تاییدیه WES

یکی از مراحلی که شما در جریان مهاجرت باید سپری کنید بحث ارزیابی مدارک شما است. برای مثال اگر می‌ خواهید با هدف تحصیل به کشور اروپایی بروید باید مدارک تحصیلی شما ارزیابی شده، رتبه‌ بندی انجام شود و مشخص گردد که آیا مدرک شما از نظر کشور مقصد از اعتبار کافی برخوردار می‌ باشد یا خیر. ما در این مطلب قرار است در مورد تاییدیه WES و چگونگی ارزیابی مدارک تحصیلی صحبت کنیم. پس اگر در جریان تکمیل مدارک خود هستید حتماً این مطلب را مطالعه نمایید.

منظور از تاییدیه WES چیست؟

سیستم آموزشی در هر یک از کشور‌ های جهان قوانین و شرایط خاص خود را دارد. به همین دلیل وقتی شما به عنوان یک متقاضی می‌ خواهید در دوران مدرسه یا دوران دانشگاه وارد کشور دیگر شوید باید مدارک قبلی خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در این زمان است که شما به تاییدیه WES یا World Education Services نیاز خواهید داشت. این سازمان یکی از مراکز غیرانتفاعی است که اسناد و مدارک تحصیلی متقاضیان مهاجرت به کشور‌ های دیگر را بررسی می‌ کند. برای مثال فرض کنیم که شما می‌ خواهید به کشور کانادا بروید. ابتدا مدارک شما در اختیار سازمان WES قرار می‌ گیرد و اعتبار مدارک تحصیلی شما براساس سیستم آموزشی کشور کانادا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در این زمان کشور دولت کانادا بر اساس اعتبار مدارک تحصیلی شما تعیین می‌ کند که آیا شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید یا خیر. برای مثال ممکن است مدرک کارشناسی ارشد شما نسبت به مدارک کارشناسی ارشد در کشور کانادا از سطح پایین‌ تری برخوردار باشد. در این صورت اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید یا باید مجدداً دوران کارشناسی ارشد را در این کشور سپری کنید یا باید یکسری واحد‌ های اضافه پشت سر بگذارید تا بتوانید وارد دوره دکترا شوید.

مراحل ارسال مدرک تحصیلی به WES

اکنون متوجه شدید که برای اعتبارسنجی مدارک تحت تحصیلی، شما باید تحت نظر سازمان WES عمل کنید. مراحل کار به شرح زیر می‌باشد:

 • ابتدا لازم است به وب سایت WES مراجعه کرده و بر روی گزینه Get Started کلیک کنید.
 • در مرحله بعد شما باید مشخص کنید که قرار است معادل‌ سازی مدرک برای کدام یک از کشور‌ ها انجام شود. برای مثال اگر می‌خواهید به کانادا بروید باید گزینه کانادا را انتخاب نمایید..
 • مرحله سوم نوبت به انتخاب نوع اپلیکیشن می‌ رسد. سه گزینه در پیش روی شما قرار دارد:
 • WES Standard Application: این اپلیکیشن برای افرادی است که به فکر ادامه تحصیل، گرفتن مجوز کار و یا استخدام در کشور کانادا هستند و در نتیجه باید مدارک خود را به دانشگاه یا کالج بفرستند.
 • ECA Application for IRCC: اما اگر شما می‌ خواهید در سیستم اکسپرس اینتری وارد شده و مهاجرت خود را از این طریق پیش ببرید. باید به سراغ این اپلیکیشن بروید. البته این گزینه برای افرادی که به دنبال اقامت دائم برای کشور مقصد هستند نیز کاربرد داشته و باید بر این اساس مدارک خود را معادل‌ سازی کنند.
 • ECA Application for Agri-Food Pilot: این اپلیکیشن مخصوص کسانی است که می‌ خواهند در برنامه پایلوت کشاورزی و صنایع غذایی ورود کرده، استخدام شوند و یا کارآفرینی داشته باشن.
 • در مرحله بعدی شما باید آدرس ‌ایمیل معتبر خود را وارد کرده و سپس بر روی گزینه NEXT کلیک کنید تا وارد مرحله پنجم شوید.
 • سازمان WES یک کد تأییدیه ۶ رقمی به آدرس‌ ایمیل شما ارسال می‌ کند که باید این کد را در باکس مربوطه در داخل سایت سازمان وارد کرده و بر روی گزینه Submitted Code کلیک نمایید.
 • وقتی کد مورد تأیید قرار گرفت می‌ توانید بر روی گزینه Continue کلیک کنید.
 • اکنون می‌ توانید حساب کاربری خود را فعال کنید. پس از ساختن حساب کاربری باید مجدداً اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و بر روی گزینه NEXT کلیک کنید.
 • شما باید در این مرحله هدف خود از درخواست ارزیابی مدارک تحصیلی را مشخص کنید. برای مثال اگر می‌ خواهید معادل‌ سازی برای دانشگاه یا کالج انجام گیرد باید برای گزینه Education کلیک نمایید. سپس مقطع تحصیلی خود را انتخاب کنید و گزینه NEXT را کلیک نمایید.
 • در مرحله بعدی باید مشخصات مدارک و اطلاعات تحصیلی خود را وارد کنید.
 • در صفحه‌ ای که پیش روی شما باز می‌ شود لازم است نام کشوری که در آن تحصیل کرده‌ اید، مقاطع تحصیلی قبلی، نام دانشگاه یا مدارس خود، نام و نام خانوادگی، رشته تحصیلی، سال اتخاذ مدرک و سال‌ هایی که مشغول به تحصیل بوده‌ اید را وارد کرده و بر روی گزینه Save کلیک کنید.
 • در نهایت آدرس خود را به عنوان گیرنده وارد نمایید و گزینه Save را انتخاب کنید.
 • سپس باید هزینه‌ ای را برای پردازش و ارزیابی مدارک تحصیلی بپردازید.
 • پس از پرداخت هزینه‌ ها، مدارکی که قرار است برای سازمان WES ارسال گردد برای شما لیست می‌ شود. شما حداقل به دانشنامه، ترجمه دانشنامه، ریز نمرات و ترجمه ریز نمرات نیاز دارید.
 • در مرحله بعد اطلاعات خود را به طور کامل چک نمایید اگر نیاز به ویرایش دارد اقدامات لازم را انجام دهید و در نهایت با کلیک بر روی گزینه Confirm، تأییدیه نهایی را انجام دهید.
 • پس از اینکه حساب کاربری خود را فعال کردید اکنون می‌ توانید مدارک را بارگذاری کنید.
 • در بارگذاری مدارک به فرمت‌ها توجه داشته باشید. در صورتی که مدارک شما در قالب فرمت‌ های تعریف شده در سایت نباشد بارگذاری با اختلال مواجه خواهد شد. همچنین حجم هر کدام از فایل‌ها باید براساس دستورالعمل ارائه شده در داخل سایت تنظیم گردد.
 • توجه داشته باشید که ریز نمرات باید مستقیماً توسط دانشگاه ارسال گردد. پس لازم است شما در دانشگاه پرونده تشکیل دهید تا ریز نمرات شما برای سازمان WES ارسال شود.

مهاجرت به کانادا

هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی با WES چقدر می‌ شود؟

نکته بسیار مهم این است که شما در جریان ساختن اکانت و ارسال مدارک برای سازمان WES باید هزینه‌ ای بپردازید که این هزینه بر اساس هزینه ارزیابی مدرک به مدرک و همچنین ارزیابی واحد به واحد دروس در فایل ریز نمرات کاملاً متفاوت خواهد بود. مسلماً قیمت ارز تأثیر بسیار زیادی بر روی هزینه نهایی دارد. برای مثال وقتی قیمت دلار بالا می‌ رود شما باید مبلغ بیشتری را بپردازید. از طرف دیگر هزینه‌ های ارسال شامل ارسال استاندارد، ارسال روز به روز و یا ارسال بین‌ الملل نیز کاملاً متفاوت است. بهترین راهکار برای ارزیابی مدارک تحصیلی و دریافت تاییدیه WES این است که با مؤسسات مهاجرتی در ارتباط باشید چون برای پرداخت هزینه‌ ها شما باید به سیستم‌ های بانکی جهانی دسترسی داشته باشید و به دلیل اینکه ایران در تحریم قرار دارد برای پرداخت هزینه‌ ها به مشکل برخورد می‌ کنید. اگر با مؤسسه چاوش مهاجر در ارتباط باشید ما از صفر تا صد تمامی امور شامل ثبت نام در داخل سایت، پرداخت هزینه‌ ها و دریافت نتیجه ارزیابی را برای شما عزیزان انجام خواهیم داد.

ارزیابی مدرک تحصیلی با سازمان WES چقدر طول می‌ کشد؟

زمانی که قرار است ارزیابی مدارک تحصیلی به صورت مدرک به مدرک انجام گیرد به طور متوسط سه روز کاری زمان نیاز خواهد بود. برای ارزیابی واحد به واحد ریز نمرات ۷ روز کاری زمان لازم است. البته این مدت زمان تقریبی است و ممکن است تغییر کند. برای مثال اگر در زمان‌ های از سال که میزان تقاضا برای ارزیابی مدارک تحصیلی افزایش می‌ یابد اقدام کنید مسلماً بازه زمانی طولانی‌ تر خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می‌ کنیم چند ماه زودتر دست به کار شوید تا پروسه مهاجرت شما به مشکل برخورد نکند.


اینجا بخوانید: CLB چیست و چگونه می توان آن را معادل سازی کرد؟

در پایان

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید برای مهاجرت تحصیلی به کشور‌ های دیگر لازم است که معادل‌ سازی مدرک و ارزیابی آن انجام گیرد. سیستم WES  یکی از سیستم‌ های معتبر جهانی شناخته شده است که شما باید حتماً مدارک تحصیلی خود را در داخل این سایت بارگذاری کرده و نمره ارزیابی آن را دریافت کنید. جهت انجام این کار می‌ توانید با مؤسسه چاوش مهاجر در تماس باشید تا پروسه کار برای شما اجرا شود. کارشناسان حرفه‌ ای ما مدارک تحصیلی را از شما دریافت می‌ کنند و نتیجه ارزیابی را در اختیار شما قرار می‌ دهند. پس بدون اینکه شما به دردسر بیفتید توانسته‌ اید با کمی هزینه کردن تاییدیه WES را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *