دارد ارائه طیف وسیعی از اسناد پشتیبانی مالی برای اثبات اینکه می ‌توانید هزینه اقامت خود را تأمین کنید.

هزینه ویزای توریستی آمریکا

نمی توان عدد ثابتی را تحت عنوان هزینه ویزای توریستی آمریکا اعلام کرد چرا که به هزینه های مربوط برای اخذ ویزای توریستی آمریکا با توجه به این موضوع که ایالات متحده در ایران دارای سفارت نیست، هزینه های سفر و اقامت به یکی از کشور های همسایه همچون ترکیه، ارمنستان و امارات نیز اضاقه می شود. به همین دلیل این هزینه بسیار متغیر است.

مدت‌ زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

پس ‌از این ‌که مصاحبه حضوری در سفارت یا کنسولگری را به پایان رساندید باید منتظر پردازش و بررسی درخواست خود شوید. زمان پردازش درخواست بستگی به نوع درخواست ویزا دارد که تا چند ماه می ‌تواند به طول بیانجامد. پس ‌از دریافت ویزا ترتیبات سفر خود را انجام دهید.

توصیه می شود برای افزایش شانس خود در دریافت صدور ویزا از خدمات چاووش مهاجر به عنوان مؤسسه مهاجرتی استفاده کنید.

رد شدن ویزای توریستی آمریکا

طبق قوانین مهاجرت ایالات‌ متحده تنها افسران کنسولی در سفارتخانه‌ ها و کنسولگری مختارند که درخواست ویزا را تأیید و یا رد کنند. اگر درخواست ویزای شما رد و ریجکت شود معمولاً دلایل آن طبق دلایل قانونی و مبتنی بر آن رد شده و این دلایل به شما اطلاعات داده می ‌شود. از رایج‌ ترین دلایل رد درخواست ویزا به ‌شرح زیر است:

 • وجود نقص در اسناد پشتیبانی
 • درخواست شرایط ویزا با قصد مهاجرت
 • مشکل در هزینه‌ ها
 • اظهارات نادرست و غیر صادقانه
 • حضور غیرقانونی در ایالات متحد
 • دلایل امنیتی و سایر موارد

اعتراض به رد شدن ویزای توریستی آمریکا

با برطرف نمودن مشکلات موجود که سبب ریجکت شدن درخواست شما شده است، این امکان وجود دارد که مجدداً درخواست اخذ ویزا را ارائه نمایید. توصیه می شود در صورت ریجکت شدن از یک کنسولگری به یک کنسولگری دیگر مراجعه نکنید چرا که این موضوع سبب افزایش شانس دریافت ویزا نخواهد شد. تمامی فرم ها بصورت متمرکز و رایانه ای بوده و با قوانین یکسانی بررسی می شوند و تنها افسر پرونده شما تغییر خواهد کرد.

برای بالا بردن شانس خود در اخذ ویزای توریستی آمریکا و سهولت در روند آن بر دانش، تخصصص و تجربه کارشناسان موسسه چاوش مهاجر تکیه کنید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

شانس دریافت ویزای توریستی آمریکا چقدر است؟

با توجه به شرایط دیپلماتیک بین ایران و آمریکا، متقاضیان اغلب شانس کمی برای دریافت ویزای توریستی آمریکا را دارند. با این‌ حال داشتن مدارک کافی و نظر افسر پرونده تعیین ‌کننده ‌ترین مورد برای دریافت ویزای توریستی آمریکا است.

هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی آمریکا ۱۶۰ دلار برای متقاضیان بالای ۱۰ سال و برای زیر ۱۰ سال، ۱۵ دلار است. البته این مبلغ تنها برای صدور ویزا است و هزینه‌ های جانبی بیشتری باید برای دریافت آن پرداخت شود.

آیا می ‌توان ویزای توریستی آمریکا را تمدید کرد؟

بله، امکان تمدید ویزای آمریکا بیش ‌از ۶ ماه و حداکثر تا یک ‌سال وجود دارد. پیش ‌از اتمام اعتبار ویزای خود باید فرم درخواست تمدید ویزای خود را به دست طرح خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات ‌متحده (USCIC) برسانید.

با داشتن ویزای توریستی چه مدت می‌ توان در آمریکا اقامت داشت؟

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا ۶ ماه است و تنها نشان‌ دهنده بازه زمانی است که می ‌توانید به آمریکا سفر کنید. مدت اقامت شما ممکن است کوتاه ‌تر از اعتبار ویزا باشد و این به ‌نظر مسئول و افسر مهاجرت ورودی آمریکا وابسته‌ است که تا چه مدت اجازه اقامت در این کشور را برای شما صادر می ‌کند. اگر نیاز به اقامت بیشتر داشته باشید باید برای درخواست تمدید ویزا اقدام کنید.

داشتن دعوتنامه کمکی به اخذ ویزای توریستی آمریکا می ‌کند؟

برای درخواست ویزا نیازی به دعوتنامه و نامه پشتیبانی از دوستان و خانواده خود ندارید و تقریباً می ‌توان گفت داشتن دعوتنامه از عواملی نیست که در صدور و یا عدم صدور ویزا دخیل باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code