ویزای جاب سیکر آلمان

آلمان یکی از قدرتمندترین کشور‌های اروپایی در حوزه علم و اقتصاد می‌باشد. اگر شما شرایط کاری در این کشور را بررسی کنید متوجه خواهید شد که نرخ بیکاری بسیار پایین و بازار کار همواره رو به رشد است. اگر علاقمند به کار در کشور آلمان هستید و می‌خواهید یک شغل مناسب با درآمد بالا به دست بیاورید، یکی از بهترین راهکار‌ها، دریافت ویزای جاب سیکر آلمان است. در این مطلب با ما همراه باشید تا ویژگی‌های این ویزا و شرایط دریافت آن را توضیح دهیم.

ویزای جاب سیکر آلمان چیست؟

بهترین راهکار برای اینکه بتوانید در کشور آلمان مشغول به کار شوید این است که دعوتنامه کاری داشته باشید. در واقع باید یک جاب آفر از کارفرمای آلمانی دریافت کنید تا با اطمینان خاطر بتوانید وارد کشور آلمان شوید. در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر نشده‌اید، شما با ویزای جاب سیکر آلمان می‌توانید به مدت ۶ ماه در کشور آلمان اقامت داشته باشید و از این فرصت استفاده کنید تا شغل مناسبی بیابید. در صورت یافتن شغل، می‌توانید ویزای جاب سیکر آلمان را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید.

تفاوت ویزای جاب سیکر آلمان با سایر روش‌های مهاجرت کاری به آلمان

شاید برایتان جای سوال باشد که ویزای جستجوی کار با ویزای کاری چه تفاوتی داشته و کدام گزینه بهتری برای اخذ مهاجرت کاری آلمان است. در زیر این موضوع را بررسی کرده ایم.

تفاوت ویزای جاب سیکر آلمان با ویزای کار آلمان

در صورتی که شما قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی دارید به راحتی می‌توانید جهت دریافت ویزای کار آلمان اقدام کنید. پس به محض اینکه وارد کشور آلمان شدید کار شما آغاز خواهد شد. اما ویزای جاب سیکر آلمان برای کسانی است که قرارداد کاری ندارند و متقاضی یافتن شغل براساس تجربه کاری و تحصیلات دانشگاهی خود هستند. در نتیجه این افراد می‌توانند با این ویزا از فرصت ۶ ماهه جهت پیدا کردن کار در آلمان استفاده کنند.

تفاوت ویزای جاب سیکر آلمان با کارت شانس‌

یکی دیگر از روش‌هایی که شما می‌توانید برای جستجوی کار در آلمان از آن استفاده کنید، کارت شانس است. شباهت ویزای جاب سیکر آلمان با کارت شانس در این است که شما می‌توانید با هر یک از این دو روش برای مدت مشخص در کشور آلمان حضور یافته و کار مورد نظر خود را پیدا کنید. اما چند تفاوت بین این دو روش وجود دارد. در صورتی که شما کارت شانس دارید، مدت زمان اقامت شما در کشور آلمان دو برابر ویزای جاب سیکر آلمان یعنی ۱۲ ماه می‌باشد. همچنین کارت شانس براساس امتیاز‌هایی که شما کسب می‌کنید صادر می‌گردد. برای به دست آوردن این امتیاز چند فاکتور در نظر گرفته خواهد شد. این فاکتور‌ها عبارتند از:

 • 2 امتیاز برای سن فرد متقاضی
 • ۶ امتیاز براساس مدرک تحصیلی معتبر
 •  ۳ امتیاز براساس مدرک زبان معتبر
 •  ۳ امتیاز برای سابقه کاری مرتبط با شغل
 • 1 امتیاز برای تجربه زندگی در آلمان
 • 1 امتیاز برای همراهی با همسر

اما برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان به هیچ عنوان امتیازدهی برای شما انجام نمی‌شود.

شرایط دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

برای اینکه بدانید آیا شما می‌توانید جهت دریافت ویزای جاب سیکر آلمان اقدام کنید یا نه، باید شرایط لازم جهت دریافت این ویزا را بررسی نمایید که در ادامه این شرایط توضیح داده خواهند شد:

سابقه کاری

فرد متقاضی باید در حرفه مورد نظر خود حداقل سه سال سابقه کاری داشته باشد.

تسلط به زبان آلمانی و یا انگلیسی

برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان نیازی نیست که حتماً مدرک زبان داشته باشید. بلکه اگر زبان آلمانی شما در سطح B1 باشد و یا اینکه مدرک زبان انگلیسی از نوع آیلتس در سطح 5/5 داشته باشید، باز هم می‌توانید جهت دریافت ویزای جاب سیکر آلمان اقدام کنید.

حداقل مدرک تحصیلی

فرد متقاضی باید حداقل لیسانس مورد تأیید وزارت علوم کشور آلمان را داشته باشد. بنابراین شما قبل از هر گونه اقدامی باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنید. اگر دانشگاه و رشته شما در سایت آنابین یعنی سایت وزارت علوم آلمان مورد تایید بود، گواهی را دریافت خواهید کرد در غیر این صورت باید از اداره ZAB  بخواهید که تأییدیه تحصیلی را برای شما ارسال نماید.

شرط سنی

درست است که برای دریافت این ویزا محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است ولی افرادی که بالای ۴۵ سال هستند سخت‌تر می‌توانند این نوع ویزا را دریافت کنند. چون کشور آلمان همواره به دنبال جذب نیرو‌های کاری جوان و بسیار فعال می‌باشد.

تمکن مالی

منظور از تمکن مالی، ارائه گواهی مربوط به موجودی حساب بانکی است که نشان می‌دهد شما می‌توانید در این 6 ماه، هزینه زندگی خود را تأمین نمایید. مبلغ تمکن مالی برای ویزای جاب سیکر آلمان ۱۲۰۰ یورو می‌باشد.

هزینه دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

برای دریافت این ویزا یکسری هزینه‌های جانبی باید بپردازید که در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد:

 • هزینه مربوط به ترجمه مدارک تحصیلی به زبان آلمانی
 • هزینه مربوط به ترجمه مدارک شناسایی به زبان آلمانی
 • هزینه لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی جهت سفر به مدت ۶ ماه به کشور آلمان

این هزینه‌ها اجباری هستند. اما یکسری هزینه‌های اختیاری و یا احتمالی نیز به عنوان هزینه دریافت ویزای جاب سیکر آلمان وجود دارد. برای مثال اگر شما به تأییدیه ZAB  نیاز داشته باشید، باید هزینه‌ای را بپردازید. یا اگر برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان به سراغ مؤسسات مهاجرتی می‌روید هزینه مشاوره و انجام امور را نیز در نظر داشته باشید.

تمدید ویزای جاب سیکر آلمان

یکی از بارزترین تفاوت‌هایی که بین ویزای جاب سیکر آلمان با سایر انواع ویزا‌ها در این کشور وجود دارد، بحث عدم امکان تمدید ویزا است. در صورتی که فرصت ۶ ماهه شما در کشور آلمان به پایان رسید و هنوز موفق نشده‌اید کاری پیدا کنید، هیچ راهی برای ماندن شما در کشور آلمان وجود ندارد و باید دوباره بازگردید و مجدداً برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان جهت پیدا کردن کار اقدام نمایید. از آنجایی که مدت زمان انجام مراحل ویزای جاب سیکر آلمان ۱۲ ماه طول می‌کشد، پس شما در این 6 ماهی که در کشور آلمان هستید باید تمام تلاش خود را بکنید تا شغل مناسب را پیدا نمایید وگرنه باید یک سال منتظر بمانید تا مجدداً بتوانید به کشور آلمان بروید.

ویزای جاب سیکر آلمان چیست

ریجکت درخواست ویزای جاب سیکر آلمان

متأسفانه باید بگوییم که احتمال رد شدن درخواست ویزای جاب سیکر آلمان نیز وجود دارد. وقتی شما در جلسه مصاحبه شرکت می‌کنید، این جلسه تأثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه نهایی دریافت ویزای جاب سیکر آلمان خواهد داشت. اگر شما از آمادگی لازم برخوردار نباشید و یا نقصی در پرونده شما وجود داشته باشد، درخواست شما رد خواهد شد. مهمترین عواملی که باعث ریجکت شدن ویزای جاب سیکر آلمان می‌شود عبارتند از:

 • شما به اندازه کافی به زبان انگلیسی یا آلمانی تسلط ندارید و در جلسه مصاحبه آفیسر اداره مهاجرت به خوبی متوجه این موضوع خواهد شد.
 • نقصی در مدارک و یا پرونده شما وجود دارد.
 • آفیسر اداره مهاجرت براساس پاسخ‌هایی که از شما دریافت می‌کند، به هدف واقعی سفر شما شک کرده و مطمئن نیست که آیا واقعاً برای پیدا کردن کار می‌خواهید به این کشور بروید یا نه.

آیا امکان همراهی فرزندان و همسر با ویزای جاب سیکر آلمان وجود دارد؟

 نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که تا وقتی شما با ویزای جاب سیکر آلمان در این کشور حضور دارید، به هیچ عنوان نمی‌توانید همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشید. اما به محض اینکه ویزای جاب سیکر به ویزای کار تبدیل شد، می‌توانید درخواست ویزای الحاق برای همسر و فرزندان زیر ۱۷ سال داشته باشید. در چنین شرایط باید قرارداد کاری رسمی خود را به سفارتخانه آلمان تحویل دهید تا اطمینان حاصل شود که شما در این کشور مشغول به کار هستید.

کلام آخر

همانگونه که در این مطلب گفتیم، اگر شما مؤسسات مهاجرتی معتبر را در کنار خود داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان اقدام کنید. مؤسسه مهاجرتی چاوش مهاجر با سابقه درخشان و تیمی از کارشناسان کاربلد، در کنار شما عزیزان است تا بتوانید هر چه سریع‌تر ویزای جاب سیکر آلمان را به دست بیاورید. حتی کارشناسان ما در پیدا کردن شغل نیز به شما کمک خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *