سفر با ویزا و گرین کارت آمریکا

سفر با ویزا و گرین کارت آمریکا


همه مردم در صورت قصد مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت آن دوست دارند که گرین کارت کشور آمریکا را به دست بیاورند چون آمریکا قدرت و اعتبار بسیار زیادی در جهان داشته و شرایط زندگی در این کشور واقعاً‌ ایده‌ آل است. اما یکی دیگر از مزایای گرین کارت آمریکا بحث امکان استفاده از این کارت سبز برای مسافرت به کشور‌ های دیگر است. اگر می‌ خواهید بدانید که با گرین کارت و ویزای آمریکا شما به کدام یک از کشور‌ها می‌ توانید سفر کنید بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه نمایید.

تفاوت بین ویزا و گرین کارت آمریکا

اجازه دهید در ابتدا در مورد این موضوع صحبت کنید که چه تفاوت‌ هایی بین ویزای آمریکا با گرین کارت آمریکا وجود دارد. مسلماً موقعی که شما ویزای آمریکا را داشته باشید می‌ توانید اقامت موقت این کشور را به دست آورده و در نتیجه تنها برای یک مدت زمان مشخص جهت تفریح، تحصیل و یا کار می‌ توانید در کشور آمریکا حضور داشته باشید. از طرف دیگر با دریافت ویزا، خدمات شهروندی به شما تعلق نمی ‎گیرد. ولی وقتی در مورد گرین کارت صحبت می‌ کنیم به این معنا است که شخص دارنده گرین کارت، مجوز اقامت دائم در این کشور را به دست آورده است که البته با این حال شما هر ۱۰ سال یکبار باید گرین کارت خود را تمدید نمایید. با داشتن گرین کارت امکان ورود و خروج به کشور آمریکا برای شما به راحتی فراهم می‌ شود و همچنین دولت آمریکا با شما دقیقا همانند شهروندان خود عمل می‌ کند. بنابراین همان گونه که متوجه شدید اعتبار گرین کارت به مراتب بسیار بالاتر از ویزای کشور آمریکا است.

امکان سفر به کشور‌ های دیگر با ویزای آمریکا

برخی از کشور‌ ها در جهان این امکان را فراهم می‌ کنند که افراد دارای ویزای مولتی آمریکا بتوانند بدون نیاز به ویزا به این کشور‌ ها وارد شوند. به طور کلی شما با کمک ویزای مولتی آمریکا می‌ توانید به آلبانی، صربستان، عربستان سعودی، بوسنی هرزگوین، مکزیک، بلیز، کاستاریکا، پاناما، آنگویلا برمودا، آنتیگوا و باربودا، بریتیش ویرجین آیلند، جمهوری دومینیکن، گرجستان، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و قطر سفر کنید.

امکان سفر به کشور‌ های دیگر با گرین کارت آمریکا

بهترین شرایط زمانی برای شما فراهم می‌ شود که بتوانید گرین کارت آمریکا را به دست بیاورید. در چنین شرایطی شما می‌ توانید به راحتی به ۱۷۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنید. لازم است این نکته را در نظر بگیرید که بحث سفر کردن به کشور‌ های دیگر با بحث دریافت خدمات از آن کشور‌ها متفاوت است. شاید شما با گرین کارت آمریکا بتوانید به بسیاری از کشور‌ها وارد شوید ولی متأسفانه از بین این ۱۷۰ کشور برخی از کشور‌ها تنها خدمات خود را برای شهروندان آمریکایی ارائه کرده و در نتیجه برای افرادی که دارای گرین کارت هستند براساس پاسپورت و ملیت آن‌ ها خدمات را ارائه می‌ کنند.

خذ اقامت آمریکا

مهمترین شرایط برای سفر به کشور‌ های دیگر با استفاده از گرین کارت آمریکا

لازم است چند نکته مهم را برای استفاده از گرین کارت آمریکا جهت سفر به کشور های دیگر بدانید:

یکی از نکات بسیار مهمی که در زمان استفاده از گرین کارت آمریکا برای سفر به کشور‌ های دیگر باید به آن توجه داشته باشید این است که شما شهروند رسمی کشور آمریکا نیستید، بلکه مهاجری بوده‌ اید که با استفاده از این گرین کارت توانسته‌ اید خدمات شهروندی کشور آمریکا را به دست بیاورید. بنابراین همانگونه که گفتیم باید شرایط کشوری که قصد سفر به آن دارید را بررسی کنید. آیا آن کشور به شما همانند یک شهروند رسمی آمریکا توجه می‌ کند و یا اینکه خدمات خود را براساس پاسپورت، ملیت و هویت شما تنظیم خواهد کرد.

از طرف دیگر گرین کارت آمریکا اعتبار ۱۰ ساله دارد. بنابراین اگر شما به عنوان کسی که گرین کارت آمریکا را به دست آورده‌ اید به کشوری وارد شده و بیش از ۶ ماه در آن کشور بمانید مقام‌ های آمریکایی تصور می‌ کنند که شما می‌ خواهید اقامت دائم خود در کشور آمریکا را لغو کرده و به کشور دیگر بروید. پس اگر سفر شما بیش از ۶ ماه طول می‌ کشد بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • به آن دسته از افرادی که می ‌خواهند سفری یک ساله در خارج از کشور داشته باشند توصیه می‌ کنیم که حتماً قبل از خروج از کشور آمریکا فرم  l-131 را تکمیل کنند. البته داشتن این فرم به این معنا نیست که تضمینی برای برگشت شما وجود دارد بلکه مجدداً باید شرایط پذیرش شما در این کشور بررسی گردد ولی به هر حال با این فرم پذیرش شما راحت‌تر انجام می‌ شود.
  • اگر می‌ خواهید بیش از دو سال از کشور آمریکا خارج شوید قطعاً امکان بازگشت شما به این کشور با استفاده از گرین کارت وجود ندارد. بنابراین باید به سفارت کشور آمریکا مراجعه کنید و تقاضای ویزای بازگشت مقیمان را داشته باشید. برای تشکیل پرونده جهت ارائه این ویزا باز هم باید احراز صلاحیت برای شما انجام شده و از طرف دیگر آزمون پزشکی را انجام دهید. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که چون سفارت آمریکا در ایران حضور ندارد بنابراین برای ارائه درخواست باید به سفارت‌ های آمریکا در کشور‌های همسایه بروید.
  • نکته مهم دیگر این است که شما با استفاده از گرین کارت و یا ویزای آمریکا برای یک مدت زمان مشخص می‌ توانید در هر کشور بمانید و هر کشور قوانین خاص خود را در این زمینه دارد. برای مثال اگر می‌ خواهید به کشور سنگاپور بروید تنها می‌ توانید برای یک سفر چهار روزه از گرین کارت آمریکا استفاده کرده و نیازی به دریافت ویزا برای شما نخواهد بود. ولی در اغلب کشور‌های اروپایی همانند گرجستان شما می‌ توانید به مدت سه ماه با استفاده از گرین کارت آمریکا اقامت داشته باشید. کوتاه‌ ترین مدت زمان اقامت در کشور‌های دیگر با استفاده از گرین کارت آمریکا به کشور انگلستان اختصاص دارد و شما باید از قبل بلیط برگشت ۲۴ ساعته خود را رزرو کرده باشید.

اینجا بخوانید: بهترین سفارت آمریکا برای ایرانیان

در پایان 

اگر شما گرین کارت آمریکا را دارید می‌ توانید به بسیاری از کشور های جهان وارد شوید ولی محدودیت‌ هایی نیز در نظر گرفته شده و اگر شما از این محدودیت‌ ها اطلاع نداشته باشید از یک سو سفر شما دچار مشکلاتی می‌ شود و از سوی دیگر ممکن است برای بازگشت نیز سختگیری‌ های بیشتری برای شما از جانب دولت آمریکا در نظر گرفته شود. به همین دلیل نیاز به یک مشاور دارید تا شما را راهنمایی کند. مؤسسه مهاجرتی چاوش مهاجر در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهد بود. جهت برقراری تماس با این مجموعه با شماره تلفن 02188558004 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *