ویزای خانوادگی آمریکا

اکثر افرادی که به دلایل مختلف از جمله تحصیل در آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند و اقامت این کشور را دریافت کرده اند، تمایل دارند که خانواده خود را هم در کنار خود داشته باشند و به دنبال راهی هستند تا اعضای نزدیک خانواده شان را نزد خود بیاورند. آمریکا شرایط خوبی را برای مهاجران خود فراهم کرده است و به آن ها اجازه می دهد که اقوام درجه یک خود را وارد کشور کنند. ویزای خانوادگی آمریکا، یک نوع ویزاست که برای این منظور در نظر گرفته شده است که البته انواع مختلفی هم دارد. برای آشنایی با انواع ویزای خانوادگی آمریکا، دعوت می کنیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

معرفی ویزای خانوادگی آمریکا

ویزای خانوادگی آمریکا، یک نوع اجازه برای خانواده مهاجران آمریکایی است که به آن ها این اجازه را می دهد که اعضای خانواده خود همچون والدین و فرزندان شان را به آمریکا بیاورند. ویزای خانوادگی مطمئن ترین راه برای مهاجرت والدین، فرزندان، خواهر، برادر و همسر است اما یک شرط مهم دارد و این است که فرد درخواست دهنده ویزا برای خانواده خود، باید به اداره مهاجرت آمریکا ثابت کند که عهده دار هزینه زندگی افرادی که برای آن ها درخواست ویزا داده است، می باشد و دارایی های لازم برای حمایت از خانواده خود را دارد.

در خصوص دریافت این نوع از ویزای آمریکا لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که افراد مقیم در این کشور مجاز هستند برای همسر، والدین، فرزندان، برادر و خواهر خود درخواست ویزا دهند اما افرادی که گرین کارت دارند، تنها مجاز به دریافت ویزا برای همسر و فرزندان مجرد خود هستند.


اینجا بخوانید: بهترین شهر های آمریکا برای زندگی

انواع ویزای خانوادگی آمریکا

ویزای خانوادگی آمریکا انواع متفاوتی دارد که در این بخش شرح می دهیم:

ویزای خانوادگی آمریکا برای بستگان درجه یک و نامحدود (IR)

این نوع ویزا را افرادی می توانند استفاده کنند که رابطه خویشاندی نزدیک با یکی از شهروندان آمریکایی دارند مانند همسر، فرزندان و والدین. در تعداد صدور ویزای IR محدودیتی قرار نداده شده است و افراد می توانند با استفاده از این ویزا در مدت زمانی کوتاه، به آمریکا مهاجرت کنند.

ویزای IR خانوادگی آمریکا شامل 5 نوع به شرح زیر است:

ویزای خانوادگی IR-1

همسر شهروندان آمریکایی که از مدت زمان ازدواج آن ها بیشتر از دو سال گذشته باشد، می توانند با دریافت ویزای IR-1 به آمریکا مهاجرت کنند. افرادی هم که مدت زمان ازدواج آن ها کمتر از دو سال باشد، می توانند ویزای CR دریافت کنند.

ویزای خانوادگی IR-2

ویزای خانوادگی IR-2 مختص به فرزندان مجرد زیر 21 است و افرادی که شرط سنی را دارند و مجرد هم هستند می توانند با دریافت این ویزا، نزد پدر یا مادر خود در آمریکا بروند.

ویزای خانوادگی IR-3

ویزای خانوادگی IR-3 را افراد یتیم که توسط یک شهروند آمریکایی در خارج از ایالات متحده به سرپرستی گرفته شده باشند، می توانند دریافت کنند.

ویزای خانوادگی IR-4

ویزای خانوادگی IR-4 را افراد یتیم که در داخل آمریکا توسط یک شهروند آمریکایی به سرپرستی گرفته شده اند، می توانند دریافت نمایند.

ویزای خانوادگی IR-5

آخرین نوع ویزای خانوادگی IR، ویزای IR-5 است که والدین شهروندان آمریکایی می توانند برای دریافت این ویزا درخواست دهند.

ویزای خانوادگی آمریکا اولویت دار و محدود (F)

نوع دوم از ویزای خانوادگی آمریکا، به صورت محدود و اولویت دار است و خود شامل 4 دسته هم می باشد. این نوع ویزا را افرادی می توانند دریافت کنند که رابطه خانوادگی با یک شهروند آمریکایی داشته باشند.

انواع ویزای خانوادگی F آمریکا عبارتند از:

ویزای خانوادگی F1

ویزای خانوادگی F1 را فرزندان مجرد بالای 21 سال شهروندان آمریکایی تا سقف 23400 ویزا در هر سال مالی، می توانند استفاده کنند.

ویزای خانوادگی F2

ویزای خانوادگی F2 شامل دو نوع، ویزای F2A و F2B می باشد. ویزای F2A را همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال افراد دارای گرین کارت می توانند بگیرند و ویزای خانوادگی F2B هم مختص به فرزندان مجرد بالای 21 سال افراد دارای گرین کارت می باشد.

ویزای خانوادگی F3

ویزای خانوادگی F3 تا سقف 23400 ویزا در هر سال مالی، اختصاص به فرزندان متأهل شهروندان آمریکایی دارد.

ویزای خانوادگی F4

ویزای خانوادگی F4 آمریکایی را خواهران و برادران شهروندان آمریکایی می توانند دریافت کنند که تا سقف 65000 ویزا در هر سال مالی است. شرط دریافت این ویزا، سن بالای 21 سال شهروند آمریکایی می باشد.

انواع ویزای خانوادگی IR و F دارای تفاوت هایی نیز هستند، دریافت ویزای خانوادگی از نوع IR پروسه کوتاه تری به نسبت ویزای F دارد همچنین در دریافت ویزای نوع اول هیچ محدودیتی از نظر تعداد صدور ویزا وجود ندارد اما در صدور ویزای F در هر سال مالی، محدودیت در نظر گرفته شده است

ویزای خانوادگی CR 

نوع سوم این ویزا، ویزای خانوادگی CR می باشد که از آن به عنوان ویزای ازدواج در آمریکا نیز یاد می شود. این نوع ویزا را همسر شهروندان آمریکایی در صورتی که از زمان ازدواج آنها کمتر از دو سال گذشته باشد، می توانند دریافت کنند همچنین برای فرزندان آن ها نیز ویزا صادر می شود.

ویزای خانوادگی CR آمریکا را می توان برای فرزند زیر 21 سال همسر شهروند آمریکایی (دریافت ویزا برای فرزند خوانده) نیز دریافت کرد اما به شرطی که ازدواج پدر و مادر قبل از سن 18 سالگی فرزند باشد.

ویزای آمریکا

مراحل اخذ ویزای خانوادگی آمریکا

مراحلی که باید برای اخذ این نوع از ویزای آمریکا طی کنید، عبارتند از:

ارسال درخواست I-130

در مرحله اول درخواست برای دریافت این نوع از ویزای آمریکا، شهروند آمریکایی باید فرم I-130 را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (USCIS) ارسال نماید که به صورت اینترنتی و یا از طریق پست، امکان پذیر است.

پردازش مرکز ملی ویزا (NVC)

بعد از ارسال درخواست و تأیید در USCIS، پرونده برای پردازش به مرکز ویزای وزارت امور خارجه NVC منتقل می شود. بعد از بررسی های لازم و ایجاد پرونده در سیستم، نامه ای از طریق ایمیل یا پست برای خوشامد گویی به شما ارسال می گردد و با اطلاعات درج شده در این نامه می توانید وضعیت خود را بررسی کنید.

پرداخت هزینه ‌ها

بعد از دریافت نامه خوشامد گویی از NVC، باید هزینه های لازم برای پردازش را بپردازید. برای این منظور به یک شماره حساب بانکی، چک و یا پس انداز از یک بانک مستقر در ایالات متحده نیاز است. بعد از انجام پرداخت ها، حداکثر یک هفته طول می کشد تا هزینه های شما در NVC پردازش شوند.

تکمیل فرم I-864

فرم I-864، سندی است که فرد باید برای به عهده گرفتن مسئولیت های مالی خانواده خود امضا کند. شخصی که این سند را امضا می کند، اسپانسر است و اگر درآمد اسپانسر ناکافی باشد، یک حامی مالی مشترک ممکن است موافقت کند که I-864 را نیز از طرف وی تکمیل کند.

تهیه شواهد مالی و سایر اسناد حمایتی

بعد از تکمیل فرم تعهد نامه پشتیبانی مالی، باید شواهدی از امور مالی و اسناد و مدارک لازم را ارائه دهید. لازم به ذکر است که هر یک از افراد حامی باید سوگندنامه حمایت و همچنین شواهدی از امور مالی خود و سایر اسناد اثبات کننده را ارائه نمایند.

تکمیل درخواست ویزا (DS-260)

بعد از واریز کردن هزینه ها و به روزرسانی وضعیت در CEAC به “PAID”، باید فرم ویزای DS-260 را تکمیل کنید سپس لازم است از تکمیل شده این فرم پرینت تهیه شود و در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.

ارائه ارسال اسناد و مدارک مورد نیاز

پس از تکمیل فرم DS-260، هر یک از اعضای خانواده باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهند و لازم است که مدارک به زبان انگلیسی ترجمه شوند. تمام این مدارک باید کاملا درست اسکن شوند.

آماده شدن برای مصاحبه

بعد از مشخص شدن زمان مصاحبه ویزا توسط NVC، برای شما ایمیلی ارسال می شود که تاریخ و زمان مصاحبه در آن ذکر شده است. در مرحله پس از دریافت نامه قرار مصاحبه لازم است برای انجام مدیکال یعنی معاینات پزشکی نیز اقدام نمایید

سپس در تاریخ و زمان برنامه ریزی شده مصاحبه خود، با پرینت صفحه تأییدیه درخواست ویزای خود (DS-260) به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده مراجعه نمایید.

هزینه دریافت ویزای خانوادگی امریکا

برای دریافت این نوع از ویزای آمریکا هزینه های زیر را پرداخت خواهید کرد:

  • هزینه ثبت درخواست مهاجرتی برای خویشاوند (فرم I-130)
  • هزینه پردازش فرم اسپانسری
  • هزینه پردازش درخواست ویزای مهاجرتی (فرم DS-260)
  • هزینه معاینات پزشکی و تزریق واکسیناسیون
  • هزینه فتوکپی
  • هزینه دریافت مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای مهاجرت (مانند گذرنامه، سو پیشینه و…)
  • هزینه های سفر به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای مصاحبه

دریافت مشاوره ویزای آمریکا

شما عزیزان می توانید پاسخ سؤالات خود را در زمینه دریافت انواع ویزا از جمله ویزای خانوادگی آمریکا، دریافت ویزای تحصیلی کانادا، ویزای توریستی انگلیس،ویزای تحصیلی انگلیس و ثبت نام لاتاری از کارشناسان مجموعه چاوش مهاجر دریافت نمایید. جهت برقراری تماس با این مجموعه با شماره تلفن 02188558004 در تماس باشید.

سوالات متداول

ویزای خانوادگی آمریکا چند نوع است؟

این نوع از ویزا شامل انواع مختلف IR ،F و CR است که در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم.

آیا دارندگان گرین کارت می توانند برای دریافت ویزای خانوادگی درخواست دهند؟

بله دارندگان گرین کارت می توانند برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای خانوادگی داشته باشند.

آیا فرزندان متأهل شهروندان آمریکایی امکان دریافت ویزای خانوادگی را دارند؟

بله، ویزای خانوادگی F3 را فرزندان متأهل شهروندان آمریکایی می توانند دریافت کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *