تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

اگر به فکر تحصیل در کانادا هستید اما نمی‌دانید تحصیل در کالج را انتخاب کنید و یا به سراغ دانشگاه‌های کانادا بروید، این مطلب را از دست ندهید. شما باید ابتدا تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا را بدانید تا بتوانید به یک انتخاب درست برسید. ما در این مطلب قرار است برای شما توضیح دهیم که کالج و دانشگاه از نظر هزینه‌های تحصیل، دوره‌های آموزشی، ساختار برنامه‌ای و حتی مدت زمان تحصیل چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

تفاوت ‌های کالج و دانشگاه در کانادا را با یکدیگر بررسی کنیم

ما در جدول زیر براساس شاخص‌های مختلف، سیستم آموزشی دانشگاه و کالج را برای شما توضیح داده‌ایم. در نتیجه با بررسی این شاخص‌ها می‌توانید تفاوت بین کالج و دانشگاه در کانادا را به راحتی درک کنید:

شاخص دانشگاه‌های کانادا کالج‌های کانادا
اهداف تحصیلی دانشگاه هم بر آموزش‌های تئوری و آکادمیک تمرکز دارد. کالج بر سیستم آموزش عملی و کاربردی تمرکز می‌کند.
برنامه‌های آموزشی دانشگاه شامل مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و Postgraduate certificate می‌باشد. در کالج برنامه‌های آموزشی شامل گواهی آموزشی، دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس و Postgraduate certificate می‌باشد.
شرایط دریافت پذیرش دریافت پذیرش از دانشگاه سخت‌تر است. در کالج شما راحت‌تر می‌توانید پذیرش دریافت کنید.
مدت زمان تحصیل دوره لیسانس ۴ سال، فوق لیسانس ۲ سال، دکترا ۳ تا ۴ سال و Postgraduate certificate یک سال طول می‌کشد. در کالج، دوره گواهی آموزشی ۸ ماه، دیپلم ۲ سال، فوق دیپلم ۳ سال، Postgraduate certificate یک سال و لیسانس ۴ سال طول می‌کشد.
درآمد بعد از تحصیل درآمد فارغ التحصیلان در دانشگاه بالاتر می‌باشد. درآمد فارغ التحصیلان در کالج کمتر از فارغ التحصیلان در دانشگاه است.
دریافت بورسیه برای دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی بیشتری در نظر گرفته شده است. میزان بورسیه در کالج کمتر می‌باشد.

بررسی مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا معایب تحصیل در دانشگاه‌های کانادا
تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه بسیار بالا است. بنابراین قدرت انتخاب رشته تحصیلی براساس علاقه و شرایطی که دارید بالاتر می‌باشد. مدت زمان تحصیل در دانشگاه نسبت به کالج طولانی‌تر می‌باشد.
می‌توانید در یک رشته تخصصی، مهارت‌های علمی و عملی زیادی به دست بیاورید. برای ورود به بازار کار به مدت زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.
امکان استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی با کیفیت بالا برای شما فراهم می‌شود. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه در مقایسه با کالج بالاتر است.
بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا واقعاً سخت می‌باشد.
دانشگاه‌های کشور کانادا در سطح جهانی معتبر هستند و در نتیجه مدرک شما اعتبار بالایی خواهد داشت.
اساتید دانشگاه‌های کانادا از اساتید شناخته شده و برجسته جهان هستند و همین موضوع باعث می‌شود شما تحت سیستم آموزشی قوی‌تری آموزش ببینید.

تحصیل در کانادا

مزایا و معایب تحصیل در کالج‌های کانادا

مزایای تحصیل در کالج‌های کانادا معایب تحصیل در کالج‌های کانادا
طول دوره تحصیل در کالج نسبت به دانشگاه کوتاه‌تر می‌باشد. برای دوره‌های تحصیلی در کالج، دوره‌های فشرده و محدود در یک حوزه خاص در نظر گرفته شده است.
شما می‌توانید مهارت‌های عملی خود را تقویت کنید. پس برای ورود به بازار کار دانش عملی بالاتری خواهید داشت. بورسیه‌ها بسیار کمتر از دانشگاه‌های کشور کانادا هستند.
دانشجو برای شروع به کار و کسب درآمد در دنیای واقعی، آماده می‌شود. شما نمی‌توانید در کالج‌های کشور کانادا در مقطع دکترا درس بخوانید.
پذیرش در کالج‌های کشور کانادا واقعاً راحت‌تر می‌باشد. مدرک دانشگاهی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد.

 

هزینه‌ها مقرون به صرفه هستند. عمدتا بر روی مباحث عملی تمرکز می‌شود و مباحث علمی در نظر گرفته نخواهد شد.
شما می‌توانید در رشته نامرتبط با رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهید.

هزینه تحصیل در کالج بیشتر است یا دانشگاه؟

 همانگونه که در قسمت قبل توضیح دادیم، تحصیل در کالج کانادا نسبت به دانشگاه، واقعاً مقرون به صرفه می‌باشد. اجازه دهید میانگین هزینه‌هایی که دانشجو باید سالانه بپردازد را با یکدیگر بررسی کنیم. میانگین هزینه سالانه تحصیل در کالج‌های کانادا بین ۱۵ تا ۱۷ هزار دلار برآورد شده است. اما اگر می‌خواهید وارد دانشگاه‌های این کشور شوید، در مقطع لیسانس باید سالانه ۳۰ تا ۳۵ هزار دلار و در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار هزینه بپردازید. بنابراین همانگونه که متوجه شدید تحصیل در کالج‌های کانادا نسبت به دانشگاه ارزان‌تر می‌باشد.

شانس دریافت پذیرش از دانشگاه بیشتر است یا کالج؟

بعضی از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که براساس شرایط فعلی خود، شانس دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بیشتر می‌باشد و یا اینکه باید به سراغ کالج بروند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم عوامل مختلفی در این میان دخیل هستند. برای مثال سن و مدرک تحصیلی شما، دو فاکتور مهمی هستند که بر روی شانس پذیرش شما تاثیر می‌گذارند:

  • افرادی که دارای مدرک دیپلم در بازه سنی ۲۳ تا ۲۴ سال می‌باشند، شانس برابری برای ورود به دانشگاه و کالج‌های کشور کانادا دارند.
  • اما اگر دارای مدرک لیسانس هستید و سن شما بین ۲۳ تا ۲۴ سال می‌باشد، می‌توانید برای فوق لیسانس وارد دانشگاه شوید و یا اینکه مدرک Postgraduate را در کالج ادامه دهید.
  • فارغ التحصیلان مدرک تحصیلی فوق لیسانس که شرایط سنی برای ورود به مقطع تحصیلی دکترا را دارند می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور درخواست دهند.

در پایان

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید برنامه‌های آموزشی در کالج و دانشگاه‌های کشور کانادا با هم متفاوت می‌باشد. پس شما باید مشخص کنید براساس رشته مدنظر می‌خواهید وارد کالج شوید یا در دانشگاه ثبت نام کنید. با توجه به اینکه فرصت پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشتر می‌باشد، پس بهتر است برای پذیرش دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. اگر چه سخت است ولی شانس خود را امتحان نمایید. با موسسه چاوش مهاجر در تماس باشید تا کارشناسان ما در این مسیر شما را همراهی کنند. ما یک رزومه قوی برای شما آماده خواهیم کرد؛ معادل سازی مدارک تحصیلی را انجام می‌دهیم و  به شما کمک می‌کنیم بتوانید هر چه زودتر ویزای تحصیلی را به دست بیاورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *